Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Andrzej Duda nie zaproponował podziału Rosji na 200 państw

Andrzej Duda nie zaproponował podziału Rosji na 200 państw

W dniach 15-16 czerwca odbył się w Szwajcarii szczyt w sprawie pokoju w Ukrainie, podczas którego głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Jego wypowiedź na temat Rosji została jednak zmanipulowana przez kremlowską propagandę. Andrzej Duda miał rzekomo zaproponować podział Rosji na 200 etnicznych państw. W rzeczywistości słowa takie nie padły. W artykule wyjaśniamy, co dokładnie powiedział polski prezydent.

Teza:
Andrzej Duda zaproponował podział Rosji na 200 etnicznych państw
Andrzej Duda o Rosji
Rosyjska dezinformacja. Źródło: Twitter/Alex_Oloyede2

Propaganda o słowach Andrzeja Dudy

Tweet z fałszywym cytatem dotyczącym podziału Rosji wyświetlono ponad milion razy. Zdobył także kilka tysięcy komentarzy i polubień. Zmanipulowana wypowiedź trafiła również na Facebooka. W Polsce tę dezinformację powielił m.in. Grzegorz Braun. Poseł Konfederacji powołał się na grecki portal pronews.gr, który zacytował właśnie konto @Alex_Oloyede2. Jego użytkownik jest Rosjaninem posługującym się nazwą SpetsnaZ, nawiązującą do rosyjskich wojsk specjalnych. Co ciekawe, @Alex_Oloyede2 pisał wcześniej o Braunie, gdy ten użył gaśnicy w Sejmie.

Grzegorz Braun o Dudzie
Źródło: Twitter/Grzegorz Braun

Andrzej Duda o Rosji

Poniżej prezentujemy wypowiedź prezydenta Dudy, w której odnosił się do rosyjskiego kolonializmu i 200 grup etnicznych zamieszkujących to państwo. Jak możemy usłyszeć i przeczytać, w rzeczywistości z jego ust nie padła żadna sugestia dotycząca podziału Rosji. Słowa głowy państwa polskiego zostały zatem zmanipulowane.

W części świata, którą reprezentuję, Rosja jest często nazywana „więzieniem narodów” — i nie bez powodu. Z uwagi na to, że jest domem dla prawie 200 grup etnicznych, z których większość stała się mieszkańcami Rosji w wyniku metod stosowanych obecnie na Ukrainie. Rosja pozostaje największym imperium kolonialnym na świecie, które w przeciwieństwie do europejskich mocarstw nigdy nie przeszło procesu dekolonizacji i nigdy nie było w stanie poradzić sobie z demonami swojej przeszłości. Jako członkowie społeczności międzynarodowej musimy wreszcie powiedzieć: we współczesnym świecie nie ma już miejsca na kolonializm!

Podsumowanie

Andrzej Duda nie wezwał do podziału Rosji na 200 państw etnicznych. Mówiąc o tym, że we współczesnym świecie nie ma miejsca na kolonializm, prezydent Polski nawiązywał do aktualnej agresji Rosji na Ukrainę. Fałszywy cytat z jego wypowiedzi rozpowszechnił Rosjanin, którego tweet wykorzystała w sieci rosyjska propaganda.

Źródła

Kancelaria Prezydenta RP: Szwajcaria. Wystąpienie Andrzeja Dudy na Szczycie w Sprawie Pokoju na Ukrainie [PL/EN]

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl