Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Szwajcarski plakat “donieś na sąsiada, zarób 200 franków” to fotomontaż

Szwajcarski plakat “donieś na sąsiada, zarób 200 franków” to fotomontaż

10 września w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie plakatu informującego o rzekomej nagrodzie za donos na sąsiadów w Szwajcarii, którzy nagrzewają swoje mieszkania powyżej 19 stopni. Plakat zawiera logotyp szwajcarskiego rządu oraz prawidłowy telefon do Departamentu Energii. Tekst na nośniku nawiązuje do planowanych nakazów utrzymywania niższej temperatury w mieszkaniach, saunach i basenach, jednak sam plakat to fotomontaż, a widoczna na nim informacja jest fałszywa.

Źródło: Twitter/@MirAS27763933
Teza:
W Szwajcarii płacą za anonimowe donosy na sąsiada ogrzewającego dom powyżej 19 stopni

Fotomontaż plakatu

Tło fałszywego plakatu widocznego w kasetonie reklamowym pochodzi z serwisu etsy.com. Na widocznym poniżej porównaniu fotomontażu (lewa strona) z oryginałem (prawa część) zaznaczono refleksy świetlne na ramie nośnika oraz fragment ściany widocznej w tle, które się pokrywają. Natomiast zdjęcie kobiety rozmawiającej przez telefon zaczerpnięto z serwisu stockowego.

Porównanie oryginału do fotomontazu
Źródło: etsy.com

Najstarszym znalezionym przez nas omawianym fotomontażem jest wpis na rosyjskim Telegramie na koncie Старая площадь (ros. Stary Rynek), które jest obserwowane przez 123 tysiące osób.

Źródło: Telegram/@Старая площадь

Fałszywy plakat zyskał popularność również na polskich kontach na Facebooku, Twitterze, a także na Telegramie. Nieprawdziwą informację podał również Najwyższy Czas. Fake trafił również na portal Demotywatory.

Kary za maksymalną temperaturę

Jak informuje lokalny serwis informacyjny Blick, Rada Federacyjna, czyli szwajcarski rząd, zastanawia się nad wprowadzeniem kar za nieprzestrzeganie aktualnych apelów o oszczędzanie energii. Byłoby to możliwe w przypadku zagrożenia brakiem gazu. Przestrzeganie ograniczeń i zakazów byłoby monitorowane przez władze kantonów. Blick cytuje ministra gospodarki, Guya Parmelina, który powiedział, że „Policja nie będzie wchodzić do domu wszystkich – ale mogą być wyrywkowe kontrole”.

W sprawie nieprawdziwego fotomontażu wypowiedział się Simone Hug, specjalista ds. komunikacji w Departamencie Energii, dementując, aby rząd federalny miał cokolwiek wspólnego z apelem o donosach.

Podsumowanie

Propaganda kremlowska od kilku dni próbuje propagandowo rozgrywać Zachód w związku z odcinaniem Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Niedawno Gasprom opublikował wideo, na którym zapowiada epokę lodowcową dla zachodnich państw po zakręceniu kurków z gazem.

Nie inaczej jest ze sfabrykowanym plakatem, który pojawił się na rosyjskim Telegramie. Fałszywy apel o donoszenie na sąsiadów, którzy mieliby łamać ewentualny zakaz ogrzewania mieszkań powyżej 19 stopni, jest prawdopodobnie skierowany do wewnętrznego, rosyjskiego odbiorcy. Ma za zadanie pokazać, jak bardzo Zachód nie radzi sobie z rosyjskim szantażem energetycznym. Niestety, kremlowska demagogia chętnie wykorzystywana jest również przez antyzachodnie środowiska obecne w Polsce.

Źródła

Blick: https://www.blick.ch/fr/news/suisse/si-les-economies-denergie-ne-suffisent-pas-si-le-gaz-vient-a-manquer-nous-ne-pourrons-nous-chauffer-qua-19-c-id17839954.html

20min: https://www.20min.ch/story/heizt-der-nachbar-informieren-sie-uns-gefaelschtes-petz-plakat-sorgt-fuer-verunsicherung-699395044150

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl