Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Donald Tusk nie powiedział, że polskie rezerwy złota należą do UE

Donald Tusk nie powiedział, że polskie rezerwy złota należą do UE

Od kilku lat w mediach społecznościowych krąży cytat z wypowiedzi, której rzekomo udzielił Donald Tusk. Dotyczy ona polskich rezerw złota, które miałyby nie być własnością Polski, ale należeć do całej Unii Europejskiej. W rzeczywistości słowa te nigdy nie padły z usta premiera.

Teza:
Donald Tusk powiedział, że polskie rezerwy złota nie należą tylko do Polski, ale do całej UE.
Donald Tusk o polskich rezerwach złota
Źródło: Facebook/Politycznie

Donald Tusk o prezesie NBP

Pierwotnym wpisem, który zawierał fałszywy cytat z Donalda Tuska, jest post na stronie KOD STOP na Facebooku. Autor zamieścił go 13 sierpnia 2022 roku. Niedawno pojawił się w formie zrzutu ekranu na Tweeterze. Poza stronami dla zwolenników Prawa i Sprawiedliwości nie znaleźliśmy ani jednego wiarygodnego źródła, które potwierdziłoby, że Donald Tusk rzeczywiście wypowiedział te słowa.

Kod Stop o Donaldzie Tusku
Źródło: Facebook/Kod Stop

Rok 2023 był czasem wysokiej inflacji, która w sierpniu sięgała poziomu 16,1%. Miesiąc wcześniej, podczas Konwencji Przyszłości w Radomiu, Donald Tusk powiedział, że Adam Glapiński jest nie tylko niekompetentny, ale jest też nielegalny. Obiecał również, że jeśli wygra wybory, to gwarantuje, że „wyprowadzi prezesa Glapińskiego z NBP”. Po tej obietnicy udzielonej publicznie przez Tuska w mediach sprzyjających PiS pojawiały się narracje tłumaczące niechęć premiera do prezesa NBP. Mówiły między innymi o planowej „grabieży złota” przez Niemcy w przypadku, gdyby Tusk powrócił do władzy. Omawiany fałszywy cytat wpisuje się w ten trend.

Podsumowanie

Premier Tusk nie powiedział przypisywanych mu słów dotyczących prawa własności do polskich zasobów złota. Krążący w mediach społecznościowych cytat został sfabrykowany i pasuje do narracji stworzonej przez polityków Prawa i Sprawiedliwość oraz sprzyjające im media. Sugerowała ona, że prawdziwą intencją odsunięcia prezesa NBP nie jest jego niekompetencja, a „skok na rezerwy finansowe NBP”.

Źródła

Konwencja Platformy Obywatelskiej z 2 lipca 2022 r.

wPolityce: Dlaczego rozgrzani polityczną nienawiścią ludzie bezprawnie atakują NBP? Niemcy chcą zagrabić polskie złoto? Chcą załamania naszej waluty?

PAP: Błaszczak: Atakiem na prezesa NBP, Donald Tusk będzie spłacał dług Brukseli

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl