Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Mychajło Duda, dowódca UPA, nie jest krewnym prezydenta Andrzeja Dudy

Nie, Mychajło Duda, dowódca UPA, nie jest krewnym prezydenta Andrzeja Dudy

W związku z aktywnością prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją, w sieci ponownie pojawiają się fałszywe informacje sugerujące, że jest spokrewniony z Mychajło Dudą ps. “Hromenko”, ukraińskim członkiem UPA. W artykule wyjaśniamy kłamstwo rosyjskiej propagandy.

Pietkiewicz o Dudzie
Źródło: Facebook/Pietkiewicz
Teza:
Mychajło Duda ps. “Hromenko” jest krewnym prezydenta Andrzeja Dudy.

Hromenko a antyukraińska propaganda

Dezinformacja na temat pokrewieństwa Andrzeja Dudy oraz Mychajło Dudy pochodzi z okresu kampanii wyborczej z 2015 roku. Jej autorem był nieżyjący już Włodzimierz Kuliński, polski imigrant mieszkający w Szwecji, założyciel prawicowego portalu Wirtualna Polonia.

Mychajło Duda ps. „Hromenko” był dowódcą wojskowym Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Jest odpowiedzialny za napad na wieś Borownica w kwietniu 1945, podczas którego zostało zamordowanych około 60 mieszkańców.

Fałszywa informacja o pokrewieństwie „Hromenki” i Andrzeja Dudy pojawia się w postaci tweetów, postów na Facebooku, stron internetowych oraz łańcuszków wysyłanych przez komunikatory i pocztę e-mail. Kłamstwo to zamieścił na swoim Telegramie Władimir Sołowjow, naczelny kremlowski propagandzista. Fake news opublikowała również prywatna ukraińska telewizja TSN.

TSN o Andrzeju Dudzie
Źródło: TSN.ua

Pochodzenie Hromenko a drzewo genealogiczne Andrzeja Dudy

Mychajło Duda, syn Iwana, urodził się we wsi Soroky-Lwowski lub wsi Murowane w obwodzie lwowskim 21 listopada 1921 roku. Zmarł 31 maja 1950 roku, dwadzieścia dwa lata przed narodzinami Andrzeja Dudy. Nie miał dzieci, dlatego w naturalny sposób nie mógł być przodkiem prezydenta Polski.

Jak czytamy na portalu Histmag.org, pierwszym znanym przodkiem Andrzeja Dudy ze strony ojca jest urodzony w około 1810 r. na Śląsku Jan Duda – prapradziadek prezydenta. Przeniósł się do Łącka, nieopodal Starego Sącza w województwie małopolskim. To stąd pochodzi rodzina z męskiej strony Andrzeja Dudy. Pradziadek, Franciszek Duda, urodzony w 1832 roku był ojcem Alojzego Dudy, dziadka obecnego prezydenta RP. Zatem żaden znany przodek Andrzej Dudy po mieczu nie pochodził z Ukrainy.

Sam Andrzej Duda odniósł się do krążących fałszywych informacji już w 2015 roku.

Dementi Andrzeja Dudy
Źródło: Twitter/Andrzej Duda

Podsumowanie

Mychajło Duda nie ma nic wspólnego z rodziną prezydenta Andrzeja Dudy. Zbieżność ich nazwisk jest czysto przypadkowa, mimo to od lat wykorzystuje się ją w rosyjskiej propagandzie, polegającej na konsekwentnym podsycaniu nastrojów antyukraińskich w Polsce.

Według Ukraińskiego Towarzystwa Rodowodowego w Ukrainie żyje obecnie 4,5 tysiąca osób z nazwiskiem Duda. Na poniższej mapie ciemnym kolorem oznaczono gęstość występowania tego nazwiska w konkretnych obwodach. W większości są to tereny graniczące z Polską oraz obwód kijowski.

Występowanie nazwiska Duda
Źródło: ridni.org

Źródła:

horyzont-podkarpacki.pl: http://web.archive.org/web/20150402090606/http://www.horyzont-podkarpacki.pl/index.php/wydarzeniaprzemyski/1287-1

Ukrpohliad.org: http://ukrpohliad.org/blogs/do-100-richchya-vid-narodzhennya-sotennogo-upa-myhajla-dudy-gromenka.html

Histmag.org: https://histmag.org/andrzej-duda-korzenie-12349

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl