Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ścieki płynące Wisłą uchwycone na zdjęciu. To manipulacja.

Ścieki płynące Wisłą uchwycone na zdjęciu. To manipulacja.

W kontekście usterki w oczyszczalni Czajka i awaryjnego zrzutu ścieków do Wisły wiele zamieszania zrobiło w Internecie zdjęcie, przedstawiające zbieg Wisły i Narwi. Wielu komentujących sugerowało, iż brązowy kolor Wisły to właśnie płynące nią nieczystości.

Teza:
Brązowy kolor Wisły to skutek zrzutu ścieków z oczyszczalni Czajka w Warszawie.

W rzeczywistości jest to ciekawe, aczkolwiek zupełnie normalne zjawisko. W swoim biegu Wisła okresowo wypłukuje glinę i stąd między innymi pochodzi jej kolor. Udokumentowano to wielokrotnie na przestrzeni lat, pisze o tym również portal Rok Rzeki Wisły.

2010:

czajka wisła narew
demianin/polskiekrajobrazy.pl

2015:

wisła narew ścieki
Kropeczka7.flog.pl

 

Charakterystyczna, długa linia mieszania, częściowo jest zasługą wartkiego nurtu rzek, a częściowo progu, który powstał tam z biegiem lat.

Próg widoczny przy niższym stanie Wisły:

wisła ścieki czajka
via: Nowodworski Jarmark

Tego typu zjawiska występują nie tylko w Polsce, najbardziej znanym przykładem jest mieszanie się wód Amazonki i Rio Negro, które możecie obejrzeć na poniższym filmie.

Czasem w sprawdzaniu faktów pomocą służą proza i poezja, zwłaszcza z minionych wieków. Ciekawe zjawisko mieszania wód Narwi i Wisły znajdujemy już w 1901 roku w “Z biegiem Wisły. Obrazki o kraju” Chrząszczewskiej i Warnkówny (s.262):

Wody Narwi są ciemno-sinej barwy, bo w pochodzie swym przez lasy zabierają mnóstwo gnijących cząstek drzewnych. Barwę tę rzeka nawet po złączeniu się z Wisłą zachowuje przez czas długi. W jednem korycie, równo, jakby nożem odcięte płyną dwie smugi. Z lewej mętno – płowe fale Wisły — z prawej przejrzysto – zielonawa woda Narwi. A jaka jest naturalna przyczyna tego rozdziału wód ? Bardzo prosta: rzeka pędzi tak gwałtownie, że nawet płynąc w jednem korycie z Wisłą, długo swą siło zachowuje i wody w skupieniu trzyma. Przy ujściu rzeki, niby smok bajeczny, strzegący wejścia do zaczarowanego zamku, siadła potężna twierdza i całym szeregiem paszcz armatnich broni nieprzyjacielowi dostępu do kraju. Twierdza zwie się Nomo-Gieorgiewsk, dawniej Modlin;

Opisywał je też  w 1903 roku Zygmunt Gloger w swojej książce “Dolinami rzek” (s.69). Poniżej fragment na temat Wisły i Narwi.

“Nigdzie chyba nie łączą się z sobą dwie rzeki o tak zupełnie odmiennych dwóch barwach wody jak Wisła i Narew. Wobec białawej Wisły, Narew można nazwać z Klonowiczem „czarnymi wirami”. Właściwie nie ma w wodzie Narwi nic czarnego, a tylko największa przeźroczystość z lekkim odcieniem siności fal na dnie czarnym. Wisła zaś ma kolor białawy z tego powodu, że zarówno jak San, przy znacznie większej bystrości swoich nurtów, unosi cząstki miałkiej jasnej gliny, po której pokładach w wielu miejscach przepływa. Sienkiewicz powiada, że w Ameryce jest dużo rzek z taką barwą jak narwiana, które tam krajowcy czarnymi wodami nazywają. Kto chciał by sobie wyobrazić w miniaturze sam proces fizyczny zetknięcia się dwóch nurtów odrębnej barwy, niech do szklanki herbaty doleje trochę mleka i nie zamieszawszy łyżeczką patrzy na proces połączenia się z sobą dwóch płynów odrębnych, które nie od razu zleją się w kolor jednostajny. Woda wiślana jak to mleko, przez czas długi przy zetknięciu z narwianą, faluje w głębi oddzielnie, zanim wreszcie nie zmoże tej ostatniej w dalszym wspólnym z nią biegu.”

O specyficznych kolorach wspomina również współczesna Glogerowi poetka Jadwiga Łuszczewska “Deotyma” w swoim wierszu “Rzeki wpadające do Wisły”:

“Nadchodzi Narew, cała upowita —
Narew tak dumna, że gdy Wisłę wita,
Zarzuca ciemny fałd opony swojej
Na modrą suknię, co spływa z królowej.(…)”

Podsumowanie

Brązowy kolor Wisły jest całkowicie naturalny, a mieszanie się jej wód z wodami Narwi jest znanym od lat, ciekawym zjawiskiem przyrodniczym. O ile zlewanie ścieków bezpośrednio do Wisły jest sytuacją absolutnie niedopuszczalną, nie możemy zaobserwować go tak łatwo na zdjęciach.

Źródła

Rok Rzeki Wisły: https://www.rokwisly.pl/sub-point/spotkanie-rzek/

Podlaska Biblioteka Cyfrowa: http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=14005&from=publication

Exerim.pl: https://exerim.pl/jadwiga-luszczewska/rzeki-wpadajace-do-wisly

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl