Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Sfałszowane wybory prezydenckie? Sprawdzamy popularne grafiki.

Sfałszowane wybory prezydenckie? Sprawdzamy popularne grafiki.

 W ostatnich godzinach obserwujemy bardzo gorącą dyskusję na temat wyników drugiej tury wyborów prezydenckich, których wyniki cząstkowe wskazują na nieznaczną, lecz pewną wygraną urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy. Wyniki wykazały istotną polaryzację w społeczeństwie i stały się zarzewiem wielu gorących dyskusji. Dużą popularność wśród rozczarowanych wynikiem wyborców Rafała Trzaskowskiego zdobyły grafiki, opatrzone komentarzami sugerującymi, że doszło do sfałszowania wyborów.

Teza:
Grafiki ilustrują, że w rzeczywistości zwycięzcą wyborów powinien zostać Rafał Trzaskowski.

 

“To niemożliwe, Trzaskowski wygrał w tylu krajach/województwach, ale przegrał wybory!”

Uzasadniając swoje wątpliwości, lub nawet przekonanie o fałszerstwie wyników wyborów, internauci pokazywali grafiki takie jak ta:

wybory 2020 fałsz
Źródło: Facebook

Przypominamy, że za granicą oddano 352 493 ważne głosy oraz 360 głosów na statkach, podczas gdy wszystkich ważnych głosów oddano 20 572 823. Dokładne dane znajdziecie tutaj. Sugerowanie się uproszczoną graficznie powierzchnią krajów z grafiki jest rozumowaniem całkowicie błędnym.
Oznaczenie krajów, województw czy powiatów zwycięstwem danego kandydata nie oznacza również, że ten zdobył wszystkie głosy na danym obszarze, lecz jedynie, że zdobył ponad 50% głosów.
Dla przykładu, wystarczy, że Rafał Trzaskowski uzyskał 50,1% głosów w województwie X, wtedy całe województwo zostaje zaznaczone na pomarańczowo, jak na poniższej grafice. Jednak w województwie Y, zaznaczonym na niebiesko, Andrzej Duda mógł uzyskać na przykład 66% głosów, co w zestawieniu tylko tych dwóch województw zapewnia mu zwycięstwo, mimo iż każdy z kandydatów wygrał na jednym obszarze.

wybory sfałszowane trzaskowski
Źródło: Twitter

 

Kolejna błędnie interpretowana grafika:

 

wybory 2020 sfałszowane
Źródło: PKW

Pojawiały się również grafiki, mające tłumaczyć przegraną Rafała Trzaskowskiego:

 

wybory sfałszowane duda
Źródło: WBData

Również interpretacje tych grafik były chybione, gdyż sugerowały, że Andrzej Duda musiał zwyciężyć miażdżącą przewagą głosów, podczas gdy w rzeczywistości różnica między kandydatami okazała się relatywnie niewielka. Również w tym przypadku kolor niebieski oznacza jedynie, że Andrzej Duda zdobył ponad 50% głosów w danych powiatach.
Generalny rozkład głosów najlepiej ilustrują poniższe grafiki:

 

wybory sfałszowane 2020
Źródło: WBData
wybory nieważne 2020
Źródło: WBData

Podsumowanie

Nie ulegajmy emocjom i weryfikujmy fakty, najlepiej u źródła w PKW. Przy tak niewielkiej różnicy głosów powoływanie się na bardzo ogólne grafiki jedynie wprowadza odbiorców w błąd. Przy tak subtelnej przewadze urzędującego prezydenta bardzo ciężko byłoby stworzyć poglądową grafikę, która zachowując skalę byłaby jednocześnie całkowicie czytelna. W obecnej chwili, mimo licznych nieprawidłowości, nic nie wskazuje na to, by wybory miały zostać sfałszowane.
Źródła:

PKW: https://wybory.gov.pl/prezydent20200628/pl/frekwencja/pl, WBData.pl

Zdjęcie ilustracyjne: Erinthecute, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl