Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Szefowa Amnesty International nie wzywa Ukrainy do niestrzelania do nowo zmobilizowanych wojsk rosyjskich. To żart

Szefowa Amnesty International nie wzywa Ukrainy do niestrzelania do nowo zmobilizowanych wojsk rosyjskich. To żart

28 września 2022 r. satyryczne konto Sputnik Not opublikowało post na Twitterze przedstawiający Agnès Callamard, sekretarz generalną Amnesty International, dodając następujący opis:

Szefowa Amnesty Agnes Callamard wzywa Ukrainę, by nie strzelała do nowo zmobilizowanych wojsk rosyjskich, ponieważ zabijanie nieprzeszkolonych bojowników byłoby bardzo niesprawiedliwe.

Tweet okazał się bardzo popularnym clickbaitem, na który nabrało się wiele osób.

Wójcicka o AI
Źródło: Twitter/Aleksandra Wójcicka
Teza:
Szefowa Amnesty International wzywa Ukrainę do niestrzelania do nowo zmobilizowanych żołnierzy rosyjskich
Nasza ocena:

Konto satyryczne

Sputnik Not, jak wskazuje sama nazwa, nie ma nic wspólnego z rosyjską rządową agencją informacyjną, co jasno podkreślają w opisie swojego konta na Twitterze. Autorzy wyśmiewają na nim głównie rosyjską propagandę.

Sputnik Not
Źródło: Twitter/Sputnik Not

Wpis w błędnie interpretowanym kontekście był popularny na Facebooku i był wielokrotnie udostępniany. Na satyryczny post nabrał się również pisarz Rafał Ziemkiewicz, słynący już ze swojego researchu.

Ziemkiewicz o AI
Źródło: Twitter/Ziemkiewicz

Amnesty International o wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Przygotowując swój tweet, Sputnik Not nawiązywał do sierpniowego raportu Amnesty International, w którym stwierdzono, że:

(…) podczas odpierania rosyjskiej inwazji wojska ukraińskie naraziły ludność cywilną na niebezpieczeństwo, zakładając bazy wojskowe w zaludnionych obszarach mieszkalnych, w obiektach takich jak szkoły i szpitale, a także obsługując w tych miejscach systemy broni.

Kilka dni później organizacja wydała oświadczenie, w którym przeprasza za ból i gniew wywołany komunikatem prasowym na temat taktyki wojsk ukraińskich, oraz zaznaczyła, że w trakcie prac popełniono poważne błędy w obszarze konsultacji i komunikacji.

Z powodu zamieszania wywołanego raportem z członkostwa w Amnesty International w Sztokholmie zrezygnował Per Waestberg, który otwierał tamtejszy oddział w latach 60.

AI opublikowało wiele raportów dotyczących aktualnej wojny w Ukrainie. Jednym z ostatnich jest ten potępiający atak wojsk rosyjskich na cywilny konwój w Zaporożu z 30 września.

Podsumowanie

Konto Sputnik Not nie kryje się z tym, że nie ma nic wspólnego z rosyjską agencją informacyjną. Publikuje jedynie treści satyryczne uderzające głównie w propagandę kremlowską. Przed udostępnieniem postu warto sprawdzić tak podstawowe rzeczy jak jego autor. W szczególności powinno się tego oczekiwać od osób publicznych.

Źródła

AI: https://amnesty.org.pl/ukrainska-taktyka-wojskowa-stanowi-zagrozenie-dla-ludnosci-cywilnej/

AI: https://www.amnesty.org/en/latest/news/2022/08/statement-on-publication-of-press-release-on-ukrainian-fighting-tactics/

AI: https://www.amnesty.org/en/latest/news/2022/09/ukraine-missile-attack-on-humanitarian-convoy-in-zaporizhzhia-further-proof-of-russias-utter-disregard-for-civilian-lives/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl