Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Narodziny dziesięciorga dzieci w RPA to fake news

Narodziny dziesięciorga dzieci w RPA to fake news

Na początku czerwca świat obiegła informacja o narodzinach dziesięcioraczków. Narodziny dziesięciorga dzieci z jednej ciąży ustanowiłyby nowy rekord świata, dotychczas utrzymywany przez Halimę Cissé, która w maju tego roku urodziła dziewięcioraczki. Wiarygodność tej informacji została jednak bardzo szybko podważona.

Teza:
Gosiame Thamara Sithole urodziła 7 czerwca dziesiątkę dzieci, ustanawiając tym samym rekord na najbardziej liczną ciążę mnogą.
Nasza ocena:

Pierwsze nieprawdziwe informacje

Artykuł autorstwa Pieta Rampedi’ego mówiący o rekordowych narodzinach pojawił się 8 czerwca na portalu Pretoria News, gazety zajmującej się lokalnymi wydarzeniami. Artykuł o ciąży miał zostać opublikowany dopiero po porodzie na prośbę Gosiamy Sithole, matki dzieci. Miało to być ważne ze względów kulturowych oraz religijnych.

Zdjęcie Sithole z partnerem
Źródło: Pretoria News

Już 9 czerwca na tej samej stronie pojawił się kolejny artykuł, mówiący o potrzebnej pomocy materialnej dla tej licznej rodziny. 

Nagłówek artykułu z prośbą matki o pomoc
Źródło: Pretoria News

 

Wkrótce po tym, ojciec dzieci zaczął jednak apelować o wstrzymanie wpłat na ich konta, dopóki zdjęcia dzieci nie zostaną opublikowane.

Okazało się, że odkąd Sithole opuściła dom 7 czerwca, miał on z nią jedynie kontakt telefoniczny. Było to uzasadniane obostrzeniami spowodowanymi pandemią, przez które odwiedziny w szpitalu były mocno ograniczone. 

Ponieważ unikała ona podania partnerowi adresu szpitala w którym się znajduje, Teboho Tsotetsi zgłosił jej zaginięcie. Wkrótce po tym została ona zlokalizowana przez pracowników społecznych u jednego ze swoich krewnych- jak podaje jej prawnik Refiloe Mokoena.

Informacje zaprzeczające narodzinom dziesięcioraczków

9 czerwca władze prowincji Gauteng, w której mieszka Sithole, przekazały do informacji publicznej, że żaden szpital w tym regionie, publiczny ani prywatny, nie zarejestrował przyjęcia pacjentki która miałaby urodzić dziesięcioraczki.

Ponieważ Sithole nie ujawniała swojego miejsca pobytu partnerowi, jego rodzina wydała oświadczenie zaprzeczające narodzinom dziesięcioraczków. Na swoim profilu na twitterze opublikował je Piet Rampedi, autor pierwotnego artykułu w Pretoria News.

Oświadczenie rodziny Tsotesi

21 czerwca Gosiame Thamara Sithole została przyjęta na oddział psychiatryczny szpitala Tembisa w Johannesburgu, gdzie została zbadana przez grupę specjalistów. Badania wykazały brak jakichkolwiek śladów ciąży, porodu czy cesarskiego cięcia w ostatnim czasie.

Stanowisko Pretoria News

Pomimo wszystkich podejrzeń które pojawiły się wokół sprawy, Independent Media (spółka do której należy Pretoria News) utrzymywała, że do narodzin dzieci faktycznie doszło, a wszystkie przesłanki sugerujące, że to manipulacja, mają służyć jedynie przykryciu sprawy w celu zniechęcenia mediów do naruszania prywatności rodziny. Artykuł opublikowany 16 czerwca oskarżał szpital Steve Bico Academic Hospital, w którym miało dojść do porodu, o zaniedbanie i nieprzygotowanie do tego typu procedur, przez które to personel miał naciskać na Sithole, by nie ujawniała miejsca swojego pobytu. Była w nim też mowa o skandalicznym zachowaniu władz, które “ośmieszają RPA, poprzez tuszowanie niekompetencji, zaniedbań i nadużyć, w chwili która powinna być radosna i świętowana”.

Podsumowanie

Gosiame Thamara Sithole nie urodziła 7 czerwca dziesięcioraczków. Wskazują na to przeprowadzone 21 czerwca badania medyczne. Ponadto, żaden ze szpitali w regionie w którym kobieta przebywała w czasie rzekomego porodu nie potwierdził przyjęcia jej. Jak podaje BBC, przeciwko Rampedi’emu oraz Independent Media zostaną podjęte działania prawne pod zarzutem zniesławienia.

Źródła

Pretoria News: https://www.iol.co.za/pretoria-news/news/exclusive-gauteng-woman-gives-birth-to-10-children-breaks-guinness-world-record-5ba8c9e2-5cc6-49b3-8cc9-1e179fd535cd

https://www.iol.co.za/pretoria-news/news/exclusive-mother-of-10-babies-who-broke-guinness-world-record-appeals-for-help-398ce624-9286-44ba-8e93-1d06341bc586

https://www.iol.co.za/pretoria-news/news/tembisa-10-father-teboho-tsotetsi-urges-public-to-halt-donations-until-gosiame-sithole-decuplets-return-home-ebff302a-33e5-4706-8087-fcb9a59f3036

https://www.iol.co.za/news/south-africa/gauteng/independent-media-demands-health-department-come-clean-about-tembisa-decuplets-stands-by-piet-rampedi-c3dbed32-a1ae-40cf-8168-0cd9a063ec9c

https://www.iol.co.za/pretoria-news/news/tembisa-10-mother-asks-for-urgent-court-interdict-after-being-taken-for-psychological-evaluation-08ae2d67-1cfd-42f6-ad99-241693955ab6

Twitter: https://twitter.com/pietrampedi/status/1404842332063780868?s=20

BBC: https://www.bbc.com/news/world-africa-57581054

Eyewitness News: https://ewn.co.za/2021/06/18/woman-who-claimed-to-birth-10-babies-shows-no-signs-of-pregnancy-sources

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.