Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Adrenochrom, QAnon i Pizzagate

Adrenochrom, QAnon i Pizzagate

Adrenochrom jest substancją kluczową w pobocznym wątku popularnej teorii spiskowej szerzonej przez ruch QAnon. Według jego zwolenników ma on być zażywany przez hollywoodzkich celebrytów i liberalnych polityków ze względu na jego rzekome właściwości psychodeliczne i odmładzające. W tym celu substancja ma być pozyskiwana z organizmów dzieci poddawanych torturom. Narracja ta ściśle łączy się z teorią spiskową Pizzagate, według której członkowie waszyngtońskiej elity politycznej są częścią grupy przestępczej zajmującej się handlem dziećmi w celach seksualnych. W rzeczywistości obie te narracje czerpią ze starego antysemickiego mitu o mordach rytualnych w celu pozyskania krwi chrześcijańskich dzieci na macę.

Czym w rzeczywistości jest adrenochrom?

Adrenochrom (C9H9NO3) jest produktem utleniania adrenaliny (C9H13NO3) i jest z powodzeniem syntetyzowany w laboratorium. W wyniku reakcji bezbarwna adrenalina daje produkt o różowo-pomarańczowym zabarwieniu, stąd potocznie nazywa się go różową adrenaliną.

utlenianie adrenaliny do adrenochromu
Źródło: Sirota, T.V. (2020).

Adrenochrom nie znajduje się w polskim wykazie środków odurzających i substancji psychotropowych (wykaz N oraz wykaz P), nowych substancji psychoaktywnych ani nawet w wykazie substancji bardzo silnie działających (wykaz A) czy silnie działających (wykaz B). W Stanach Zjednoczonych nie znajduje się on na liście substancji kontrolowanych ani substancji regulowanych. National Institute of Health (NIH) na stronie PubChem odsyła użytkowników do oficjalnych dostawców posiadających w swojej ofercie adrenochrom.

Francuski oddział AFP zaznacza, że na portalu Erowid, który jest rodzajem partycypacyjnej encyklopedii substancji psychotropowych, wymienione są nieliczne świadectwa osób, które próbowały odurzyć się adrenochromem. Użytkownik o pseudonimie Genaro relacjonował, że efekty były bardzo lekkie, krótkotrwałe i nieciekawe. Z kolei Three skarżył się na kołatanie serca, obfite poty i najgorszy ból głowy, jaki można sobie wyobrazić. Obaj twierdzili, że substancja nie wywołała u nich żadnych halucynacji. Drugi z nich nie przyjął jednak oczyszczonego adrenochrom, a adrenalinę, która zmieniła zabarwienie na różowe. Stąd najprawdopodobniej w strzykawce poza adrenochromem znajdowały się również inne pochodne adrenaliny.

Badania nad adrenochromem

Adrenochrom budził zainteresowanie naukowców w latach 50., którzy upatrywali w nim potencjalnej przyczyny schizofrenii. Endokrynolog dr Steven Mittelman w rozmowie z Lead Stories powiedział, że choć istnieją publikacje stwierdzające związek adrenochromu ze schizofrenią, to ich metodologia została zakwestionowana, a związek ten ostatecznie wykluczono. Mittelman podkreśla jednak, że badania wskazują działanie kardiotoksyczne polegające na zmniejszeniu zdolności mięśnia sercowego do kurczenia się, co sprawia, że substancja miałaby zastosowanie jedynie u osób z hemofilią, ponieważ u pozostałych osób istniałoby śmiertelne zagrożenie w postaci zakrzepów krwi.

Adrenochrom, ze względu na swój kolor, wykorzystywany jest w produkcji testów diagnostycznych. W badaniach naukowych przydaje się głównie podczas oceniania aktywności enzymów, najczęściej dysmutazy ponadtlenkowej (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9), ale też oksydazy NADPH (1). Ze względu na ograniczone zastosowanie adrenochromu i jego względnie niską istotność naukowcy i dziennikarze nie piszą o nim zbyt wiele. Tworzy to próżnię w przestrzeni informacyjnej. W wyniku niedostatku wiarygodnych danych ze sprawdzonych lokalnych źródeł algorytmy wyszukiwarek promują to, co jest dostępne, ale niekoniecznie godne zaufania. Tworzy to idealne warunki dla rozkwitu teorii spiskowych związanych z adrenochromem, zapewniając im wiralowe zasięgi.

QAnon

W 2017 roku na forum dyskusyjnym 4chan wyłoniła się anonimowa postać podająca się za Q. Tajemniczy Q kreował się na osobę mającą dostęp do informacji niejawnych. Wśród jego zwolenników panowało przekonanie, że jest on urzędnikiem państwowym znajdującym się w najbliższym otoczeniu Donalda Trumpa. Jego liczne posty określane jako Q drops miały zawierać zaszyfrowane informacje ujawniające tajne działania Trumpa wymierzone w zlikwidowanie globalnego spisku z udziałem aktorów „państwa w państwie” (zwanego też „głębokim państwem” od angielskiego deep state).

Pizzagate

QAnon wyewoluował z Pizzagate teorii spiskowej popularnej w czasie kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Amerykańska prawica promowała wtedy narrację o siatce pedofilskiej zajmującej się handlem dziećmi, która miała być powiązana z waszyngtońską elitą polityczną. Informacje o niej miały być zakodowane w ujawnionych przez WikiLeaks mailach Johna Podesty (przewodniczącego kampanii prezydenckiej Hilary Clinton), m.in. poprzez odniesienia do jedzenia i popularnej waszyngtońskiej pizzerii.

Narracja ta poważnie odbiła się na restauracji Comet Ping Pong i sąsiadujących z nią firmach. Doprowadziła m.in. do nękania jej pracowników, a kulminacją wydarzeń była strzelanina w grudniu 2016 roku. Uzbrojony mężczyzna, który wtargnął do pizzerii, wierzył, że przetrzymywane są w niej porwane dzieci, które potrzebują jego pomocy.

Tożsamość Q

Tożsamość Q była przedmiotem licznych spekulacji, a wśród nazwisk wymieniano najczęściej takie osoby jak Paul Furber oraz Jim i Ron Watkins. HBO opublikowało w 2021 roku dokument Cullena Hobacka Q: Into the Storm, będący zapisem śledztwa dziennikarskiego badającego pochodzenie QAnon. W ostatnim odcinku w trakcie wywiadu Ron Watkins wypowiada zdanie, które Hoback uznał za nieumyślne przyznanie się do bycia Q. Wspomniany fragment nagrania można obejrzeć w poniższym tweecie.

Ron Watkins QAnon
źródło: Twitter

The New York Times poinformował z kolei w 2022 roku o analizie postów Q przeprowadzonej przez dwa zespoły lingwistów. Wykazała ona, że ​​Paul Furber był głównym autorem pierwszych postów Q, a Ron Watkins przejął nad nimi kontrolę w 2018 r.

Adrenochrom według QAnon

Pobocznym wątkiem QAnon jest produkcja adrenochromu z dzieci, których krew ma służyć jako silny narkotyk i zarazem eliksir młodości. Bywa, że wątek ten jest łączony również z wiarą w reptilian, którzy mają brać udział w satanistycznych obrzędach, w trakcie których zażywany jest adrenochrom.

Zwolennicy tej teorii wykorzystują ją również do ataków na Planned Parenthood, które według nich ma handlować organami abortowanych dzieci. W tej narracji organy mają być wykorzystywane do produkcji adrenochromu.

Co typowe dla teorii spiskowych, wątek ten jest wewnętrznie sprzeczny, ponieważ jego zwolennicy twierdzą jednocześnie, że właściwości narkotyczne i odmładzające adrenochromu występują tylko pod warunkiem, że jest on pobierany od żywej osoby. Jakość adrenochromu według QAnon spada z wiekiem, dlatego najlepiej pozyskiwać go od dzieci w wieku poniżej 9 lub w innych wersjach 12 lat. Ponieważ adrenochrom jest produktem utleniania adrenaliny, dzieci te mają być wcześniej poddawane torturom w celu uwolnienia hormonu.

Szyszynka czy nadnercza?

Wśród zwolenników QAnon nie ma jednak konsensusu odnośnie do tego, w jakiej części ciała jest on produkowany. Niektórzy uważają, że wydziela go szyszynka gruczoł zlokalizowany w mózgu odpowiedzialny za produkcję melatoniny (1, 2, 3), inni twierdzą, że adrenochrom wytwarzany jest w nadnerczach gruczołem zlokalizowanym na górnym biegunie nerek i odpowiadającym za wydzielanie adrenaliny (1, 2). Są też tacy, którzy wymieniają oba narządy naprzemiennie.

W skrajnych przypadkach możemy natomiast spotkać się z absurdalnym stwierdzeniem, że związek ten „jest produkowany w nadnerczach, co oznacza, że ​​trzeba rozłupać głowę, aby pobrać”. Nie mniej irracjonalne wypowiedzi znajdziemy na profilu osoby podającej się za dietetyczkę. Z jej wpisu wynika, że adrenochrom wytwarzany jest przez „utlenianie nadnerczy”, jednak w dalszej części przeczytamy, że dzieciom wprowadza się do oka igłę w celu wydzielenia adrenaliny, którą pobiera się z szyszynki.

Antagoniści

Wśród osób wymienianych jako główni złoczyńcy w tej historii pojawiają się najczęściej polityczni oponenci Donalda Trumpa, jak Hillary Clinton, Joe Biden, Barack Obama czy wspomniany wcześniej John Podesta. Nie obeszłoby się również bez udziału George’a Sorosa i Billa Gatesa. W satanistyczne rytuały mają być też zamieszane takie gwiazdy jak Tom Hanks, Oprah Winfrey, Chrissy Teigen, Lady Gaga, Ellen DeGeneres czy serbska artystka i performerka Marina Abramović, a nawet papież Franciszek.

Hilary Clinton Adrenochrome
Źródło: zulsegamat.wordpress.com

Jednym z bardziej ekstremalnych materiałów jest teoria spiskowa o nazwie „frazzledrip”. Opiera się ona na krążącym w sieci filmie, który rzekomo ma przedstawiać Hillary Clinton i wiceprzewodniczącą jej kampanii Humę Abedin w trakcie torturowania i mordowania młodej dziewczynki. Następnie miały one nosić twarz dziecka niczym maskę. Doniesienia te dementował portal fact-checkingowy Snopes.

Popularne jest też zdjęcie, na którym Lady Gaga i Marina Abramović mają brać udział w rytuale satanistycznym. W rzeczywistości przedstawia ono performance artystyczny, który miał miejsce w 2013 roku w trakcie Watermill Center Summer Benefit.

Lady Gaga Marina Abramovic adrenochrome
Źródło: Twitter

Co typowe dla myślenia spiskowego, znajdziemy w tej narracji wiele przykładów reinterpretacji losowości. Idealnie ilustruje to wątek wiążący śmierć Księcia Filipa z zablokowaniem Kanału Sueskiego. Wydarzenie to miało wstrzymać dostawy adrenochromu, co ostatecznie miało doprowadzić do śmierci monarchy.

Black Eye Club

Jednym z rytuałów inicjacyjnych, który ma być związany z zażywaniem adrenochrom, jest pojawienie się publicznie z krwiakiem pod lewym okiem. Podbite oko ma być wynikiem odkładania się w tym miejscu adrenochromu, co jest objawem jego spożycia lub w innych wersjach przedawkowania. Gdy podbite oko zostanie publicznie zauważone, osoba może wstąpić do Black Eye Club.

Black Eye Club adrenochrom
Źródło: Telegram
Black Eye Club
Źródło: Twitter

Objawy odstawienia adrenochromu

Odstawienie adrenochromu ma skutkować psychozą, poważnym uszczerbkiem na zdrowiu zarówno fizycznym, jak i psychicznym, a także przyspieszonym starzeniem. Ten ostatni objaw jest często wykorzystywany jako dowód zaangażowania danej gwiazdy czy polityka w globalny spisek. W tym kontekście zwolennicy QAnon zestawiają ze sobą najlepsze i najgorsze zdjęcia znanych osób. Przykładem takiego działania jest popularna w tych kręgach ilustracja przedstawiająca „objaw odstawienny” u Courteney Cox, wywołany w rzeczywistości przez postarzający filtr w aplikacji FaceApp, z którym aktorka eksperymentowała w 2019 roku. Zestawiano je ze zdjęciem jej występu w programie Busy Tonight w tym samym roku.

Courteney Cox adrenochrom
Zdjęcia Courteney Cox podpisane: „Odstawienie Adrenochromu Courteney Cox Przyspieszone Starzenie” (źródło: www.humorousmathematics.com)

Handel adrenochromem

Według licznych postów produkcja, konsumpcja i handel adrenochromem ma być „najlepiej strzeżoną tajemnicą Hollywood”. Jednocześnie w 2021 roku portal spiskowy Odkrywamy Zakryte pisał o tajnych więzieniach, w których mają być przetrzymywane i mordowane dzieci w celu uzyskania substancji. Dokumenty ujawniające ich lokalizację miały przypadkowo trafić do klienta z Niemiec, gdy ten zamówił pendrive’a przez serwis Amazon. Z kolei Krzysztof „Ator” Woźniak przekonuje, że informacje na temat produkcji substancji i jej ceny można łatwo sprawdzić, wpisując „adrenochrom” w wyszukiwarkę Google, gdyż pojawiają się już na pierwszej stronie wyników.

Ceny adrenochromu

Według QAnon adrenochrom jest niebotycznie drogi. Niektórzy nadają mu nawet miano „najdroższego leku w kręgach hollywoodzkich”. Jego zakup ma być też utrudniony, a krążąca legenda mówi, że można go było kiedyś kupić za pomocą kryptowalut na nieistniejącej już stronie Adrenochrome.net.

W rzeczywistości przez wiele lat najdroższym lekiem świata był Zolgensma stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Cena detaliczna jednego opakowania sięgała 2,1 mln dolarów. W 2022 roku został on jednak zdeklasyfikowany przez Hemgenix lek przeznaczony dla pacjentów z hemofilią typu B, którego cena wynosi 3,5 mln dolarów za dawkę. W zestawieniu z wymienionymi lekami ceny adrenochromu nie robią wrażenia. Jeden z popularniejszych dostawców odczynników laboratoryjnych, firma Sigma-Aldrich, oferuje zakup 25 mg substancji w cenie 682 zł, natomiast 10-krotnie większą objętość można nabyć za 3 660 zł.

Zwolennicy QAnon odbijają jednak piłeczkę, że ceny te dotyczą związku otrzymywanego syntetycznie, a ten ma nie posiadać odpowiednich właściwości. Niektóre osoby, by uwiarygodnić swoją narrację, powołują się na strony firm oferujących zaopatrzenie laboratoryjne, określając je „sklepem, w którym sprzedają adrenochrom”.

Powiązania znanych polityków z prodecentami adrenochromu

W 2019 roku spiskowy portal InfoWars powiązał adrenochrom z Fundacją Clintonów poprzez producenta EpiPen (zastrzyków z adrenaliną) oraz kontrowersyjną firmę, która oferowała transfuzje krwi oddanej przez młode osoby. Mimo iż powiązanie to było bardzo naciągane, dla zwolenników tej narracji nie stanowiło to problemu.

Sprawa miała się zupełnie inaczej, gdy zwolennicy QAnon zaczęli udostępniać dokumenty dotyczące firmy The CYM Caring Corp. Miało z nich wynikać, że to właśnie ona odpowiada za produkcję adrenochromu pozyskiwanego z dzieci. Sytuacja się skomplikowała, gdy zauważono, że siedziba firmy widoczna na papierze firmowym znajduje się w wieżowcu należącym do Donalda Trumpa. Teoretycy spiskowi uznali wtedy jednak, że rejestracja przedsiębiorstwa pod tym adresem była celowym zabiegiem mającym za zadanie oczernić prezydenta.

Dynamika narracji o adrenochromie

Popularność tej narracji miała szczyt w kwietniu 2020 roku. Najprawdopodobniej ze względu na sposób funkcjonowania mediów społecznościowych (np. wspomnienia na Facebooku) fraza ta pojawia się ponownie w rocznicę swojej największej popularności, co widać na poniższym przykładzie.

Adrenochrome Kid
Źródło: Twitter

Wpis sugeruje, że w opakowaniu znajdują się ludzkie organy pobrane od dzieci. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że słowo kid, widoczne na poniższym obrazku, w języku angielskim ma kilka znaczeń. Zastosowane w rzeczowniku w zależności od kontekstu może oznaczać zarówno dziecko, jak i koźlę. Zdjęcie to pojawiło się na Twitterze już w kwietniu 2020 roku. Konto, które je zamieściło, jest zawieszone.

Narracja ta jest popularna w bańce informacyjnej osób wierzących w teorie spiskowe. Zdarza się jednak, że przebija się poza nią jak w przypadku popularnego amerykańskiego talk-show Dr. Phil. W odcinku wyemitowanym we wrześniu 2020 r. gościem zaproszonym do studia była kobieta, która wierzy, że jej zaginiona córka została porwana i torturowana w celu pozyskania adrenochromu (fragmenty programu można obejrzeć w serwisie YouTube 1, 2, 3, 4). Prowadzący rozmawia również z drugą córką kobiety, która opowiada, jak wiara matki w tę narrację wpłynęła na jej rodzinę.

Adrenochrome Dr Phil
Źródło: Twitter

Pandemia COVID-19

Teoria spiskowa o adrenochromie ewoluuje wraz z bieżącymi wydarzeniami na świecie. W 2020 roku zwolennicy QAnon twierdzili, że substancja była produkowana w Wuhan. Tam fiolki z adrenochromem miały zostać zainfekowane „wirusem COVID”, co miało na celu ujawnienie członków elit zaangażowanych w „zbrodnie przeciw ludzkości”. W innych wersjach fiolki były skażone „wirusem COVID-19 w wersji HIV“, cokolwiek miałoby to znaczyć. W tym miejscu warto zaznaczyć, że osoby publikujące te narracje błędnie stosują określenie COVID-19 najprawdopodobniej w odniesieniu do SARS-CoV-2, czyli wirusa wywołującego chorobę COVID-19.

Jedną z pierwszych znanych osób, które zachorowały na COVID-19, był aktor Tom Hanks. Według QAnon jego choroba była dowodem na zażywanie skażonego adrenochromu. W wyniku zarażenia wielu przedstawicieli elit produkcja substancji miała zostać przerwana, co z kolei miało wywołać silne objawy odstawienne członków globalnego spisku. Wzrost zainteresowania adrenochromem w kwietniu 2020 roku był najprawdopodobniej pokłosiem zdjęć publikowanych przez celebrytów w trakcie lockdownów. Ich naturalny, pozbawiony makijażu wygląd był przedstawiany jako zespół odstawienny adrenochromu.

Wojna w Ukrainie

Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji w Ukrainie pojawiały się liczne wątki przedstawiające działania wojsk rosyjskich jako próbę obalenia globalnego spisku czy Wielkiego Resetu. W październiku 2022 roku na Telegramie udostępniano narrację o uratowanych dziesiątkach tysięcy „torturowanych i zamordowanych” (sic!) dzieci. Miały być one przetrzymywane w klatkach w laboratorium biologicznym. Tunel, w którym znajdowało się laboratorium, miał być zlokalizowany pod ukraińską nieruchomością należącą do Bidena. Autor tej narracji twierdzi, że istnieją filmy, na których rosyjscy żołnierze wyprowadzają brudne dzieci, tulące w rękach nowe misie podarowane im przez wojsko rosyjskie.

Blog Real Raw News prowadzony przez Michaela Baxtera w styczniu 2023 roku szerzył narrację o zlikwidowaniu w miejscowości Szostka w Ukrainie kolejnego laboratorium. Według Baxtera w wyniku działań Specnazu uratowano 50 dzieci porwanych z miejscowościach leżących na granicy rosyjsko-ukraińskiej. W trakcie akcji zastrzelono rzekomo 8 pracowników laboratorium, w tym Amerykanina i Brytyjczyka. Do podobnego wydarzenia miało dojść niedługo później w miejscowości Chmielnicki. Według Real Raw News transporty z produkowanym w Ukrainie adrenochromem miały być dowożone do Warszawy drogą lądową, a następnie samolotem docierały do amerykańskiej bazy lotniczej w Dover.

Baxter, który opublikował już kilkadziesiąt wpisów o adrenochromie, za namową radcy prawnego zamieścił na blogu zastrzeżenie, że strona zawiera humor, parodię i satyrę, a informacje mają charakter informacyjny, edukacyjny i rozrywkowy. Mimo to jego doniesienia podchwyciły inne portale, vlogerzy i użytkownicy. Narracja ta była również udostępniana na polskojęzycznych kanałach Telegrama (1, 2).

Adrenochrom i mordy rytualne

Teoria spiskowa związana z adrenochromem czerpie ze starego antysemickiego mitu o zabijaniu chrześcijańskich dzieci w celu pozyskania krwi na macę. Osoby szerzące tę teorię nawiązują bezpośrednio do mordów rytualnych, wykorzystując te same obrazy, które służyły do antagonizowania przeciwko społeczności żydowskiej w XV wieku, jak i w nazistowskich Niemczech w latach 30.

Przykładowo umieszczona poniżej grafika podpisana jest słowami: „Nic się nie zmieniło, uzależnienie od adrenochromu wyryte w kamieniach”. Rzeźba widoczna na zdjęciu to medalion umieszczony na fasadzie Palazzo Salvadori w Trydencie. Powstał w XVIII wieku z ręki Francesco Oradiniego i przedstawia „męczeństwo bł. Szymona” (Szymona z Trydentu).

adrenochrom Szymon z Trydentu
Źródło: Twitter

Niespełna 3-letnie dziecko, którego martwe ciało znaleziono przed Wielkanocą 1475 roku, stało się przyczynkiem do prześladowań Żydów, doprowadzając do egzekucji, konfiskat majątku i wypędzenia z miasta. Strach wiernych przed Żydami podsycali wtedy z ambon katoliccy kapłani. W Europie w tym czasie krążyła już pogłoska, według której Żydzi, w ramach swoich rytuałów wielkanocnych, mieli porywać chrześcijańskie dzieci i torturować je, aby użyć ich krwi do wyrobu ciasta na świąteczny chleb.

Wierzono też, że krew chrześcijańskich dzieci używana jest ze względów medycznych do usuwania rogów, z którymi mieli rodzić się Żydzi. Etiologię tego mitu wyjaśnił w 2015 roku Michał Hankus. W jego tekście pt. Trwałość przesądu problem ikonografii Szymona z Trydentu i jej wpływ na inne kulty „świętych niewiniątek” możemy również przeczytać:

Wiara w mordy rytualne, a także swoista „kolekcja” zbrodni przypisywanych społeczności żydowskiej, pociągnęły za sobą liczne tumulty, a nowi błogosławieni i święci ofiary domniemanych krwawych obrzędów wpływali na wyobraźnię wiernych, kreując przekonanie o diabelskim spisku Żydów przeciw prawowiernym chrześcijanom.

Legenda o mordzie rytualnym dokonanym na Szymonie z Trydentu, mimo usunięcia „błogosławionego” z kalendarza liturgicznego w trakcie Soboru Watykańskiego II w 1965 roku, jest w dalszym ciągu żywa. Możemy o niej przeczytać m.in. na stronach Magna Polonia, Legion Św. Ekspedyta oraz Pius X.

Kolejna grafika, podpisana jako Historyczne symboliczne przedstawienie konsumpcji adrenochromu, przedstawia z kolei wyobrażenie mordu rytualnego opublikowane w niemieckiej prasie w latach 30. XX wieku.

Adrenochrome Żydzi
źródło: www.humorousmathematics.com

Adrenochrom z popkulturowym szlifem

Wątek adrenochromu pojawia się w Drzwiach percepcji Aldousa Huxleya z 1954 roku oraz Mechanicznej Pomarańczy Anthony’ego Burgessa z 1962 roku. Mit wokół tej substancji wprowadził jednak do świadomości społecznej film Las Vegas Parano, nakręcony na podstawie książki Huntera Thomsona Fear and Loathing in Las Vegas z 1971 roku.

W jednej ze scen Raoul Duke główny bohater grany przez Johnny’ego Deppa patrząc na brązową buteleczkę, pyta swojego prawnika, doktora Gonzo (Benicio Del Toro) o jej zawartość. Ten odpowiada, że znajduje się w niej adrenochrom, który „sprawia, że ​​czysta meskalina zdaje się być piwem imbirowym”. W książce Gonzo ma dodać jeszcze, że „jest tylko jedno źródło tego towaru nadnercza żywego ludzkiego ciała” oraz że jest do bani, gdy zdobędziesz go ze zwłok. Książka Huntera jest napisana w stylu gonzo. To, co charakteryzuje ten rodzaj reportażu, to m.in. subiektywność, mieszanie faktów i fikcji, hiperbola i/lub fantazja czy konspiracyjny ton.

W XXI wieku wątek adrenochromu był na tyle popularny, że pojawiał się on już jako główny motyw piosenek, przykładowo Adrenochrome Orgy niemieckiej grupy death metalowej Kadaverficker, czy filmów, jak Adrenochrome z 2017 roku.

Podsumowanie

W 2019 roku FBI oceniło teorie spiskowe QAnon jako potencjalne wewnętrzne zagrożenie terrorystyczne. W raporcie wymieniono szereg aresztowań związanych z brutalnymi incydentami motywowanymi skrajnymi przekonaniami. O przestępstwach z 2020 roku motywowanych narracjami szerzonymi przez QAnon pisał The Guardian. 6 stycznia 2021 roku zwolennicy odchodzącego prezydenta Donalda Trumpa dokonali ataku na Kapitol. Wielu z nich było zwolennikami QAnon, postrzegającymi Trumpa jako bohatera, który ma uratować świat.

Tydzień przed atakiem na Kapitol Ipsos opublikował badanie, według którego aż 17% amerykanów wierzyło, że „grupa czczących szatana członków elit, którzy prowadzą siatkę zajmującą się seksem z dziećmi, próbuje kontrolować naszą politykę i media”. Rok po wydarzeniach z 6 stycznia liczba ta zmalała do 7%.

O QAnon wspominaliśmy już we wcześniejszych artykułach, m.in. w tekście dotyczącym Upadku Kabały czy tym poświęconym fałszywym informacjom na temat aresztowania papieża Franciszka.

Źródła

PubChem: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Adrenochrome

Utlenianie adrenaliny: http://www.csun.edu/~hcchm001/sodassay.pdf

Wykaz N środków odurzających: https://opieka.farm/wykaz-n/

Wykaz P substancji psychotropowych: https://opieka.farm/wykaz-p/

Wykaz nowych substancji psychoaktywnych: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001591/O/D20181591.pdf

Wykaz A substancji bardzo silnie działających: https://opieka.farm/wykaz-a/

Wykaz B substancji silnie działających: https://receptura.edu.pl/wykaz-b-substancji-silnie-dzialajacych/

Wykaz substancji kontrolowanych: https://www.deadiversion.usdoj.gov/schedules/orangebook/c_cs_alpha.pdf

Wykaz substancji regulowanych: https://www.deadiversion.usdoj.gov/schedules/orangebook/f_chemlist_alpha.pdf

PubChem: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Adrenochrome#section=Chemical-Vendors

AFP: https://factuel.afp.com/ladrenochrome-drogue-la-plus-puissante-du-monde-recoltee-sur-des-humains-cest-faux

Erowid: https://www.erowid.org/chemicals/adrenochrome/adrenochrome.shtml

Dyck E. Flashback: psychiatric experimentation with LSD in historical perspective. Can J Psychiatry. 2005 Jun;50(7):381-8. doi: 10.1177/070674370505000703. PMID: 16086535. https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/070674370505000703?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed

Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/07/fact-check-adrenochrome-not-obtained-from-living-children.html

Sigma-Aldrich: https://www.sigmaaldrich.com/PL/pl/product/sigma/a5752

Wykorzystanie adrenochromu w badaniach naukowych: http://www.worldscientificnews.com/wp-content/uploads/2015/10/WSN-44-2016-224-235.pdf

Afolabi AO, Olotu OO, Alagbonsi IA. Vitamins e and C alleviate the germ cell loss and oxidative stress in cryptorchidism when administered separately but not when combined in rats. ISRN Pharmacol. 2012;2012:843569. doi: 10.5402/2012/843569. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3503317/

Cardoso AM, Bagatini MD, Roth MA, Martins CC, Rezer JF, Mello FF, Lopes LF, Morsch VM, Schetinger MR. Acute effects of resistance exercise and intermittent intense aerobic exercise on blood cell count and oxidative stress in trained middle-aged women. Braz J Med Biol Res. 2012 Dec;45(12):1172-82. doi: 10.1590/s0100-879×2012007500166. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3854236/

Prylutskyy Y, Nozdrenko D, Gonchar O, Prylutska S, Bogutska K, Franskevych D, Hromovyk B, Scharff P, Ritter U. C60 fullerene attenuates muscle force reduction in a rat during fatigue development. Heliyon. 2022 Dec 21;8(12):e12449. doi: 10.1016/j.heliyon.2022.e12449. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9801117/

Ajayi AF, Akhigbe RE. Apoptotic inducement of neuronal cells by codeine: possible role of disrupted redox state and caspase 3 signaling. Heliyon. 2021 Jul 3;7(7):e07481. doi: 10.1016/j.heliyon.2021.e07481. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8278432/

Baldissera MD, Souza Cde F, Bertoncheli CM, Silveira KL, Grando TH, Porto BC, Leal DB, Silva AS, Mendes RE, Stefani LM, Monteiro SG. Oxidative Stress in the Heart of Rats Infected with Trypanosoma evansi. Korean J Parasitol. 2016 Jun;54(3):247-52. doi: 10.3347/kjp.2016.54.3.247. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4977782/

Woźniak B, Woźniak A, Mila-Kierzenkowska C, Kasprzak HA. Correlation of Oxidative and Antioxidative Processes in the Blood of Patients with Cervical Spinal Cord Injury. Oxid Med Cell Longev. 2016;2016:6094631. doi: 10.1155/2016/6094631. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4736411/

Andreazza AC, Kauer-Sant’Anna M, Frey BN, Stertz L, Zanotto C, Ribeiro L, Giasson K, Valvassori SS, Réus GZ, Salvador M, Quevedo J, Gonçalves CA, Kapczinski F. Effects of mood stabilizers on DNA damage in an animal model of mania. J Psychiatry Neurosci. 2008 Nov;33(6):516-24.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2575759/

Rojas JC, Lee J, John JM, Gonzalez-Lima F. Neuroprotective effects of near-infrared light in an in vivo model of mitochondrial optic neuropathy. J Neurosci. 2008 Dec 10;28(50):13511-21. doi: 10.1523/JNEUROSCI.3457-08.2008. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2637249/

Sagi M, Fluhr R. Superoxide production by plant homologues of the gp91(phox) NADPH oxidase. Modulation of activity by calcium and by tobacco mosaic virus infection. Plant Physiol. 2001 Jul;126(3):1281-90. doi: 10.1104/pp.126.3.1281. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC116485/

The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2020/aug/25/qanon-conspiracy-theory-explained-trump-what-is

The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2016/dec/06/pizzagate-businesses-washington-threats

The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2016/dec/05/gunman-detained-at-comet-pizza-restaurant-was-self-investigating-fake-news-reports

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt14215442/?ref_=ttep_ep_tt

The News York Times: https://www.nytimes.com/2022/02/19/technology/qanon-messages-authors.html?searchResultPosition=1

Yahoo: https://finance.yahoo.com/news/hillary-clinton-directly-appeals-qanon-153821284.html

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/hillary-clinton-snuff-film/

Lead Stories: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/05/fact-check-lady-gaga-did-not-participate-in-blood-drinking-ritual.html

Daily Mail: https://www.dailymail.co.uk/femail/article-5971319/Conspiracy-theory-suggests-celebrities-snapped-black-left-eyes-ILLUMINATI.html

Daily Mail: https://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-7259609/Courteney-Cox-puts-FaceApp-test-hilarious-new-photo-featuring-old-filtered-face.html

Instagram: https://www.instagram.com/p/B0CjTnPjugM/

IMDb: https://www.imdb.com/title/tt10837752/

Polityka Zdrowotna: https://politykazdrowotna.com/artykul/jest-nowy-najdrozszy/932950

Wired: https://www.wired.com/story/opinion-the-dark-virality-of-a-hollywood-blood-harvesting-conspiracy/

Google Trends: https://trends.google.com/trends/explore?date=all&q=adrenochrom&hl=pl

Cambridge Dictionary: https://dictionary.cambridge.org/pl/dictionary/english-polish/kid

GoogleMaps: https://www.google.com/maps/@46.0699011,11.1235608,3a,37.8y,28.81h,99.05t/data=!3m6!1e1!3m4!1swrFzmNRsyCcExDZACUWoFA!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

Trentino History: https://trentinohistory.wordpress.com/2021/01/27/simonino-da-trento-quando-vincono-le-fake-news/

Hankus, M. (2015). The Persistence of Superstition. The Iconography of Simon of Trent and Its Influence on the Cult of Other’Holy Innocents’. Modus. Prace z historii sztuki15, 119-143. https://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.desklight-611f707b-1a5d-4fe6-aef8-049928320330

The Holocaust Explained: https://www.theholocaustexplained.org/life-in-nazi-occupied-europe/oppression/

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Adrenochrome

IFL Science: https://www.iflscience.com/fact-check-is-adrenochrome-being-harvested-from-children-we-cant-believe-we-have-to-answer-this-61978

Yahoo: https://news.yahoo.com/fbi-documents-conspiracy-theories-terrorism-160000507.html

The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2020/oct/15/qanon-violence-crimes-timeline

Ipsos: https://www.ipsos.com/en-us/news-polls/npr-misinformation-123020

Ipsos: https://www.ipsos.com/en-us/news-polls/one-year-after-jan-6-us-capitol-riot-concern-about-misinformation-high

FakeNews.pl: https://fakenews.pl/spoleczenstwo/fall-cabal-upadek-kabaly-janet-ossebaard-czesc-2-wyjasniamy/

FakeNews.pl: https://fakenews.pl/spoleczenstwo/nie-papiez-franciszek-nie-zostal-aresztowany-to-fake-news/

Sirota, T.V. A Chain Reaction of Adrenaline Autoxidation is a Model of Quinoid Oxidation of Catecholamines. BIOPHYSICS 65, 548–556 (2020). https://doi.org/10.1134/S0006350920040223 https://link.springer.com/article/10.1134/S0006350920040223

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl