Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to nie jest zanieczyszczone ujście Wisły po awarii “Czajki”

Nie, to nie jest zanieczyszczone ujście Wisły po awarii “Czajki”

Awaria rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni “Czajka” miała miejsce w sobotę 29 sierpnia 2020 roku. Od tego czasu obserwujemy natężenie dezinformacji związanej z tym wypadkiem.

Teza:
Zdjęcie ujścia Wisły przedstawia zanieczyszczenia, spowodowane awarią oczyszczalni Czajka, spływające do Bałtyku.

4 września opisywaliśmy manipulację dotyczącą miejsca, gdzie Wisła miesza się z Narwią. Fotografia ta, błędnie została powiązana z awarią “Czajki”.  Tym razem mamy analogiczną sytuację. Bardzo popularny stał się wpis w sieci społecznościowej Twitter i jego odpowiednik na platformie przeznaczonej do prowadzenia blogów, Salon24.pl. Wpis brzmiał tak (wersja skrócona):

Zachęcam restauratorów, hotelarzy i właścicieli pensjonatów położonych przy Zatoce Gdańskiej o wytoczenie procesu zbiorowego p-ciwko zarządzającym Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie oraz #Trzaskowski.emu z powodu skutków awarii #Czajka w zatoce (..)

Do publikacji dołączono zdjęcie, które prezentujemy poniżej:

Czajka, Awaria Fake
Źródło: https://www.facebook.com/PogardaDlaTuska/photos/a.985510524917049/2007330916068333/?type=3&theater

Zdjęcie związane z awarią “Czajki”? To nieprawda.

Postanowiliśmy sprawdzić fotografię. Użyliśmy do tego odwrotnego wyszukiwania obrazem w wyszukiwarce Google. Oprócz powielonych fałszywych wpisów znaleźliśmy dyskusję dotyczącą ujścia Wisły z 2016 roku. Jest tam wspomniane zdjęcie z linkiem do oryginału. Po przejrzeniu danych EXIF, znaleźliśmy informację, że zdjęcie zostało zrobione w 2010 roku:

Czajka / Ujście Wisły
Źródło: Mat. Własne

Według portalu sprawdzającego fakty Konkret24, autorem fotografii jest Marcin Żurawiecki.

Powódź w Polsce w 2010 roku

Od 14 maja – do 9 czerwca 2010 Polskę i Europę dotknęła powódź. Za Wikipedią:

Powódź ta była jedną z największych w Polsce. Kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle była największa od 160 lat. Poziom wody na Wiśle przekroczył w wielu miejscach (np. w Krakowie) poziom notowany podczas tzw. powodzi tysiąclecia w 1997 roku.

Kolor wody, jak i podwyższony stan Wisły można więc tłumaczyć kataklizmem, który nawiedził nasz kraj w 2010 roku.

Podsumowanie

Popularne w mediach społecznościowych zdjęcie nie ma nic wspólnego z awarią oczyszczalni “Czajka”. Fotografia ma ponad 10 lat i została zrobiona w czasie fali powodziowej w 2010 roku w Polsce.

Źródła

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/nie-to-nie-jest-aktualne-zdjecie-ujscia-wisly-zanieczyszczonego-sciekami,1029101.html

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pow%C3%B3d%C5%BA_w_Europie_%C5%9Arodkowej_(2010)#Polska

Wykop.pl: https://www.wykop.pl/wpis/18584899/ujscie-wisly-earthporn-polska/#comment-65728295

Augustyna: http://augustyna.pl/10/01/268.jpg

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl