Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Human Meat Project to w rzeczywistości projekt artystyczny

Human Meat Project to w rzeczywistości projekt artystyczny

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegła informacja o Human Meat Project. Inicjatywa rzekomo ma pozyskiwać ludzkie ciała, a następnie przetwarzać je na produkty spożywcze. Mają być one spożywane przez ludzi, aby pomóc w zwalczaniu głodu na świecie i w walce z globalnym ociepleniem. Ten na pierwszy rzut oka przerażający projekt w rzeczywistości jest tylko formą ekspresji artystycznej. 

Teza:
Human Meat Project to rzeczywista inicjatywa, której celem jest wykorzystanie ludzkiego mięsa do celów spożywczych.

Spośród licznych postów poświęconych tej sprawie największą popularnością cieszył się film udostępniony na TikToku przez Jessicę McElroy. Jej wypowiedź, uzupełniona niepokojącą muzyką i zrzutami ekranu ze strony Human Meat Project, wygląda bardzo sugestywnie. Jak sama stwierdziła, myślała, że to był żart, ale cały projekt okazał się prawdziwy. Przeglądając pozostałe posty użytkowniczki, można zauważyć, że znajduje się tam sporo treści spiskowych. Nierzadko mają one również charakter skrajnie religijny. Niezależnie od intencji autorki, wiele osób w komentarzach uwierzyło w prawdziwość całej inicjatywy.

Human Meat Project to w rzeczywistości projekt artystyczny
Źródło: tiktok.com

Film zdobył miliony wyświetleń na TikToku, był udostępniany także na Facebooku oraz trafił na Twittera, gdzie pojawiał się z komentarzami w różnych językach, między innymi francuskim czy angielskim. Niektórym wystarczył sam opis sprawy bez omawianego filmu, czego przykładem może być ten tweet. Posty na ten temat pojawiły się również po polsku na Telegramie i Facebooku. Niektórzy użytkownicy wiązali całą sytuację z szerszymi teoriami spiskowymi, między innymi z Nowym Porządkiem Świata.

Human Meat Project to w rzeczywistości projekt artystyczny
Źródło: facebook.com

Czym jest Human Meat Project?

Odwiedziny strony inicjatywy Human Meat Project faktycznie mogą wywołać spore zaskoczenie. Portal wygląda na profesjonalny i na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia tylko z projektem artystycznym. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie ukazują się naszym oczom, jest informacja, że ciało jednego człowieka może wykarmić do 40 osób. Ma to pomóc w zwalczaniu „głodu na świecie, przeludnienia oraz zmian klimatu”.

Wśród zakładek na stronie znaleźć można między innymi takie jak: „ludzkie mięso jako źródło pożywienia”, „fakty żywieniowe na temat ludzkiego mięsa” czy „bezpieczeństwo i kontrola jakości”. Po kliknięciu określonej zakładki dotrzemy do profesjonalnie wyglądającego tekstu dotyczącego danego zagadnienia. Jednak stwierdzenie, które wzbudziło najwięcej kontrowersji, to „czas zbiorów”. Jest to moment, w którym dana osoba decyduje się na eutanazję i oddanie swojego ciała do celów spożywczych.

Sztuka konceptualna

Informacje o tym, że cały projekt nie jest w żaden sposób realizowany w świecie rzeczywistym, odnajdziemy na stronie w zakładce „Terms and Conditions”. Autorzy stwierdzają, że nie mają intencji wprowadzać inicjatywy w życie ani łamać prawa. Jak czytamy na stronie:

Human Meat Project to konceptualny projekt artystyczny mający na celu podkreślenie, jak ważne jest dokładne zapoznawanie się z całością zasad użytkowania i polityk prywatności dotyczących wszelkich usług.

Human Meat Project to w rzeczywistości projekt artystyczny
Źródło: humanmeatproject.com

Nie znamy twórców strony internetowej. Jak informuje portal Lead Stories, adres IP wskazuje na prywatną osobę mieszkającą w Holandii. Większość redakcji jak dotąd nie dostała odpowiedzi od autorów projektu (np. AFP czy PolitiFact), jednak AP News otrzymało anonimowy komentarz. Jak wskazują twórcy Human Meat Project, cała inicjatywa ma wymiar czysto artystyczny o charakterze absurdalnym, ale jednocześnie maksymalnie realistycznym:

Drobnym drukiem w tym projekcie zapisane jest szokowanie odbiorców i zachęcanie ich do przekopywania się przez stronę w celu znalezienia odpowiedzi oraz wyrobienia sobie opinii.

Jak widać, cała koncepcja ma charakter czysto artystyczny, a autorzy nie mają zamiaru pozyskiwać ludzkiego mięsa. Działania takie zresztą spotkałyby się na pewno z reakcją władz i organów ścigania. Należy jednak zauważyć, że strona została stworzona w taki sposób, by w pierwszej chwili wywoływać konsternację u odbiorcy. Utrudnia to zorientowanie się co do charakteru całej inicjatywy.

Podsumowanie

Human Meat Project to konceptualny projekt artystyczny. Twórcy nie mają zamiaru w rzeczywistości pozyskiwać ludzkiego mięsa. Nie da się ukryć, że cała inicjatywa ma charakter mocno kontrowersyjny i obliczona jest na wywołanie sensacji, z czym sami autorzy się nie kryją. Dlatego też negatywne emocje wobec projektu są w pełni zrozumiałe, a nasza redakcja nie podejmuje się moralnej oceny działań artystów.

AP News: https://apnews.com/article/fact-check-arts-meat-cannibalism-287618848990

AFP Fact Check: https://factcheck.afp.com/doc.afp.com.333M6Z8

PolitiFact: https://www.politifact.com/factchecks/2022/dec/12/facebook-posts/human-bodies-arent-being-processed-into-meat-produ/?utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=1671215973-1

Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2022/12/fact-check-human-meat-project-is-not-real-it-is-an-art-project.html

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl