Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Tinder nie ostrzega użytkowników LGBT przed Polską

Nie, Tinder nie ostrzega użytkowników LGBT przed Polską

W lipcu 2019 roku, w aplikacji Tinder (mobilny portal randkowy) pojawiła się funkcja Traveller Alert. Miała ona ostrzegać osoby LGBT, że wkraczają na teren, gdzie przynależność do społeczności LGBT może być karana. 13 lipca, 2020 roku, portal Spidersweb opublikował artykuł, w którym można przeczytać, że takie ostrzeżenie pojawia się również na terytorium Polski:

Ów Tinder, jak się okazuje, ostrzega swoich użytkowników, że właśnie trafili do kraju homofobicznego. I że warto rozważyć ukrycie swojej obecności w Polsce w aplikacji, by nie narazić się na niebezpieczeństwo.

W podobnym tonie relacjonowała sensacyjne doniesienia Gazeta.pl NEXT:

Tinder ostrzega społeczność LGBT przed podróżami do Polski. Użytkownicy dostają powiadomienie.

Teza:
Tinder ostrzega użytkowników LGBT przed Polską.

Tinder ostrzega polskich turystów LGBT? To nieprawda

Autor serwisu Spidersweb.pl, na który powołały się potem wszystkie polskie media, napisał, że źródłem danych o umieszczeniu naszego kraju na liście państw niebezpiecznych dla LGBT, był raport ILGA-Europe Rainbow Map z maja tego roku:

Do oceny zagrożenia dla mniejszości seksualnych Tinder wykorzystuje raport ILGA-Europe Rainbow Map. Do maja figurowaliśmy tam jako kraj względnie przyjazny członkom społeczności LGBTQ+. W tym roku (raport jest publikowany w maju) ocena Polski się zmieniła, głównie za sprawą popieranych przez władze stref wolnych od LGBT, zakazów marszy równości, incydentu z brakiem możliwości uzyskania dokumentu tożsamości dla syna pary lesbijek czy szeroko udokumentowanej mowy nienawiści na ulicach.

Jednak zgodnie ze wskazówkami bezpieczeństwa Tindera, źródłem nie jest ILGA-Europe Rainbow Map, ale materiały ILGA World:

Tinder ILGA
Źródło: https://policies.tinder.com/safety/intl/pl/

Skontaktowaliśmy się z działem prasowym Tindera, gdzie potwierdzono nam, że źródłem alertów funkcji Traveller Alert są dane raportu State-Sponsored Homophobia zaprezentowane na mapach przepisów dotyczących orientacji seksualnej na świecie i umieszczone na stronie ILGA World. Reprezentanci Tindera nie potwierdzili, jakoby źródłem danych były raporty ILGA-Europe Rainbow Map.

Poniżej wspomniana mapa przepisów dotyczących orientacji seksualnej na świecie (aktualizacja grudzień 2019):

Przepisy dotyczące orientacji seksualnej na świecie
Źródło: https://ilga.org/sites/default/files/POL_ILGA_World_map_sexual_orientation_laws_dec2019_update.png

Państwa, które są na liście krajów niebezpiecznych dla społeczności LGBT Tindera, są oznaczone kolorem od żółtego po ciemno-bordowy. To kraje gdzie mamy do czynienia z kryminalizacją konsensualnych aktów seksualnych pomiędzy dorosłymi osobami tej samej płci. Polska w tym przedziale nie widnieje. Widnieje natomiast w przedziale, gdzie mamy do czynienia z podstawową ochroną przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną (ochrona zatrudnienia).

Test funkcji Traveler Alert

Aby w pełni potwierdzić naszą weryfikację, postanowiliśmy przetestować Traveler Alert. Skontaktowaliśmy się z kilkoma osobami ze społeczności LGBT i zapytaliśmy, czy widzieli wspomniane ostrzeżenie na Tinderze. Nikt nie był w stanie potwierdzić nam doniesień Spidersweb.

Założyliśmy więc fikcyjne konto i wykupiliśmy dostęp premium, dzięki któremu mogliśmy przetestować działanie alertu w różnych częściach świata za pomocą usługi Paszport. Wybraliśmy Afganistan, Tanzanię, Sudan i Algierię. Zgodnie z raportem ILGA World, homoseksualizm w tych krajach jest karany.

Tinder Paszport
Źródło: Mat. Własne / Tinder

We wszystkich wspomnianych lokalizacjach, otrzymaliśmy jasne i konkretne ostrzeżenie, że zamierzamy pojawić się w miejscu, w którym przynależność do społeczności LGBTQ może być karana:

Tinder Traveler Alert
Źródło: Mat. Własne / Tinder

Takie ostrzeżenie nie pojawiło się w Warszawie, ani w innych miastach naszego kraju.

Podsumowanie

Po przejrzeniu wszystkich dostępnych informacji stwierdzamy, że informacja dotycząca wdrożenia ostrzeżenia Traveler Alert w Polsce nie znajduje pokrycia w faktach. Nie potwierdził nam tego ani dział prasowy Tindera, ani przepytani użytkownicy społeczności LGBT, ani własne wewnętrzne testy. Należy pamiętać, że podobny fake news został udostępniony w 2019 roku i wtedy dementowało go EUvsDisinfo i Konkret24.pl. Fact checkerzy ze wspomnianych organizacji twierdzili, że ta informacja to przykład prokremlowskiej propagandy anty-LGBT.

Poprosiliśmy autora artykułu na portalu Spidersweb, Macieja Gajewskiego, o ustosunkowanie się do zarzutów o rozpowszechnianie fałszywych informacji. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

O sprawie napisało również AFP Sprawdzam: https://sprawdzam.afp.com/nie-tinder-nie-wysyla-alertow-bezpieczenstwa-osobom-lgbt-przebywajacym-w-polsce 

Źródła

EUvsDiSiNFO: https://euvsdisinfo.eu/report/tinder-will-warn-its-users-that-poland-is-a-country-dangerous-for-lgbt/

Tinder: https://policies.tinder.com/safety/intl/pl/

ILGA World: https://ilga.org/maps-sexual-orientation-laws

 

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl