Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to nie „opryski wirusem”, to samolot gaśniczy Boeing 747 Supertanker

William Appleton / Airliners.net

W mediach społecznościowych wypłynęły zdjęcia samolotu rozpylającego niezidentyfikowaną substancję, pojawiły się również rzekome fotografie z jego wnętrza. Bardzo szybko do materiału dorobiono teorię spiskową wiążącą „oprysk” z pandemią SARS-CoV-2.

Teza:
Samolot wykonuje oprysk powodujący pandemię, lub rozpyla tzw. chemtrails.

Czy to powoduje pandemie⁉️

Opublikowany przez Marcina Bustowskiego Wtorek, 5 stycznia 2021

 

boeing

chemtrails

 

W rzeczywistości zdjęcia nie mają nic wspólnego z pandemią koronawirusa czy teorią spiskową o chemtrails.

Samolot to gaśniczy Boeing 747-273C Supertanker linii Evergreen. Samoloty tego typu gaszą pożary, zrzucając nad płonącym obszarem ogromne ilości (nawet 74 tys. litrów) wody lub środka gaśniczego. Taki moment uchwycono na zdjęciu, które pobrano ze strony Airliners.net.

Poniżej możecie zapoznać się z krótkimi materiałami na temat tej ciekawej maszyny, która pomagała walczyć m.in. z zeszłorocznymi pożarami buszu w Australii. Więcej na jej temat znajdziecie również tutaj.

To zdjęcie przedstawia zbiorniki na wodę lub płyn gaśniczy.

747

 

Kolejne dwa zdjęcia dotyczą zupełnie innej sprawy.

 

chemtrails
Źródło: Bruce Leibowitz/Airliners.net
chemntrails
Źródło: Getty Images

To zbiorniki na wodę używane do testowania zachowania samolotów podczas lotów próbnych. Znajduje się w nich woda, która jest przepompowywana w różne części samolotu, by sprawdzić jak ten zachowuje się podczas lotu z obciążeniem przeniesionym np. głównie na tył lub przód. To swego rodzaju symulacja lotu z pasażerami, lub ładunkiem, który przesuwa się po pokładzie. Samolot wyposażony jest w specjalistyczną aparaturę, dzięki której inżynierowie zbierają dane niezbędne do ulepszeń konstrukcyjnych i poprawy bezpieczeństwa.

Ta technologia znana jest już od bardzo dawna, poniżej znajdziecie film z 1969 roku, na którym widoczne są charakterystyczne zbiorniki.

Skąd wziął się ten fake news?

Materiały wypłynęły już dawno na grupach związanych z teorią spiskową chemtrails i były obalane m.in. przez serwis fact-checkingowy Snopes, a ten konkretny fake news obserwowaliśmy już jakiś czas temu na rosyjskich portalach, skąd trafił do polskich mediów społecznościowych.

Opublikowany przez Обществен Контрол – ОК Czwartek, 24 grudnia 2020

Podsumowanie

Zdjęcia nie mają nic wspólnego z koronawirusem, nie są również związane z ponadnarodowym spiskiem mającym na celu depopulację. Wręcz przeciwnie, służą naszemu bezpieczeństwu gasząc pożary i dostarczając informacji na temat bezpieczeństwa samolotów, którymi podróżujemy.

Źródła

Boeing: https://www.boeing.com/company/about-bca/washington/737max-flight-test-prepare-02-12-18.page

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/trump-tour-chemtrail-plane/

Wired: https://www.wired.com/2010/02/peek-inside-boeing-747-8/

747 Supertanker, materiały: https://www.youtube.com/watch?v=HMUGgjAtX3s, https://www.youtube.com/watch?v=yAIJNMo4C6g

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl