Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Szymon Hołownia nie powiedział, że kościół powinien brać czynny udział w dialogu na łamach mównicy sejmowej

Szymon Hołownia nie powiedział, że kościół powinien brać czynny udział w dialogu na łamach mównicy sejmowej

Sporą popularnością w internecie cieszy się grafika, na której mają być umieszczone słowa Szymona Hołowni dotyczące udziału kościoła w dialogu społecznym.

Teza:
Szymon Hołownia powiedział: Kościół winien brać czynny udział w dialogu społecznym na łamach mównicy sejmowej, gdyż wynika to z silnego zaangażowania w życiu publicznym.

Grafika wygląda tak:

Szymon Hołownia Fake
Źródło: https://twitter.com/WaclawJan/status/1270600963997532160

Pełen cytat:

Kościół winien brać czynny udział w dialogu społecznym na łamach mównicy sejmowej, gdyż wynika to z silnego zaangażowania w życiu publicznym.

Wspomniana wyżej wypowiedź była udostępniana na Twitterze i Facebooku, miała paść podczas wizyty Hołowni w radiu RMF FM, w maju 2020 roku.

Szymon Hołownia nie był gościem RMF FM w maju 2020 roku

Pierwszą kwestią, która już wskazuje na wątpliwą prawdziwość cytatu, jest jego źródło. Zdaniem twórców grafiki (w podanym wyżej przykładzie była to Polska Laicka), Hołownia miał być gościem RMF FM w maju 2020 roku. Jak się jednak okazuje, Szymon Hołownia tego miesiąca nie pojawił się w żadnej audycji na antenie wspomnianego radia. Pierwsze wystąpienie kandydata w tej stacji miało miejsce dopiero 5 czerwca. Kontrowersyjny cytat dotyczący kościoła tam jednak nie padł.

Sztab wyborczy dementuje

Portal sprawdzający fakty Demagog uzyskał oficjalne dementi od sztabu wyborczego Szymona Hołowni:

Oficjalnie dementuję informację, żę poniższy cytat to słowa Szymona Hołowni. Po pierwsze w miesiącu maju nie gościł on na antenie radia RMF FM jako gość porannego lub popołudniowego programu. Po drugie Pan Szymon Hołownia bardzo jasno w swoim programie podkreśla konieczność rozdziału kościoła od państwa. (…) Informacje, które rozchodzą się po sieci są nieprawdziwe.

Podsumowanie

Szymon Hołownia wielokrotnie wypowiadał się za rozdziałem kościoła od Państwa. Mówił o tym, chociażby w swoim wystąpieniu programowym:

Fałszywe grafiki powielane w mediach społecznościowych to niestety nieodzowny element walki politycznej podczas kampanii wyborczej.

Źródła

Demagog: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/nie-szymon-holownia-nie-powiedzial-ze-kosciol-powinien-wypowiadac-sie-z-mownicy-sejmowej/

Szymon Hołownia Oficjalny: https://www.youtube.com/watch?v=ZjIRnWJIsKo&feature=emb_title

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl