Roksana Węgiel i Lil Peep? To fotomontaż

Roksana Węgiel i Lil Peep? To fotomontaż

Roksana Węgiel i Lil Peep? Te dwie frazy rozgrzały ostatnio sieć społecznościową do czerwoności. Roksana Emilia Węgiel to polska piosenkarka młodej generacji. Wygrała premierową edycję The Voice Kids oraz 16. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Obecnie jest na etapie dynamicznej kariery, stała się bardzo rozpoznawalna i często gości w mediach. Drugim z artystów jest Lil Peep.

Lil Peep

Lil Peep był jednym z głównych muzyków nurtu „post-emo rap”. Jego twórczość to połączenie trapu, hip-hopu, rocka oraz punka. W tekstach często porusza tematy depresji i samobójstwa. Lil Peep zmarł 15 listopada 2017 na skutek zmieszania alprazolamu z fentanylem. Po śmierci został wydany wspólny singel Peepa i Marshmello „Spotlight”. 15 stycznia tego samego roku został wydany singel Juicy J „Got ‘Em Like”, przy którym raper współpracował z Lil Peepem oraz Wizem Khalifą.

Ta dwójka artystów, ze względu na swój wiek, doświadczenie i rozpoznawalność, często pada ofiarą hejtu, fotomontaży i plotek. Jeden z tych przykładów to właśnie opisywana przeróbka zdjęcia:

Roksana Węgiel Lil Peep

Fotomontaż trzeba przyznać dość kiepski, a i tak nabrały się na niego tysiące fanów. Wystarczy poczytać komentarze pod wątkami na różnych grupach facebookowych. Zdjęcie to oczywisty:

Fotomontaż wywołał olbrzymie zamieszanie na grupach młodzieżowych. Brak umiejętności krytycznego myślenia sprawił, że Roksana Węgiel i Lil Peep stali się celem dla internetowych hejterów. Mało kto pokusił się o sprawdzenie czy zdjęcie zostało sfabrykowane. Oryginał natomiast wygląda tak:

Roksana Węgiel Lil Peep

I krążył po internecie już od jakiegoś czasu. Np. na Instazu.

Cała afera, pozornie niewinna pokazuje, jak ważna jest edukacja w zakresie fake news. Umiejętność rozpoznawania i dociekania prawdy odnośnie informacji pojawiających się w internecie jest dzisiaj bardzo cenna. Czasami niewinny fotomontaż, plotka, może spowodować, że kogoś życie wywróci się do góry nogami.

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl