Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Mariusz Błaszczak nie był w ZSRR pod koniec lat osiemdziesiątych

Mariusz Błaszczak nie był w ZSRR pod koniec lat osiemdziesiątych

W sierpniu 2019 roku, w trakcie kampanii wyborczej do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Gazeta Plus opublikowała zdjęcie przedstawiające wniosek paszportowy ministra Mariusza Błaszczaka z 1989 roku. Post z poniższym opisem został udostępniony kilka tysięcy razy.

WAŻNE !!! Błaszczak był 2 lata w ZSRR pod koniec lat osiemdziesiątych. W jakim celu ? Na dwa lata czyli tyle ile trwa szkolenie wojskowe ? Czy Błaszczak był członkiem PZPR ? UDOSTĘPNIAJCIE TO MOŻE NOŻYCE SIĘ ODEZWĄ

W artykule wyjaśniamy, czego dotyczył wniosek, oraz przedstawiamy oficjalne dementi w tej sprawie.

Gazeta Plus o wniosku paszportowym Błaszczaka
Źródło: Facebook/Gazeta Plus
Teza:
Minister Błaszczak był 2 lata w ZSRR pod koniec lat osiemdziesiątych

Dementi MON w sprawie wniosku paszportowego

Zrzut ekranu z postu Gazety Plus pojawił się ostatnio na prorosyjskim kanale na Telegramie. Od czasu do czasu wniosek paszportowy wicepremiera Błaszczaka pojawia się również na Twitterze.
Zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o komentarz w tej sprawie. Poniżej publikujemy pełną odpowiedź.

MON o wniosku paszportowym ministra Błaszczaka
Źródło: Odpowiedź MON

Wynika z niej, że o ile wniosek paszportowy jest prawdziwy, to wicepremier Mariusz Błaszczak nigdy z niego nie skorzystał. Pan Błaszczak, jako student historii na Uniwersytecie Warszawskim, planował wyjazd z kołem naukowym na cztery dni do Wilna w maju 1989 roku. Litwa do 1991 należała do Związku Sowieckich Republik Radzieckich. Ostatecznie nie wziął udziału w tym wyjeździe. Zgodnie z odpowiedzią ministerstwa Mariusz Błaszczak nigdy nie przebywał również w innych republikach ZSRR.

Wniosek paszportowy ministra Błaszczaka

Wielu internautów zastanawia adnotacja “dwóch lat” znajdująca się poniżej dat wyjazdu. Wyjaśniliśmy także tę sprawę. W rozporządzeniu Rady Ministrów z grudnia 1988 r., kierowanej wtedy przez premiera Mieczysława Rakowskiego, zadecydowano o opłatach paszportowych. Jak czytamy w książce Dariusza Stoli “Kraj bez wyjścia?“, podwyższenie opłat paszportowych było od dawna postulowane przez MSW, ale rozporządzenie zmieniło nie tylko opłaty. Można powiedzieć, że obaliło całą dotychczasową politykę paszportową PRL.

Wniosek paszportowy Błaszczaka

Źródło: Facebook/Gazeta Plus

Kwestią rozstrzygającą był paragraf 4. oraz 5. Jak czytamy w § 5., ust. 1:

Za wydanie paszportu ważnego na okres 2 lat, uprawniającego do jednorazowego wyjazdu na pobyt czasowy, podlegającego zwrotowi do organu paszportowego pobiera się opłatę w wysokości 10000 zł.

Mariusz Błaszczak, dopisując okres “dwóch lat”, miał na myśli określenie rodzaju wniosku, z którym wiązała się konkretna wartość opłaty, którą musiał wnieść wraz z dokumentem. Za wniosek uprawniający do wielokrotnych wyjazdów zapłaciłby 20000 zł, a za okres dłuższy niż dwa lata, dodatkowo 10000 zł.

Rozporządzenie o wnioskach paszportowych
Źródło: ISAP

Podsumowanie

Wniosek paszportowy ministra Błaszczaka jest prawdziwy. Jednak, zgodnie z oficjalnym dementi MON, Mariusz Błaszczak, będąc studentem UW, nigdy nie wyjechał do żadnego kraju związkowego ZSRR. Okres dwóch lat dopisany pod datą wyjazdu wiązał się z rodzajem wniosku i konkretną opłatą pobieraną za jego wydanie. Dopisek ten nie dotyczył planowanego wyjazdu studenckiego do Wilna ani żadnych innych podróży do krajów ZSRR później.

Źródła

ISAP: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19880400317

“Kraj bez wyjścia?”, Dariusz Stola: https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/ksiazki/12863,Kraj-bez-wyjscia-Migracje-z-Polski-19491989.html

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl