Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to nie jest prawdziwy napad na sklep w Szwecji

Nie, to nie jest prawdziwy napad na sklep w Szwecji

W głównym wydaniu Wiadomości z 30 października 2021 roku w materiale Jakuba Krzyżaka zatytułowanym “Nielegalna migracja paraliżuje Europę” przedstawiono film, w którym widać uzbrojonych motocyklistów napadających na pralnię chemiczną. Scena została opatrzona następującym komentarzem pracownika TVP:

To nagranie z jednego ze szwedzkich miast. Napastnicy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej. Po czym spokojnie odjeżdżają. Podobne sytuacje w wielu miejscach w całej Europie to już niemal codzienność.

Słowa te sugerują, że to prawdziwe zdarzenie, co jednak okazało się nieprawdą.

Teza:
Sceny ukazane w Wiadomościach z 30 października 2021 to prawdziwy napad w szwedzkim mieście.

W rzeczywistości sceny ukazane w Wiadomościach pochodzą z planu filmowego drugiego sezonu serialu Szybki cash Netflixa. O zamieszaniu wywołanym filmem i jego fałszywą interpretacją pisze szwedzki portal Expressen. W artykule czytamy, że ekipa filmowa zamieszczała ulotki z informacją na budynkach, przy których zaplanowano zdjęcia. Informowały one o planowanych zdjęciach do serialu w godzinach 15:00-05:00 oraz ostrzegały o tym, że może być wtedy głośno.

 

Informacja o nagraniu serialu
Źródło: Expressen

Film z nieprawdziwym kontekstem rozpowszechnił się na kontach społecznościowych na całym świecie, również w Polsce. Autor materiału Wiadomości skopiował go z portalu Twitter.

Nieprawdziwy kontekst
Źródło: Twitter
Fałszywy kontekst sceny z serialu / Szwecja napad tvp
Źródło: Twitter

Podsumowanie

Sceny z serialu nie powinny stanowić uzasadnienia dla tezy stawianej w programie informacyjnym.
Film ukazany w takim kontekście uznajemy zatem za fałszywy.

Źródła

Expressen: https://www.expressen.se/noje/valdsam-snabba-cash–scen-sprids-som-verklighet/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl