Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nagie dziecko ucieka z pałacu Buckingham? To reklama serialu “The Royals”

Nagie dziecko ucieka z pałacu Buckingham? To reklama serialu “The Royals”

Dwa dni temu na stronie Forum Polska, pojawił się materiał wideo z 8 listopada 2019 roku. Jego fragment wykorzystała również Fundacja im. Dobrego Pasterza w swoim najnowszym filmiku. Materiał, kręcony z perspektywy turysty w Londynie, przedstawia nagiego mężczyznę, który opuszcza się na prowizorycznej linie, zrobionej ze związanych ze sobą prześcieradeł. Narrator twierdzi, że osoba na filmie to dziecko, które ucieka z pałacu Buckingham przed sektą satanistycznych pedofilów.

Teza:
Nagranie przedstawia nagie dziecko uciekające przed sektą pedofilów.

O sprawie pisały już portale takie jak ThatsNonsense.com i Snopes.

W rzeczywistości ten materiał to kreatywna akcja marketingowa twórców serialu “The Royals” z 2015 roku. Filmik, opublikowany z anonimowego konta na Youtube, rozpalił wyobraźnię całej Wielkiej Brytanii. Wtedy dopiero opublikowano wyjaśnienie- zapowiedź nowego sezonu “The Royals”.

Tak o serialu piszą producenci:

“Drama about a fictional British Royal family, who inhabit a world of luxury and regal tradition, but one that also involves intrigue and unexpected twists revealing the complexities faced by royals trying to maintain high-profile relationships under scrutiny, and continuing to shine a light on the anarchy in the monarchy.”

Tłumaczenie:

“Serial o fikcyjnej brytyjskiej rodzinie królewskiej, obracającej się w świecie luksusu i tradycji, który pełen jest intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji, ujawniający problemy, z jakimi borykają się członkowie rodziny królewskiej, próbując utrzymać związki na wysokim szczeblu mimo panującej w monarchii anarchii.”

Pełną wersję materiału opublikowanego przez twórców serialu znajdziecie tutaj, a tu wyjaśnienie producenta, telewizji E! Entertainment. Autorką sprytnej akcji marketingowej jest Sarah-Frances Hartley. Powyższe materiały z planu filmowego obalają również wyjątkowo kontrowersyjną teorię, jakoby serial nakręcono specjalnie, by zatuszować ucieczkę dziecka z pałacu.

W pełnej wersji wyraźnie widzimy aktora, który gra kochanka fikcyjnej księżnej, możemy również przyjrzeć się szczegółom budynku, udającego Buckingham Palace. Na poniższej grafice widać ewidentne różnice między kadrem z materiału wideo, a zdjęciem prawdziwego pałacu.

buckingham dziecko ucieka
Źródło: thatsnonsense.com

Producenci komputerowo wkleili całe skrzydło budynku we front prawdziwego pałacu Buckingham. W rzeczywistości jest to gmach Moor Park House, ekskluzywnego klubu golfowego w Hertfordshire.

dziecko ucieka
Źródło: Moore Park House

Podsumowanie

Jak widać, na tym filmie zdecydowanie nie zostało uchwycone dziecko, uciekające z pałacu Buckingham. Na końcu artykułu Forum Polska możemy znaleźć dopisek:

“Witaj. Cieszymy się, że szukasz prawdy w alternatywnych mediach. Tych informacji nie znajdziesz w tzw mediach głównego nurtu. Naszym celem / misją jest próbą zjednoczenia nas Polaków bez względu na poglądy. Zawsze można znaleźć kompromis. Najważniejsze abyśmy mieli dostęp do prawdy. (…)”

Sugerujemy bardzo ostrożnie podchodzić do artykułów autorów, którzy twierdzą, że dostęp do prawdy jest najważniejszy, jednocześnie rozpowszechniając materiał już pięć lat temu potwierdzony jako fałszywy. Mamy nadzieję, że wszystkie osoby i strony, które użyły tego materiału, zamieszczą odpowiednie sprostowania.

Źródła

SF Hartley http://sfhartley.com/e-the-royals

E! Entertainment https://www.eonline.com/news/630827/viral-video-of-naked-man-escaping-from-buckingham-palace-revealed-to-be-launch-of-d-throned-tabloid-for-e-s-the-royals

ThatsNonsense.com https://www.thatsnonsense.com/naked-man-escapes-buckingham-palace-video-debunked/

Snopes https://www.snopes.com/fact-check/escape-from-buckingham-palace/?fbclid=IwAR1AcdivoNiVf8g_Djll1w4NA1KLTXRhro9WRR-1qosN05IdkrKfpJ7hJrA

Imdb https://www.imdb.com/title/tt3597912/?ref_=vp_back

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl