Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Lego promowało równość płci już w latach 70.? Sprawdzamy autentyczność listu

Lego promowało równość płci już w latach 70.? Sprawdzamy autentyczność listu

W ostatnich tygodniach na polskich portalach krąży zdjęcie przedstawiające list dodawany do zestawów Lego w latach 70. Miał on być informacją dla rodziców, aby nie ograniczali wyobraźni dzieci i pozwalali im tworzyć własne konstrukcje, niezależnie od ich płci. W końcu, jak twierdzi udostępniany tekst, chłopiec może mieć ochotę zbudować domek dla lalek, a dziewczynka statek kosmiczny. Jak się okazuje, list krąży w portalach społecznościowych i różnych częściach Internetu już od dawna.

Temat do analizy przesłali nam nasi czytelnicy. Weryfikacji listu dokonała już redakcja portalu Snopes.

Teza:
Lego dodawało w latach 70. do niektórych zestawów klocków list otwarty do rodziców. Namawiał on opiekunów, aby nie ograniczali wyobraźni dziecka i nie kierowali się stereotypami wobec płci.

Zdjęcie przedstawiające list pojawiało się w wielu miejscach. Zostało udostępnione po raz pierwszy w 2014 roku w serwisie Reddit, a trzy lata później w języku hiszpańskim na Facebooku. Informacja również nie ominęła polskich mediów społecznościowych. W 2018 powieliło ją konto “Advertising is exciting”, a w 2021 roku wpis z omawianym zdjęciem pojawił się na stronie “Historia w 5 minut”. W formie mema zdjęcie krążyło również na portalu Demotywatory (od 2021 roku) czy Jeja.pl (luty 2022).

Lego promowało równość płci już w latach 70.? Sprawdzamy autentyczność listu
Źródło: demotywatory.pl

Treść wiadomości do rodziców

Na pierwszy rzut oka list wydaje się podejrzany. Niejednokrotnie podobne historie krążyły w mediach społecznościowych w formie łańcuszka. Zazwyczaj okazywały się fałszywe lub tylko częściowo oparte na faktach. Oto treść listu, który miał znajdować się w niektórych zestawach Lego w latach 70.:

“Chęć tworzenia jest jednakowa u wszystkich dzieci. Zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Liczy się wyobraźnia. Nie umiejętności. Budujesz to co Ci przyjdzie do głowy, w sposób jaki zapragniesz. Łóżko lub ciężarówkę. Domek dla lalek lub statek kosmiczny. Mnóstwo chłopców uwielbia domki dla lalek. Są bardziej ludzkie, niż statki kosmiczne. Bardzo dużo dziewczynek woli statki kosmiczne. Są dużo bardziej ekscytujące, niż domki dla lalek. Najważniejsze to oddać w ich ręce właściwy materiał i pozwolić im tworzyć cokolwiek im się spodoba.”

Autentyczność listu

Jak się okazuje, Lego w swoich zestawach w latach 70. rzeczywiście umieszczało tego typu wiadomości. Potwierdziła to Emma Owen, członkini zespołu PR duńskiej firmy, na łamach brytyjskiego dziennika The Telegraph w 2014 roku. List trafiał do zestawów zawierających domki dla lalek, teoretycznie przeznaczonych dla dziewczynek. Miał na celu przekazanie rodzicom, że zestawy również nadają się dla chłopców i nie powinni oni ograniczać kreatywności swoich pociech. Emma Owen następująco opisała całą sprawę:

“Tekst pochodzi z 1974 roku i był częścią broszury prezentującej różnorodność domków dla lalek od Lego, skierowanych do dziewczynek w wieku powyżej 4 lat. Słowa te pozostają aktualne do dnia dzisiejszego. Naszym celem zawsze było i wciąż pozostaje zapewnienie wszystkim dzieciom na świecie kreatywnej zabawy, opartej na klockach Lego i Lego system, ostatecznie umożliwiającej dzieciom budowanie i tworzenie tego co sobie tylko wyobrażą.”

Podsumowanie

Tak jak w wielu podobnych przypadkach, tak i tutaj na pierwszy rzut oka zdjęcie może budzić pewne wątpliwości. Liczne łańcuszki krążące w Internecie zazwyczaj są dalekie od prawdy. Jak zawsze zdrowa ilość sceptycyzmu pozwala nie wpaść w pułapki powielanych w mediach społecznościowych treści.

Jednak, po przeprowadzeniu weryfikacji, okazało się, że w tym przypadku mamy do czynienia z rzeczywistym listem. Lego faktycznie umieszczało takie broszury w swoich zestawach w latach 70., co zostało potwierdzone przez przedstawicieli firmy.

 

Źródła

The Telegraph: https://www.telegraph.co.uk/men/the-filter/11250366/Lego-letter-to-parents-in-1974-on-gender-equality-still-resonates-40-years-on.html

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/equa-lego-ty/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl