Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nagranie z ciałem dziecka obłożonym kostkami lodu nie przedstawia praktyk związanych z handlem ludźmi

Nagranie z ciałem dziecka obłożonym kostkami lodu nie przedstawia praktyk związanych z handlem ludźmi

Niesłabnącą popularnością w mediach społecznościowych cieszy się nagranie przedstawiające ciało dziecka obłożone kostkami lodu. Wbrew rozpowszechnianym narracjom nagranie nie przedstawia i nie dokumentuje żadnych praktyk związanych z handlem ludzkimi organami.

Teza:
Nagranie z ciałem dziecka obłożonym kostkami lodu przedstawia działania związane z handlem ludzkimi organami.

18 października na jednym z polskich kanałów na Telegramie udostępniono nagranie, które rzekomo przedstawia przygotowywanie dziecka do operacji wycięcia organów.

Nagranie z ciałem dziecka obłożonym kostkami lodu
Źródło: Telegram

Weryfikacja

Poszukując jakichkolwiek informacji, komentarzy czy odniesień do nagrania, warto skorzystać z narzędzia wyszukiwania obrazem Google. O ile wyniki na pierwszej stronie wyszukiwarki mogą być trudne do odczytania, to już na drugiej stronie znajdziemy odnośniki do redakcji zajmujących się fact-checkingiem, m.in. HoaxorFact, Snopes czy FactCheckAFP:

Nagranie z ciałem dziecka obłożonym kostkami lodu
Źródło: images.google.com

Po raz pierwszy nagranie trafiło do sieci w 2017 roku, od razu stając się tzw. viralem. Rozpowszechnianemu filmowi towarzyszyły różne narracje i komentarze. Jedną z nich była plotka mówiąca o tym, że chłopiec został nieumyślnie zamknięty przez rodziców w lodówce, inne z kolei wspominały o przygotowywaniu dziecka do operacji wycięcia organów. Jak przedstawia w swoim raporcie Chanel News Asia, w singapurskich mediach społecznościowych film był rozpowszechniany z następującym opisem:

„Porwane dzieci zapakowane w lód w celu transportu i sprzedaży ich organów.  To powszechna praktyka w nieludzkich i materialistycznych Chinach. Okrutne i barbarzyńskie, aby szybko się wzbogacić”.

Nagranie z ciałem dziecka obłożonym kostkami lodu
Źródło: twitter.com/ChanelNewsAsia

Viralowe zainteresowanie nagraniem powróciło w 2019 roku po twittcie użytkownika NavaiBaku. Film opatrzył on podpisem: “Około 300 setek dzieci zostało zamrożonych żywcem w celu sprzedaży narządów do przeszczepów”.

Navai Mammadov
Źródło: twitter.com/NavaiBaku

Ze względu na viralowy charakter nagrania oraz podejrzenie popełnienia przestępstw(a) sprawą zajęła się chińska policja. Jak szybko udało się ustalić, scena na filmie przedstawia chłopca, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku poniósł śmierć przez utonięcie. Ze względu na wysokie temperatury rodzina chłopca obłożyła ciało lodem, aby mogło zostać przetransportowane do rodzinnej miejscowości i pochowane.

Źródło: kh.on.cc

Odwołując się do informacji Biura Bezpieczeństwa Wewnętrznego Liuzhou oraz innych instytucji rządowych, chińska agencja informacyjna The Paper opublikowała komunikat, w którym narracje towarzyszące nagraniu mówiące o praktykach związanych z handlem organami określiła jako plotkę niemającą potwierdzenia w rzeczywistości.

Wyjaśnienia wymaga także pierwsza część nagrania, na której widać, jak dwóch mężczyzn zostaje pobitych. Jak podaje serwis Zhejiang Online, film ten przedstawia incydent z 14 grudnia 2017 roku, do którego doszło w miejscowości Shaojiaqiao w prowincji Guizhou. Miejscowość odwiedzili obwoźni handlarze, których mieszkańcy Shaojiaqio omyłkowo uznali za oszustów i złodziei, co doprowadziło do ich pobicia.

Podsumowanie

Popularne w grupach spiskowych nagranie z ciałem dziecka obłożonym kostkami lodu dotyczy nieszczęśliwego wypadku, gdzie chłopiec poniósł śmierć przez utonięcie. Nie ma ono nic wspólnego z handlem ludzkimi organami, czy też szerzej handlem ludźmi. Treści tego typu cieszą się dość dużą popularnością wśród zwolenników teorii spiskowych, pojawiając się w różnych kontekstach społeczno-politycznych. Na łamach fakenews.pl analizowaliśmy już narracje dotyczące handlu organami oraz handlu ludźmi mające na celu usprawiedliwienie agresji Rosji na Ukrainę, jak również nagranie wykorzystywane przez strony konfliktu turecko-syryjskiego.

Źródła

Fakenews.pl: https://fakenews.pl/spoleczenstwo/nie-dziewczynka-na-nagraniu-nie-jest-przygotowywana-do-wyciecia-organow/

Fakenews.pl: https://fakenews.pl/spoleczenstwo/nie-putin-nie-uratowal-35-tys-dzieci-w-trakcie-agresji-na-ukraine/

Fakenews.pl: https://fakenews.pl/polityka/towarzystwo-czerwonego-krzyza-ukrainy-nie-prowadzilo-ewidencji-dzieci-ze-zdrowymi-organami-w-mariupolu/

The Paper: https://web.archive.org/web/20191031175708/https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_4021767

Zhejiang Online: https://py.zjol.com.cn/pyxw/201801/t20180109_6288697.shtml

HK: https://hk.on.cc/cn/bkn/cnt/news/20170714/bkncn-20170714093350600-0714_05011_001.html

HoaxOrFact: http://www.hoaxorfact.com/crime/300-children-found-frozen-alive-organ-harvesting.html

Snopes.com: https://www.snopes.com/fact-check/300-children-found-frozen-alive/

Channel News Asia Web Archive: https://web.archive.org/web/20170720052109/https://www.channelnewsasia.com/news/singapore/viral-video-of-kidnapped-child-in-ice-box-shows-drowned-boy-9042780

Komentarze

Socjolog. Interesuje się socjologia psychiatrii, społecznymi mechanizmami władzy oraz nauką o informacji. Lubi muzykę współczesną i eksperymentalną. Psi tata.