W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami szczepieniami na SARS-CoV-2 w Internecie pojawia się wiele niesprawdzonych lub fałszywych informacji, bazujących na plotkach i niedopowiedzeniach. Bardzo popularnym tematem w ostatnich dniach stała się kwestia szczepień w Szwajcarii.
Sprawa rzekomej rezygnacji ze szczepień przez Szwajcarię pojawia się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, powielana przez rzesze użytkowników.
1. Szwajcaria przeciwko szczepionkom. Foliarze?
2. B. premier E. Kopacz – przeciwko szczepionce na AH1N1 – Foliarz?
3. Dane dot. pandemii fałszowane.
4. "Specjaliści" od pandemii w TV też mówią każdy co innego.
Ludzie mają prawo wątpić 😉— Basiek (@takanienijaka) December 8, 2020
SZWAJCARZY NIE BĘDĄ SZCZEPIĆ.
Kto przeżyje, będzie po zaszczepieniu materiałem do badań dla skorumpowanych psychopatów. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=zRmksFFhddI…
Opublikowany przez Iwonę Możejko Poniedziałek, 7 grudnia 2020
W rzeczywistości Szwajcaria nie zrezygnowała z programu szczepień i zamierza rozpocząć go w styczniu 2021, docelowo planując zaszczepić ok. 70% populacji. Szwajcarzy zamówili szczepionki u trzech największych dostawców (Pfizer/BioNtech, Moderna, Astra Zeneca), a według doniesień prasowych zdecydowali się nawet powiększyć zamówienie o dodatkowe trzy miliony dawek.
Szwajcaria zatwierdziła pierwszą szczepionkę na Covid-19
Swissmedic (Szwajcarski Urząd ds. rejestracji i kontroli leków ) w Bernie zatwierdził pierwszą szczepionkę na Covid-19. Jest to produkt firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech. Jak czytamy w oświadczeniu:
Zgodnie z danymi ocenionymi przez Swissmedic, poziom ochrony zapewniany siedem dni po drugim wstrzyknięciu szczepionki przekracza 90 proc. Jest to pierwsza na świecie autoryzacja w ramach zwykłej procedury. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, które są nowe na rynku, Swissmedic uważnie monitoruje bezpieczeństwo szczepionki i, jeśli to konieczne, podejmie natychmiastowe działania w przypadku pojawienia się sygnałów dotyczących bezpieczeństwa. Najczęstsze skutki uboczne udokumentowane w badaniach są porównywalne do tych występujących po szczepieniu przeciw grypie.
Od początku pandemii w Szwajcarii 404 tys. osób zostało zakażonych koronawirusem. 318 tys. wyzdrowiało. 6,5 tys. zmarło.
Fake news o rezygnacji ze szczepionki
Źródłem fałszywej informacji o rzekomej rezygnacji z programu szczepień były pytania, jakie do producentów szczepionek skierował szwajcarski Swissmedic, czyli tamtejszy organ odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń i nadzór nad produktami leczniczymi.
Swissmedic badał trzy zgłoszone na Szwajcarski rynek szczepionki, wysyłając do producentów prośby o sprecyzowanie pewnych kwestii. Tego typu organy działają standardowo w każdym kraju- producent szczepionki oferuje produkt, a nabywca (kraj) musi dodatkowo upewnić się, czy produkt jest bezpieczny i wart kupienia. W przypadku Unii Europejskiej takie badania w imieniu wszystkich państw członkowskich prowadzi European Medicines Agency (EMA).
Niezależna ocena szczepionek przez zainteresowanych nabywców jest standardową procedurą, rola badawcza producentów kończy się w zasadzie na opracowaniu wyników fazy III badań klinicznych. Łatwiej zrozumieć ten złożony temat analizując poniższą grafikę, opisującą dopuszczenie do użytku szczepionek na SARS-CoV-2.
Pionowa przerywana linia, oznacza moment dopuszczenia szczepionki do użytku, kolorem żółtym zaznaczyliśmy etap, na którym właśnie się znajdujemy – czyli niezależne badania produktu przez odpowiednie organy. W naszym przypadku jest to wspomniana EMA, a w Szwajcarii Swissmedic.
Do tej pory tylko nieliczne kraje na świecie zatwierdziły u siebie szczepionki na koronawirusa: min. Bahrajn, Wielka Brytania oraz właśnie Szwajcaria. Bahrajn dokonał standardowego sprawdzenia szczepionki i zakończył etap zaznaczony przez nas na żółto, natomiast Wielka Brytania zatwierdziła ją w trybie awaryjnym z uwagi na rosnącą ilość zakażeń SARS-CoV-2.
EMA działa w imieniu Unii Europejskiej nieco spokojniej i cały czas prowadzi własną ocenę produktów Pfizer/BioNtech, Moderny i Astra Zeneci. Podobne organy na całym świecie, wciąż czekają na ostateczne wyniki badań klinicznych i pełne dane od producentów. Potem będą produkt sprawdzać i ewentualnie kierować do producentów pytania.
Więcej na temat procedur EMA przeczytacie tutaj, a tutaj znajdziecie wytyczne Agencji co do badania i obserwowania wyników prób klinicznych w przypadku szczepionek na SARS-CoV-2.
Podsumowanie
Szwajcarski Urząd ds. rejestracji i kontroli leków Swissmedic w Bernie zatwierdził pierwszą szczepionkę na Covid-19 firmy Pfizer i jej niemieckiego partnera BioNTech. Europa wciąż czeka na wyniki prac EMA i ich oficjalne zaakceptowanie przez Komisję Europejską.
Źródła
EMA https://www.ema.europa.eu/en/documents/other/ema-considerations-covid-19-vaccine-approval_en.pdf oraz https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory/overview/public-health-threats/coronavirus-disease-covid-19/treatments-vaccines/covid-19-vaccines-development-evaluation-approval-monitoring#monitoring-vaccine-safety-and-use-in-real-life-section
Swissinfo https://www.swissinfo.ch/eng/switzerland-ramps-up-covid-19-vaccine-order/46212598
New York Times https://www.nytimes.com/2020/12/02/world/europe/pfizer-coronavirus-vaccine-approved-uk.html
Zdjęcie eberhard grossgasteiger z Unsplash