Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Obezwładnienie agresywnego pacjenta? To fragment serialu “Na Sygnale”

Obezwładnienie agresywnego pacjenta? To fragment serialu “Na Sygnale”

Od pewnego czasu w internecie pojawia się film, mający przedstawiać polskich ratowników medycznych w wyjątkowo szybki, sprawny i nietypowy sposób podających w ambulansie zastrzyk uspokajający agresywnemu pacjentowi. Jest on powielany zarówno przez prywatnych użytkowników, jak i przez zagraniczne serwisy informacyjne, takie jak francuski Ze Mag. Nagranie pojawiło się już w Argentynie, Rosji, Francji, a nawet w Korei Południowej.

Artykuł na francuskiej stronie
Źródło: Ze-Mag.net

“Ratownik opracowuje nową technikę podania znieczulenia ogólnego w celu uspokojenia rozwścieczonego pacjenta”

Teza:
Nagranie ratowników medycznych podających w ambulansie zastrzyk agresywnemu pacjentowi przedstawia rzeczywiste zdarzenie.

W rzeczywistości nagranie to zostało całkowicie pozbawione kontekstu. Przeanalizowaliśmy klatki kluczowe we fragmencie nagrania i odkryliśmu, że powielany film pochodzi z planu medycznego serialu TVP “Na sygnale”, opowiadającego o pracy ratowników pogotowia ratunkowego.  Przedstawioną sytuację możemy zobaczyć w odcinku 297 serialu w sezonie 2020/2021. Odcinek nosi tytuł “Sobota w nocy”. Opis odcinka na stronie VOD.tv.pl 

Anna zostaje zaatakowana przez kłótliwego, pijanego pacjenta. Piotr, stając w jej obronie, rzuca się na agresora z pięściami. Później za to lekarka odpowiada na wezwanie do nieprzytomnej dziewczyny, która mogła zostać odurzona narkotykami i paść ofiarą napaści. Z kolei Sonia wraca po przerwie do pracy, z czego jej koledzy ze stacji wcale się nie cieszą. Kuba postanawia w końcu otwarcie porozmawiać z dziewczyną o jej „związku” z posłem Głowackim. Tymczasem Piotr w drodze do domu zauważa ciężko ranną rowerzystkę…

Akcja zaczyna się mniej więcej w pierwszej minucie trwania serialu. Poniżej zrzut ekranu z serwisu VOD.tvp.pl:

Screen z serialu TVP, Odcinek 297, Na sygnale
Źródło: VOD.tvp.pl

Krążące w mediach społecznościowych nagranie, jest wersją roboczą filmu i ujęcia są trochę inne:

Agresywny pacjent
Źródło: YouTube / Джет

W pewnym momencie na ekranie pojawia się fragment skryptu:

Zdjęcie na którym widoczny jest skrypt
Źródło: YouTube / Джет

Postępowanie z agresywnym pacjentem w karetce

W rzeczywistości sposób reakcji przedstawiony na filmie nie przedstawia dopuszczonego prawem zachowania wobec agresywnego pacjenta. Na nagraniu widzimy ratownika uderzającego szamoczącego się pacjenta w twarz, co jest działaniem niezgodnym z prawem.

Jak określa Art. 18 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego , zastosowanie form przymusu bezpośredniego jest dopuszczalne w przypadkach gdy pacjent:

dopuszcza się zamachu przeciwko:

a) życiu lub zdrowiu własnemu lub innej osoby lub

b) bezpieczeństwu powszechnemu, lub

2) w sposób gwałtowny niszczy lub uszkadzaj przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu, lub

3) poważnie zakłócaj lub uniemożliwia funkcjonowanie zakładu leczniczego udzielającego świadczenia zdrowotnego w zakresie psychiatrycznej opieki zdrowotnej, innego zakładu leczniczego lub jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.

Formy przymusu bezpośredniego dopuszczone w tym wypadku to: przytrzymanie, przymusowe podanie leków, unieruchomienie lub izolacja pacjenta.

Podsumowanie

Nagranie nie przedstawia rzeczywistej sytuacji. Pochodzi z planu serialu TVP i zostało wykorzystane przez zagraniczne media oraz użytkowników Facebooka do wywołania sztucznej sensacji.

Źródła

VOD TVP: https://vod.tvp.pl/video/na-sygnale,odc-297-sobota-w-nocy,52738377

ISAP: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19941110535/U/D19940535Lj.pdf

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.