Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Rafał Trzaskowski nie wystąpi w siedzibie Kongresu Stanów Zjednoczonych

Nie, Rafał Trzaskowski nie wystąpi w siedzibie Kongresu Stanów Zjednoczonych

25 listopada Rafał Trzaskowski poinformował na Twitterze, że 2 grudnia, na zaproszenie Kongresu USA, weźmie udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej. Temat wystąpienia prezydenta Warszawy przed Kongresem bardzo szybko podchwyciły media społecznościowe oraz informacyjne portale internetowe podając ją jako wystąpienie stacjonarne w siedzibie amerykańskiego parlamentu. Jak się okazało, była to pochopna konkluzja.

Rafał Trzaskowski o wystąpieniu w Kongresie
Źródła: Twitter/Trzaskowski
Teza:
Rafał Trzaskowski wygłosi przemówienie w siedzibie Kongresu Stanów Zjednoczonych

Jako pierwszy informację o stacjonarnym występie Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem Stanów Zjednoczonych podał Onet. Serwis zasugerował, że prezydent Warszawy pojawi się tam osobiście.

Onet o Trzaskowskim w Kongresie
Źródło: Onet

Powołując się na redakcję Onetu, informację o wyjeździe do USA podała również Gazeta Prawna oraz Gazeta Wyborcza pisząc, że Rafał Trzaskowski pojawi się osobiście w Waszyngtonie. Napisała o tym również Gazeta Prawna.

Gazeta Wyborcza o Trzaskowskim w Kongresie
Źródło: Gazeta Wyborcza

Informacja o przemówieniu Rafała Trzaskowskiego cieszyła się dużą popularnością bardzo szybko pojawiła się na portalu Twitter wsród zwykłych użytkowników jak i polityków. Informację te podał między innymi Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Borys Budka o Trzaskowskim w Kongresie
Źródło: Twitter/Budka

Jak dowiedział się portal Interia, prezydent Warszawy nie poleci do stolicy Stanów Zjednoczonych, gdyż ze względu na pandemię Covid19, debata na temat sytuacji stanu demokracji w Polsce odbędzie się online w ramach jednej z podkomisji Kongresu. Potwierdziła to również rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza, Monika Beuth-Lutyk.

Rzeczniczka Ratusza
Źródło: Twitter/Monika Beuth-Lutyk

Podsumowanie

Debata o stanie demokracji w Polsce w Kongresie Stanów Zjednoczonych będzie drugą po listopadowym wysłuchaniu przed Komisją Helsińską USA. Informacja o osobistym stawiennictwie Rafała Trzaskowskiego w Waszyngtonie była tzw. “kaczką dziennikarską”, jednak nie powinna ona umniejszać wagi wystąpienia prezydenta Warszawy podczas posiedzenia podkomisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Oprócz Rafała Trzaskowskiego głos, również w trybie zdalnym, zabiorą prezydenci Pragi, Bratysławy i Budapesztu, czyli założyciele Paktu Wolnych Miast.

Źródła:
Interia: https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-prezydent-warszawy-wezmie-udzial-w-dyskusji-na-temat-stanu-d,nId,5669895

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl