Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Mel Gibson nigdy nie twierdził, że w Holywood pije się krew dzieci

Mel Gibson nigdy nie twierdził, że w Holywood pije się krew dzieci

Od kilku lat Mel Gibson jest postrzegany przez zwolenników teorii spiskowych jako sojusznik. Ma on ujawniać zepsucie elit oraz złowieszcze praktyki osób z Hollywood i nie tylko. Jego sfabrykowane wypowiedzi, w których twierdzi, że ludzie z amerykańskiego przemysłu filmowego piją krew dzieci, do dzisiaj są bardzo popularne. Pokazuje to doskonale, że aktor obrósł pewną legendą, choć nie jest pewne, czy jest jej w pełni świadomy.

Teza:
Mel Gibson powiedział: „studia w Hollywood są zalane krwią niewinnych dzieci. Konsumpcja krwi dziecka jest tak popularna, że w zasadzie działa ona jak oddzielna waluta”. Aktor opowiadał również o praktykach okultystycznych i satanistycznych oraz straszliwym zepsuciu elit w Hollywood podczas swojego wystąpienia w Graham Norton Show.

Wypowiedź Mela Gibsona o piciu krwi dzieci oraz zinstytucjonalizowanej pedofilii w Hollywood krąży w Internecie od lat. Powielana była wielokrotnie i jest popularna do dziś. Odnaleźć możemy ją oczywiście w języku angielskim, ale także estońskim czy czeskim. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że ta teoria spiskowa trafiła również do Polski. Znajdziemy ją między innymi na Facebooku oraz Twitterze. Portale znane z szerzenia teorii spiskowych, takie jak Gloria.tv czy wPrawo.pl, również chętnie powielały te informacje.

Mel Gibson nigdy nie twierdził, że w Holywood pije się krew dzieci
Źródło: faceboo.com

Narodziny teorii spiskowej

Informacje o kontrowersyjnej wypowiedzi Mela Gibsona narodziły się jednak nie w social mediach, a na portalach zajmujących się szerzeniem teorii spiskowych. W mediach społecznościowych wiele osób udostępniało linki do artykułów prezentujących wypowiedzi aktora opublikowanych właśnie na takich portalach. Dostępne one były w języku angielskim czy polskim. Portale powielające te informacje znane są ze swego braku rzetelności. Wszystkie wpisy są tłumaczeniem lub kalką jednego artykułu. Po raz pierwszy tekst ukazał się w serwisie YourNewsWire.com 30 listopada 2017 roku. Zawierał informacje (przedstawione jako wypowiedzi Gibsona) o tym, że elity Hollywood piją krew dzieci, aby odnawiać swoje siły witalne. Ich członkowie mieli dokonywać straszliwych czynów na nieletnich, szczególnie niemowlętach. Wszystko ma być zorganizowane w formie kultu i przybierać konwencję praktyk okultystycznych.

YourNewsWire.com w 2018 roku zmieniło swoją nazwę na NewsPunch. Portal nie zmienił jednak swojego profilu. Dalej jego działalność koncentrowała się wokół szerzenia teorii spiskowych. Twierdzenia pojawiające się w serwisie obalane były wielokrotnie, a rzetelność NewsPunch uważana jest za ekstremalnie niską.

Artykuł został także przetłumaczony i w grudniu 2017 roku trafił na stronę Telewizji Republika. Na YouTube znajduje się także reportaż stacji dotyczący omawianego tematu, który był emitowany na jej antenie. Tekst na portalu telewizji nie zawiera informacji o źródle rewelacji, nie został do dzisiaj usunięty ani poddany korekcie. W efekcie stał się głównym źródłem teorii spiskowej w polskiej przestrzeni informacyjnej.

Mel Gibson nigdy nie twierdził, że w Holywood pije się krew dzieci
Źródło: tvrepublika.pl

Mel Gibson i QAnon

Powyższe narracje biorą się bezpośrednio z teorii spiskowych, jakie krążą wokół ruchu QAnon. To wśród jego zwolenników narodziła się narracja o adrenochromie, czyli substancji używanej przez elity, aby zachować wieczną młodość. Do pozyskiwania adrenochromu najlepsza ma być krew małych dzieci. O adrenochromie i całej legendzie zbudowanej wokół niego można więcej przeczytać w naszym artykule.

Wypowiedzi Mela Gibsona omawiane w niniejszym tekście powróciły niedawno w związku z informacjami o filmie, który podobno tworzy amerykański aktor. Ma on ujawnić wielką siatkę pedofili powiązaną ze światowymi elitami. To także jest narracja bezpośrednio wywodząca się z QAnon. Temat filmu Mela Gibsona w ostatnich tygodniach był bardzo głośny, co spowodowało, że wcześniejsze plotki o amerykańskim aktorze również odzyskały popularność. W rzeczywistości nie ma on nic wspólnego z tym projektem, co przyznał zarówno sam twórca filmu, jak i przedstawiciel Gibsona. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym niedawnym artykule.

Mel Gibson zaprzecza

Przyglądając się artykułowi w pierwotnym źródle na YourNewsWire.com, zobaczyć możemy, że autor powołuje się na słowa, które Mel Gibson miał wypowiedzieć w trakcie The Graham Norton Show. Jest to brytyjski talk-show prowadzony przez irlandzkiego komika Grahama Nortona. Występują w nim celebryci oraz gwiazdy muzyki i filmu. W listopadzie 2017 roku do programu zaproszeni zostali Will Ferrell, John Lithgow, Mark Wahlberg oraz właśnie Mel Gibson. Czwórka aktorów promowała wówczas swój film — „Co wiecie o swoich dziadkach?” (ang. „Daddy’s Home 2”). W serwisie YouTube dostępny jest cały odcinek programu.

Mel Gibson nigdy nie twierdził, że w Holywood pije się krew dzieci
Źródło: youtube.com

Po jego obejrzeniu wniosek może być tylko jeden: Mel Gibson nie wypowiedział przypisywanych mu słów. Formuła odcinka w żaden sposób nie odbiegała od pozostałych. Nie padły w jego trakcie żadne szokujące wypowiedzi. Nie odnajdziemy również żadnego innego źródła, które potwierdzałoby doniesienia YourNewsWire.com.

W rozmowie z Newsweekiem przedstawiciel Mela Gibsona zaprzeczył, by aktor kiedykolwiek wypowiedział przypisywane mu słowa. Dodał również, że aktor nigdy nie formułował stwierdzeń choćby zbliżonych do tych, które krążą w Internecie.

Mel Gibson i teorie spiskowe

Nadinterpretacje słów Mela Gibsona często można spotkać w mediach społecznościowych. Od czasów artykułu YourNewsWire.com środowiska zwolenników teorii spiskowych dopatrują się w każdej wypowiedzi aktora ukrytego sensu. Fragmenty wywiadu z 1998 roku nagranego w trakcie programu Holywood Conversations stały się bardzo popularne w mediach społecznościowych. Wraz z dodaną złowieszczą muzyką sugerują, jakoby Mel Gibson ujawniał straszliwą prawdę na temat Hollywood. Po obejrzeniu całego wywiadu łatwo możemy się zorientować, że aktor poddaje krytyce zjawiska zachodzące w amerykańskim przemyśle filmowym. Nie są to jednak tak złowieszcze fakty, jak chcieliby zwolennicy teorii spiskowych. Mówi między innymi o chęci zysku czy niezdrowej atmosferze, jaka panuje wśród twórców filmowych.

Innym przykładem może być kanał The People’s Voice, który twierdził, że Mel Gibson boi się o swoje życie w związku z ujawnieniem informacji o kręgu pedofilskim w Hollywood. W rzeczywistości nie znajdziemy takiej wypowiedzi aktora nigdzie w Internecie. Sami twórcy filmu nie podają również żadnego źródła tych słów.

Mel Gibson nigdy nie twierdził, że w Holywood pije się krew dzieci
Źródło: rumble.com

Warto na koniec zaznaczyć, że postrzeganie Mela Gibsona jako sygnalisty Hollywood ma swoje korzenie w jego historii sprzed wielu lat. Jest on zagorzałym katolikiem, był wychowywany w rodzinie sedewakantystów. Wyznają oni hipotezę teologiczną, wedle której kolejnych papieży po śmierci Piusa XII w 1958 r. należy uznawać za uzurpatorów i heretyków. Na początku lat 2000. zasłynął wypowiedziami o charakterze antysemickim i rasistowskim. Zmagał się również z chorobą alkoholową oraz oskarżeniami o przemoc domową. Był też kilkukrotnie aresztowany za jazdę pod wpływem alkoholu. Wszystko to spowodowało, że zniknął on z życia publicznego na kilka lat, a twórcy w Hollywood odmawiali z nim współpracy. Zwolennicy teorii spiskowych potraktowali to jako próbę uciszenia Gibsona za mówienie prawdy o amerykańskich elitach.

Podsumowanie

Zwolennicy teorii spiskowych przy pomocy zmyślonych czy wyjętych z kontekstu wypowiedzi starają się przedstawić Mela Gibsona jako człowieka, który ujawnia straszliwą prawdę o światowych elitach i Hollywood. Narracje silnie powiązane z QAnon rozgrzewają media społecznościowe raz za razem. Prawda jednak jest dużo bardziej prozaiczna. Mel Gibson znany jest ze swojego krytycznego podejścia do Hollywood i kontrowersyjnych opinii, nigdy jednak nie przedstawiał tak radykalnych wizji, jakie przypisują mu zwolennicy teorii spiskowych.

Źródła

Poynter Institute: https://www.poynter.org/fact-checking/2018/fact-checkers-have-debunked-this-fake-news-site-80-times-its-still-publishing-on-facebook/

Newsweek: https://www.newsweek.com/mel-gibson-hollywood-elites-drink-childrens-blood-fact-check-1786935 oraz https://www.newsweek.com/mel-gibson-says-catholic-church-needs-housecleaning-after-scandals-1673565

The Guardian: https://www.theguardian.com/film/2008/apr/29/news.melgibson

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl