Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Tasuku Honjo nie powiedział, że koronawirus “nie jest naturalny”

Nie, Tasuku Honjo nie powiedział, że koronawirus “nie jest naturalny”

W internecie szeroko rozpowszechniania jest rzekoma wypowiedź japońskiego noblisty Tasuku Honjo, który miał stwierdzić, że koronawirus nie jest naturalny oraz że wirus miał być “wyprodukowany” w Chinach. Tak wygląda wspomniana wypowiedź rozpowszechniana jako łańcuszek (pisownia oryginalna):

Tasuku Honjo laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny

Japoński profesor dr Tasuku Honjo, wywołał dziś sensację w mediach, mówiąc, że Covid 19 wirus koronowy nie jest naturalny, gdyby był naturalny, nie wpłynąłby na cały świat. Ponieważ w zależności od natury temperatura jest różna w różnych krajach, gdyby był naturalny, miałby wpływ tylko na kraje o tej samej temperaturze co Chiny. Zamiast tego rozprzestrzenia się na kraj taki jak Szwajcaria, podobnie jak na obszary pustynne. Gdyby to było naturalne, rozprzestrzeniłby się w zimnych miejscach, ale umarłby w gorących miejscach. Przeprowadzałem przez 40 lat badania nad zwierzętami i wirusami. Ten koronawirus nie jest naturalny. Jest to celowo i świadomie wyprodukowany wirus i jest całkowicie sztuczny. Przez cztery lata pracowałem w laboratorium Wuhan w Chinach. Znam cały personel tego laboratorium. Zadzwoniłem do nich wszystkich po wypadku Corona. Niestety wszystkie ich telefony nie działają od trzech miesięcy i prawdopodnie oni już nie żyją. Na podstawie całej mojej dotychczasowej wiedzy naukowej i niezliczonej ilości badań, mogę stanowczo stwierdzić, i to ze 100% pewnością, że Corona Wirus nie jest naturalna. Nie pochodzi od nietoperzy. Chiny to zmanipulowały . Jeśli to, co dziś mówię, okaże się fałszywe teraz, a nawet po mojej śmierci, rząd może wycofać moją Nagrodę Nobla. Chiny kłamią i ta prawda kiedyś zostanie ujawniona i udowodniona.

Powyższa treść została udostępniona na wielu profilach i grupach w mediach społecznościowych. Rozsyłano ją również w wiadomościach prywatnych. Przykłady poniżej:

Tasuku Honjo Koronawirus
Źródło: Facebook

Sama treść informacji pozostawia wiele do życzenia ze względu na ilość błędów stylistycznych. Została przetłumaczona translatorem z wersji angielskiej. Dementowaliśmy już na naszym portalu wiele łańcuszków związanych z koronawirusem. Sprawdziliśmy również ten.

Teza:
Tasuku Honjo powiedział, że koronawirus “nie jest naturalny”.

Nie, Tasuku Honjo, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 2018 roku, nigdy nie powiedział, że “koronawirus nie jest naturalny”. Zaprzeczył temu osobiście w specjalnym oświadczeniu. Informacja o jego pracy w laboratorium w Wuhan, również jest kłamstwem.

Oświadczenie Tasuku Honjo

W związku z nieprawdziwymi informacjami, które rzekomo mają być związane z poglądami Tasuku Honjo dotyczącymi pochodzenia koronawirusa, Uniwersytet w Kioto opublikował oświadczenie zasłużonego profesora (luźne tłumaczenie):

W obliczu bólu, strat ekonomicznych i bezprecedensowego globalnego cierpienia spowodowanego pandemią COVID-19, jestem bardzo zasmucony, że moje imię i nazwisko i Uniwersytet w Kioto zostały wykorzystane do rozpowszechniania fałszywych oskarżeń i dezinformacji.

Jest to czas nas wszystkich, szczególnie tych, którzy poświęcają swoją karierę badaniom naukowym, aby zjednoczyć się w walce ze wspólnym wrogiem. Nie możemy zwlekać ani chwili w wysiłku ratowania życia naszych bliźnich. Na tym etapie, kiedy cała nasza energia jest potrzebna do leczenia chorych, zapobieganiu dalszemu rozprzestrzenianiu się smutku i planowaniu nowego początku, przekazywanie bezpodstawnych twierdzeń dotyczących pochodzenia choroby jest niebezpiecznie rozpraszające.

Nasz uniwersytet poświęca się wspieraniu dobrobytu ludzkości w oparciu o zasadę harmonijnego współistnienia ze środowiskiem naturalnym. Z wielką przyjemnością i zaszczytem wspieram ten cel w jak największym stopniu. Miejmy oczy na najwyższych celach osiągalnych przez nasz gatunek.

27 kwietnia 2020 r.
Tasuku Honjo
Zastępca dyrektora generalnego i zasłużony profesor
Institute for Advanced Study
University w Kioto

Tasuku Honjo nie pracował w Wuhan

Nie jest również prawdą, że Dr. Honjo „pracował przez 4 lata w laboratorium w  Wuhan”. Jego CV nie wspomina o zatrudnieniu we wspomnianym laboratorium:

Tasuku Honjo CV
Źródło: https://web.archive.org/web/20200427125119/https://kuias.kyoto-u.ac.jp/e/profile/honjo/

Podsumowanie

Rzekoma wypowiedź Tasuku Honjo, krążąca po mediach społecznościowych została zmyślona. Noblista nigdy nie stwierdził, że “koronawirus nie jest naturalny”, ani nie pracował w laboratorium w Wuhan.

Źródła

Kyoto University: https://www.kyoto-u.ac.jp/en/about/events_news/department/koto-kenkyu-in/news/2020/200427_1.html, https://kuias.kyoto-u.ac.jp/e/profile/honjo/

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tasuku_Honjo

Informację dementowały również portale sprawdzające fakty: Ellinika Hoaxes i Snopes

Źródło zdjęcia: 大臣官房人事課, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl