Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy te zdjęcia pochodzą z Marszów Równości organizowanych w Polsce? Analiza

Czy te zdjęcia pochodzą z Marszów Równości organizowanych w Polsce? Analiza

28 października miało miejsce w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy “Stop LGBT”, który w izbie niższej złożyła Fundacja Życie i Rodzina Kai Godek. Piotr Kaleta, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wyrażając aprobatę wobec projektu ustaw posłużył się zdjęciami, które komentował słowami: “Czy wy chcecie, żeby takie zdjęcia na paradach równości oglądały nasze dzieci?”, “To są rzeczy, które dzieją się na tzw. promocjach równych praw naszych obywateli.” oraz “O co nam chodzi? Chodzi nam o to, aby w Polsce była normalność, czy żeby działy się takie rzeczy?”. Stwierdzenia te sugerowały, że sytuacje ze zdjęć mają miejsca w Polsce. W artykule poddajemy analizie wszystkie zaprezentowane zdjęcia.

Pierwsze zdjęcie, którym posłużył się poseł Kaleta nie pochodzi z Polski, a z parady z Dublina, która odbyła się w 2019 roku.

Piotr Kaleta
Źródło: Transmisja z Sejmu

Drugie zdjęcie pochodzi z Polski, ale nie z marszu równości, a z IX Marszu Powstania Warszawskiego, który miał miejsce w 2020 roku. Fotografia przedstawia mężczyznę ubranego w czerwoną bluzę z logo McDonalds, narciarskie gogle oraz czapkę z napisem MAGA, będącego sloganem prezydenta Trumpa: Make America Great Again.

Piotr Kaleta
Źródło: Transmisja z Sejmu

Mężczyzna ten prowokował uczestników marszu dotykając swojego krocza. Jego tożsamości nie podano do informacji publicznej, nigdy również nie udowodniono jego powiązania z organizacjami wspierającymi społeczność LGBT.

Mężczyzna na balkonie
Źródło: Wykop

Na kolejny zdjęciu poseł Kaleta posłużył się fotomontażem.

Piotr Kaleta
Źródło: Transmisja z Sejmu

Oryginalne zdjęcie pochodzi z Boston Globe przedstawia uzbrojonych mężczyzn, którzy protestowali w kwietniu 2020 roku w Chicago przeciwko obostrzeniom Covidowym.

Protestujący z bronią w Chicago
Źródło: Boston Globe

Czwarte zdjęcie pochodzi z częstochowskiego Marszu Równości z 2019 roku. Przedstawia mężczyznę trzymającego obraz Matki Boskiej z tęczową aureolą. Osoby, które obserwowały marsz zgłosiły obrazę uczuć religijnych (art. 196 KK) i sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ. W październiku 2019 r. postępowanie zostało umorzone ze względu na brak znamion czynu zabronionego. Kilka tygodni później prokuratura podjęła jednak sprawę na nowo, uznając, że decyzja o umorzeniu była przedwczesna. Ostatecznie o umorzeniu postępowania wobec wobec mężczyzny zadecydował Sąd Okręgowy w Częstochowie. O sprawie pisał Onet.

Piotr Kaleta Tęczowa Maryja
Źródło: Transmisja z Sejmu/ fot. facebook.com/michal.goworowski

Na piątym zdjęciu widzimy mężczyznę w kostiumie z dildo. Zdjęcie nie pochodzi z Polski.

Piotr Kaleta
Źródło: Transmisja z Sejmu

Zdjęcie autorstwa Adama Lederera zostało wykonane na Gay Pride w Berlinie w 2012 roku.

Dildo Man

Szóste zdjęcie również nie pochodzi z Polski. Zostało wykonane w 2015 roku podczas Gay Pride Festival zorganizowanego w Stambule.

Piotr Kaleta
Źródło: Transmisja z Sejmu / Noema

Ostatnie zdjęcie przedstawia fotomontaż zawierający ludzi z tęczowymi flagami oraz chłopca, który z grymasem na twarzy stoi przed rozebranym starszym mężczyzną.

Piotr Kaleta
Źródło: Transmisja z Sejmu

Zdjęcie chłopca nie pochodzi z Polski, ani nie zostało zrobione na żadnej paradzie związanej z LGBT. Wykonano je w 2012 roku podczas corocznego Bay to Breakers, który jest imprezą biegową na dystansie 12 km, organizowaną w San Francisco od 1912 roku z okazji upamiętnienia odbudowy miasta po wielkim trzęsieniu ziemi w 1908 roku. Impreza jest kostiumowa, lecz zdarzają się uczestnicy, którzy biegną kompletnie roznegliżowani.

25 maja 2012 roku zdjęcie zdegustowanego chłopca zamieścił jako jeden z pierwszych amerykański aktor George Takei. Jak opisuje we wpisie następnego dnia, Facebook usunął ten post z powodu zawartej na zdjęciu nagości. Jednak jeden dzień wystarczył, aby ta fotografia rozpowszechniła się w Internecie.

Bay to Breakers kid
Źródło: http://www.missionmission.org/tag/bay-to-breakers/

Podsumowanie

Tylko dwa zdjęcia pokazane przez posła Piotra Kaletę pochodzą z Polski, ale tylko jedno, przedstawiające mężczyznę z obrazem Matki Boskiej w tęczowej aureoli, zostało zrobione podczas marszu równości. Sąd Okręgowy w Częstochowie uznał jednak, że przedstawienie Maryi w aureoli nie nosi znamion czynu zabronionego. Dodatkowo poseł Kaleta posłużył się dwoma fotomontażami. Aż 5 z 7 fotografii pochodzi bezpośrednio z portalu Demotywatory, który Piotr Kaleta potraktował najwyraźniej jako wiarygodne źródło informacji.

Źródła

Irish Times: https://www.irishtimes.com/news/ireland/irish-news/full-of-pride-in-dublin-1.3941860

Boston Globe: https://www.bostonglobe.com/2021/01/11/nation/michigan-bans-open-carry-guns-inside-statehouse-after-us-capitol-riot/

Onet: https://wiadomosci.onet.pl/slask/maryja-z-teczowa-aureola-sad-umorzyl-sprawe/5fzqw2g

Noema: https://www.noemamag.com/istanbul-police-clear-gay-pride-march-with-water-cannons-rubber-bullets/

Takei: https://www.facebook.com/georgehtakei/posts/yesterday-i-posted-an-image-of-a-older-man-at-sfs-bay-to-breakers-who-apparently/461577447205047/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl