Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Pudełko po pizzy nie przyczyniło się do aresztowania Andrew Tate’a

Pudełko po pizzy nie przyczyniło się do aresztowania Andrew Tate’a

Jedną z głośniejszych historii na koniec 2022 roku była potyczka słowna w mediach społecznościowych pomiędzy Gretą Thunberg, aktywistką klimatyczną, a Andrew Tate’em, byłym kick-bokserem i popularnym influencerem głoszącym teorie spiskowe. Wkrótce po tej sytuacji Tate został aresztowany m.in. w związku z zarzutami o handel ludźmi, a bohaterem mediów na całym świecie zostało pudełko po pizzy z adresem rumuńskiej pizzerii, którym gwiazda Internetu pochwaliła się w ostatniej ripoście do Grety. W artykule wyjaśniamy, że to nie kartonowe opakowanie po pizzy przyczyniło się do zatrzymania Andrew Tate’a.

Pudełko po pizzy
Źródło: Twitter/Alejandra Caraballo


Teza:
Andrew Tate został aresztowany przez pudełko po pizzy

Teoria pudełka po pizzy

Teorię o pudełku po pizzy, dzięki któremu rzekomo rumuńska policja namierzyła Andrew Tate’a, zamieściła na swoim Twitterze Alejandra Caraballo, prawniczka zajmująca się prawami obywatelskimi w Harvard Law School Cyberlaw Clinic. Jej post okazał się viralem, a historię podchwyciły media na całym świecie.

Materiał o zatrzymaniu Tate’a w głównym wydaniu Faktów zaprezentowała redakcja TVN. Przytoczono w nim wypowiedź Dariusza Nowaka, który powiedział:

Zarzucono sieci i czekano. W momencie, kiedy przyniesiono mu pizzę, policjanci zorientowali się, że on jest w Bukareszcie w jednej ze swoich siedzib.

W artykule na ten temat, który został już wyedytowany, wprost napisano, że Andrew Tate zdradziły pudełka po pizzy widoczne na nagraniu skierowanym do Grety Thunberg.

Andrew Tate / TVN24 o pudełku po pizzy
Źródło: TVN24

W podobnym tonie pisały Onet, Newsweek, Rzeczpospolita, Wysokie Obcasy czy portal O2.

Andrew Tate / Media o pudełku po pizzy
Źródło: Media online

Dementi o pudełku po pizzy

Rumuńskie media już w piątek 30 grudnia zdementowały informację, która rozpowszechniła się w Internecie, jakoby adres pizzerii z pudełka miał się przyczynić do aresztowania Andrew Tate’a.

libertatea o pudełku po pizzy
Źródło: Libertatea

Ostateczne dementi zostało ogłoszone przez Ramonę Bolla, rzeczniczkę Dyrekcji ds. Badania Przestępczości Zorganizowanej i Terroryzmu w Rumunii (DIICOT), o czym pisze Washington Post:

Speculation swirled overnight Thursday that Romanian authorities were able to locate Tate after he posted a video in response to Thunberg containing a pizza box from a local spot that gave away his location. Bolla denied that this played a role in the detention or its timing. “It was a hard job gathering all the evidence” in the months-long investigation, Bolla said.

Tłumaczenie:

W czwartek pojawiły się spekulacje, że rumuńskim władzom udało się zlokalizować Tate’a po tym, jak w odpowiedzi na słowa Thunberg zamieścił filmik z pudełkiem po pizzy, które zdradziło jego położenie. Bolla zaprzeczyła, że odegrało to rolę w zatrzymaniu lub jego czasie. “To była ciężka praca polegająca na zbieraniu wszelkich dowodów” w trwającym miesiącami śledztwie, powiedziała Bolla.

Jeszcze dosadniej Bolla wypowiedziała się dla agencji Associated Press:

Bolla, from DIICOT, refuted widespread claims in the media that an address brandished on a pizza box that featured in a video posted by Andrew Tate on Twitter earlier this week led authorities to his arrest. She said the claims are “funny, but no.”

Tłumaczenie:

Bolla, z DIICOT, obaliła rozpowszechniane w mediach twierdzenia, że adres umieszczony na pudełku po pizzy, który pojawił się w filmie zamieszczonym przez Andrew Tate’a na Twitterze na początku tego tygodnia, doprowadził władze do jego aresztowania. Powiedziała, że twierdzenia te są “zabawne, ale tak nie było“.

Informacja prasowa rumuńskiej policji

Rumuńska policja przygotowała informację prasową dotyczącą zatrzymania grupy przestępczej, której członkiem jest Andrew Tate. Jak możemy w niej wyczytać, 29 grudnia wykonano 5 nakazów przeszukania domów w Bukareszcie i okręgu Ilfov, w domach należących do podejrzanych osób.

Aresztowano cztery osoby — dwóch obywateli Wielkiej Brytanii i dwóch obywateli Rumunii. Zatrzymani są podejrzewani o utworzenie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się rekrutacją, kwaterowaniem i wykorzystywaniem, także pod przymusem, kobiet do tworzenia materiałów pornograficznych przeznaczonych do emisji za opłatą w Internecie.

Rumuński sąd przedłużył zatrzymanie wszystkich aresztowanych do 30 dni.

Podsumowanie

Historia, w której znana osoba zostaje aresztowana po kłótni z Gretą Thunberg przez przypadkowo ujawniony adres na pudełku po pizzy, jest bardzo zabawna. Nic dziwnego, że spodobała się mediom na całym świecie. Grupę, której członkiem był Andrew Tate, rozpracowywano przez wiele miesięcy i ostatecznie pudełko po pizzy nie odegrało żadnej roli w ustaleniu jego lokalizacji przez antyterrorystów.

Źródła

Washington Post: https://www.washingtonpost.com/world/2022/12/30/andrew-tate-detained-romania-brothers-crime/

AP: https://apnews.com/article/romania-crime-bucharest-organized-human-trafficking-0b65ac32442d995e590ab70c221398a1

Rumuńska policja: https://www.politiaromana.ro/ro/stiri/perchezitii-la-persoane-banuite-de-trafic-de-persoane

BBC: https://www.bbc.com/news/world-europe-64128616

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl