Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Na fladze przekazanej przez Zełenskiego nie ma symbolu SS

Na fladze przekazanej przez Zełenskiego nie ma symbolu SS

21 grudnia prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski wygłosił przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Po wystąpieniu wręczył wiceprezydent USA Kamali Harris i spikerce Izby Reprezentantów Nancy Pelosi flagę Ukrainy z podpisami żołnierzy z Bachmutu. Właśnie ten przedmiot, poddany obróbce graficznej, stał się narzędziem prokremlowskiej propagandy, według której na fladze widać nazistowskie symbole SS. W rzeczywistości zdjęcie poddano obróbce graficznej.

Symbole SS na fladze od Zełenskiego u Lega Artis
Źródło: Lega Artis
Teza:
Zełenski przekazał Pelosi i Harris flagę z symbolami SS

Symbole SS na fladze od Zełenskiego

Przerobione graficznie zdjęcie ukraińskiej flagi podarowanej przez Wołodymira Zełenskiego zamieścił na swoim blogu dezinformacyjny portal Lega Artis. Na złej jakości fotografii widać kształty przypominające runy SS. Fałszywa grafika pojawiła się także na Telegramie oraz Twitterze.

Fałszywe zdjęcie to lustrzane odbicie klatki filmowej relacji wideo z wręczania flagi. Na poniższym porównaniu widać wyraźnie, że na zmanipulowanym obrazie obok oryginalnej czwórki pojawia się druga, dodana w programie graficznym.

Symbole SS na fladze Zełenskiego
Źródło: Youtube/Daily Mail

Faktycznie na fladze widać liczbę 46 odnoszącą się do 46. Brygady Desantowo-Szturmowej, która aktualnie walczy w Bachmucie. Litery ДШВ to skrót od Desantno-Shturmova Bryhada.

Flaga Ukrainy od Zełenskiego
Źródło: Twitter

Czym są runy SS?

Jak możemy przeczytać na portalu Historia.org.pl:

Symbol przypominający podwójną czwórkę lub błyskawicę tak naprawdę wywodzi się z pisma runicznego i oznacza „Sig”, czyli zwycięstwo. Używali go SS-mani, nosząc ten znak na swoich hełmach, sygnetach i patkach kołnierzowych.

SS, czyli Sztafeta Ochronna (Schutzstaffel), powstało w listopadzie 1925 roku. Założycielem tego wyodrębnionego z SA (Oddziały Szturmowe NSDAP) oddziału był Adolf Hitler.

Podsumowanie

Rosyjska propaganda usilnie stara się przypisać nazistowską symbolikę ukraińskiej armii. Rzekome symbole SS na fladze od Zełenskiego to prymitywna przeróbka graficzna podpisu 46. Brygady Desantowo-Szturmowej.

Źródła

Historia.org.pl: https://historia.org.pl/2015/05/01/10-symboli-historycznych-ktore-kazdy-polak-znac-powinien/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl