Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zbigniew Ziobro z bronią na konferencji prasowej – analiza

Zbigniew Ziobro z bronią na konferencji prasowej – analiza

W poniedziałkowe popołudnie prokurator generalny Zbigniew Ziobro wziął udział w konferencji prasowej, po której złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą ofiary wypadków górniczych. Wtedy kamery uchwyciły pistolet, który prokurator miał pod marynarką. Internet zalała fala spekulacji na temat tego, czy i jak Zbigniew Ziobro mógł nosić broń. Najczęstszymi zarzutami były te mówiące, że Ziobro miał pistolet wetknięty bezpośrednio za pasek oraz że nie mógł legalnie nosić broni zarejestrowanej na pozwolenie do celów sportowych.

Takie zarzuty postawił na swoim profilu na Twitterze między innymi znany aktywista LGBT+, Bart Staszewski.

Bart Staszewski / Ziobro / Broń
Źródło: Twitter/Bart Staszewski

Czy Ziobro miał broń podczas składania wieńca?

Tak, uchwyciły to wyraźnie kamery i potwierdził sam Zbigniew Ziobro. Pistolet to najprawdopodobniej Glock 26 z powiększonym magazynkiem.

Czy Zbigniew Ziobro nosił broń w sposób prawidłowy?

Pierwszym zarzutem był niewłaściwy sposób noszenia broni przez prokuratora generalnego. W rzeczywistości na ujęciu wyraźnie widoczny jest klips od kabury wewnętrznej (ang. IWB – Inside Waistband), która w przeciwieństwie do kabur zewnętrznych (ang. OWB – Outside Waistband) mocowana jest po wewnętrznej stronie spodni. Tego typu kabury nie różnią się znacząco swoją funkcjonalnością od tradycyjnych kabur mocowanych na zewnątrz, jednak pozwalają lepiej ukryć broń. Profesjonalne kabury wewnętrzne zapewniają odpowiednie trzymanie broni oraz pełną ochronę przed naciśnięciem spustu i przypadkowym strzałem. Również noszenie broni (w myśl Ustawy o Broni i Amunicji noszeniem nazywamy każdy przypadek przemieszczania załadowanej broni) w takich kaburach jest bezpieczne.

Czy można nosić legalnie broń zarejestrowaną na pozwolenie do celów sportowych?

Tak. Nie istnieją przepisy, które ograniczałyby możliwość noszenia broni zarejestrowanej do celów sportowych np. jedynie do drogi między domem a strzelnicą. Nie jest pewne, na pozwolenie do jakich celów zarejestrowana jest widoczna na filmie broń prokuratora generalnego, choć ten w komentarzu do sprawy sugerował, iż jest to pozwolenie do celów sportowych.

Od 2014 roku polskie prawo pozwala nosić (przemieszczać załadowaną) broń zarejestrowaną na pozwolenie do celów sportowych. Określa to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Taką broń należy nosić w sposób jak najmniej widoczny, w kaburze przylegającej do ciała (§ 8 ust.3 ww. rozporządzenia).

Zgodnie z Ustawą o Broni i Amunicji, bez uprzedniego uzyskania zgody właściwego organu policji nie można nosić jedynie broni zarejestrowanej do celów kolekcjonerskich i pamiątkowych. W pozostałych przypadkach broń palną nieprzeznaczoną do ochrony osobistej nosi się tak samo jak tę przeznaczoną do ochrony osobistej.

Oprócz wspomnianego wyżej rozporządzenia nie istnieją żadne prawne wytyczne co do sposobów noszenia czy przenoszenia broni sportowej, nie licząc regulacji odnoszących się do każdej broni i dotyczących choćby imprez masowych, środków transportu zbiorowego, samolotów czy ograniczeń wynikających z regulaminów wewnętrznych rozmaitych obiektów.

Podsumowanie

Zbigniew Ziobro nosił broń w sposób prawidłowy i bezpieczny. Niezależnie od tego, czy była ona zarejestrowana do celów sportowych czy ochrony osobistej, nosił ją legalnie (o ile nie miały zastosowania inne wyżej wspomniane ograniczenia).

Źródła

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140001224

Ustawa o Broni i Amunicji: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu19990530549

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl