Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Szwajcaria rezygnuje ze szczepionek na SARS-CoV-2? Sprawdzamy

Szwajcaria rezygnuje ze szczepionek na SARS-CoV-2? Sprawdzamy

W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami szczepieniami na SARS-CoV-2 w Internecie pojawia się wiele niesprawdzonych lub fałszywych informacji, bazujących na plotkach i niedopowiedzeniach. Bardzo popularnym tematem w ostatnich dniach stała się kwestia szczepień w Szwajcarii.

Teza:
Szwajcaria rezygnuje ze szczepionek na SARS-CoV-2

Sprawa rzekomej rezygnacji ze szczepień przez Szwajcarię pojawia się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, powielana przez rzesze użytkowników.

SZWAJCARZY NIE BĘDĄ SZCZEPIĆ.

Kto przeżyje, będzie po zaszczepieniu materiałem do badań dla skorumpowanych psychopatów. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=zRmksFFhddI…

Opublikowany przez Iwonę Możejko Poniedziałek, 7 grudnia 2020

 

W rzeczywistości Szwajcaria nie zrezygnowała z programu szczepień i zamierza rozpocząć go w styczniu 2021, docelowo planując zaszczepić ok. 70% populacji. Szwajcarzy zamówili szczepionki u trzech największych dostawców (Pfizer/BioNtech, Moderna, Astra Zeneca), a według doniesień prasowych zdecydowali się nawet powiększyć zamówienie o dodatkowe trzy miliony dawek.

AKTUALIZACJA 19.12.2020: Szwajcaria zaakceptowała pierwszą szczepionkę (Pfizer / Biontech), program szczepień ma być wdrażany zgodnie z planem. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj oraz na szwajcarskim portalu Swissinfo.ch.

Szwajcaria zatwierdziła pierwszą szczepionkę na Covid-19

Swissmedic (Szwajcarski Urząd ds. rejestracji i kontroli leków ) w Bernie zatwierdził pierwszą szczepionkę na Covid-19. Jest to produkt firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech. Jak czytamy w oświadczeniu:

Zgodnie z danymi ocenionymi przez Swissmedic, poziom ochrony zapewniany siedem dni po drugim wstrzyknięciu szczepionki przekracza 90 proc. Jest to pierwsza na świecie autoryzacja w ramach zwykłej procedury. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, które są nowe na rynku, Swissmedic uważnie monitoruje bezpieczeństwo szczepionki i, jeśli to konieczne, podejmie natychmiastowe działania w przypadku pojawienia się sygnałów dotyczących bezpieczeństwa. Najczęstsze skutki uboczne udokumentowane w badaniach są porównywalne do tych występujących po szczepieniu przeciw grypie.

Od początku pandemii w Szwajcarii 404 tys. osób zostało zakażonych koronawirusem. 318 tys. wyzdrowiało. 6,5 tys. zmarło.

Fake news o rezygnacji ze szczepionki

Źródłem fałszywej informacji o rzekomej rezygnacji z programu szczepień były pytania, jakie do producentów szczepionek skierował szwajcarski Swissmedic, czyli tamtejszy organ odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń i nadzór nad produktami leczniczymi.

Swissmedic badał trzy zgłoszone na Szwajcarski rynek szczepionki, wysyłając do producentów prośby o sprecyzowanie pewnych kwestii. Tego typu organy działają standardowo w każdym kraju- producent szczepionki oferuje produkt, a nabywca (kraj) musi dodatkowo upewnić się, czy produkt jest bezpieczny i wart kupienia. W przypadku Unii Europejskiej takie badania w imieniu wszystkich państw członkowskich prowadzi European Medicines Agency (EMA).

Niezależna ocena szczepionek przez zainteresowanych nabywców jest standardową procedurą, rola badawcza producentów kończy się w zasadzie na opracowaniu wyników fazy III badań klinicznych. Łatwiej zrozumieć ten złożony temat analizując poniższą grafikę, opisującą dopuszczenie do użytku szczepionek na SARS-CoV-2.

Pionowa przerywana linia, oznacza moment dopuszczenia szczepionki do użytku, kolorem żółtym zaznaczyliśmy etap, na którym właśnie się znajdujemy – czyli niezależne badania produktu przez odpowiednie organy. W naszym przypadku jest to wspomniana EMA, a w Szwajcarii Swissmedic.

szwajcaria SARS-CoV-2
Źródło: EMA

Do tej pory tylko nieliczne kraje na świecie zatwierdziły u siebie szczepionki na koronawirusa: min. Bahrajn, Wielka Brytania oraz właśnie Szwajcaria. Bahrajn dokonał standardowego sprawdzenia szczepionki i zakończył etap zaznaczony przez nas na żółto, natomiast Wielka Brytania zatwierdziła ją w trybie awaryjnym z uwagi na rosnącą ilość zakażeń SARS-CoV-2.

EMA działa w imieniu Unii Europejskiej nieco spokojniej i cały czas prowadzi własną ocenę produktów Pfizer/BioNtech, Moderny i Astra Zeneci. Podobne organy na całym świecie, wciąż czekają na ostateczne wyniki badań klinicznych i pełne dane od producentów. Potem będą produkt sprawdzać i ewentualnie kierować do producentów pytania.

Więcej na temat procedur EMA przeczytacie tutaj, a tutaj znajdziecie wytyczne Agencji co do badania i obserwowania wyników prób klinicznych w przypadku szczepionek na SARS-CoV-2.

Podsumowanie

Szwajcarski Urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic w Bernie zatwierdził pierwszą szczepionkę na Covid-19 firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech. Europa wciąż czeka na wyniki prac EMA i ich oficjalne zaakceptowanie przez Komisję Europejską.

Źródła

EMA https://www.ema.europa.eu/en/documents/other/ema-considerations-covid-19-vaccine-approval_en.pdf oraz https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/overview/public-health-threats/coronavirus-disease-covid-19/treatments-vaccines/covid-19-vaccines-development-evaluation-approval-monitoring#monitoring-vaccine-safety-and-use-in-real-life-section

Swissmedic https://www.swissmedic.ch/swissmedic/en/home/news/coronavirus-covid-19/moderna-zlgesuch-covid19-impfstoff.html

Swissinfo https://www.swissinfo.ch/eng/switzerland-ramps-up-covid-19-vaccine-order/46212598

New York Times https://www.nytimes.com/2020/12/02/world/europe/pfizer-coronavirus-vaccine-approved-uk.html

Al-Jazeera https://www.aljazeera.com/news/2020/12/4/bahrain-becomes-second-country-to-approve-pfizer-covid-19-vaccine

Zdjęcie eberhard grossgasteiger z Unsplash

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl