Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Włodzimierz Bodnar przemawiał przed włoskim Senatem? Nieprawda

Włodzimierz Bodnar przemawiał przed włoskim Senatem? Nieprawda

W ostatnich dniach antyszczepionkowe portale obiegły zdjęcia Włodzimierza Bodnara przemawiającego przed włoskim Senatem. Lekarz znany z promowania amantadyny jako rzekomego leku na COVID-19 (mimo braku odpowiednich badań klinicznych) i wspierania osób prezentujących postawy antyszczepionkowe. Włodzimierz Bodnar miał zostać doceniony przez włoskich polityków. Jak się jednak okazuje, konferencja tylko odbywała się w budynku włoskiego senatu, nie mając wiele wspólnego z włoską polityką, a wzięli w niej udział przede wszystkim zdyskredytowani lekarze.

Teza:
Lekarz Włodzimierz Bodnar został zaproszony przez włoski Senat do udziału w konferencji. Miał przemawiać przed członkami wyższej izby parlamentu w Rzymie.

Narrację taką powielano w wielu miejscach. Znajdziemy ją na przykład na facebookowym profilu Przychodni Optima w Przemyślu, gdzie pracuje Włodzimierz Bodnar. Post sugeruje, że dostał on oficjalne zaproszenie od włoskiego Senatu. Wiele osób komentujących wpis po jego przeczytaniu było przekonanych, że lekarz rzeczywiście przemawiał przed włoskimi senatorami i znajdował się tam na oficjalne zaproszenie rządu Włoch. Informacje były także powielane przez portal Nowiny24. Kwestia ta wywołała również dyskusję w serwisie Wykop.

Bodnar włoski Senat
Źródło: facebook.com

International Covid Summit

Konferencja w której uczestniczył Włodzimierz Bodnar odbyła się pod nazwą International Covid Summit. Wbrew twierdzeniom przedstawianym w mediach społecznościowych, nie została ona zorganizowana przez włoski Senat. Odbywała się natomiast w jego budynku. Tylko dwójka przedstawicieli wyższej izby parlamentu, prywatnie brała udział w przygotowaniu wydarzenia. Byli to: senatorka Roberta Ferrero oraz senator Alberto Bagnai. Obydwoje polityków należy do Ligi Północnej. Matteo Salvini, szef partii, odciął się od działań członków swojego ugrupowania, stwierdzając że zarówno on, jak i Liga nie ma nic wspólnego z całym wydarzeniem. Senat jako instytucja w żaden sposób nie odpowiadał za organizację konferencji.

Spotkanie oficjalnie służyć miało wymianie doświadczeń wśród specjalistów dotyczących skutecznych terapii COVID-19. W rzeczywistości w wydarzeniu uczestniczyły osoby o bardzo wątpliwej reputacji, znane ze stosowania niesprawdzonych metod leczenia zakażenia koronawirusem. Wydarzenie wywołało falę krytyki wymierzoną w dwójkę organizujących je senatorów. Maria Elisabetta Casellati, przewodnicząca Senatu odcięła się od całej sytuacji. Anaao Assomed, jedna z włoskich organizacji lekarzy określiła ICS jako „nienaukową i obraźliwą dla pracowników służby zdrowia”. W podobnym tonie wypowiadał się również Roberto Burioni, jeden z najsłynniejszych włoskich wirusologów. Również włoskie media, takie jak Wired, Rolling Stone czy il Giornale, które prezentują różne polityczne konotacje, wyraziły swoją dezaprobatę dla konferencji.

Uczestnicy

Początkowo lista osób biorących udział w tym wydarzeniu nie została podana do wiadomości publicznej. Wymieniono tylko państwa z których pochodzą goście. Jak ustalił jednak portal Open.online, kilka dni przed wydarzeniem wyciekła ulotka, która prezentowała listę prelegentów. Dopiero później taka lista została udostępniona na stronie organizatora. Osoby widoczne na niej to przede wszystkim zdyskredytowanie lekarze, których twierdzenia były wielokrotnie obalane. Najpopularniejsza teza głoszona przez uczestników konferencji stwierdza, że leczenie iwermektyną jest skuteczną terapią COVID-19. Jednak substancja ta w większości krajów nie jest dopuszczona jako lek na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jak wyjaśnialiśmy w jednym z naszych artykułów, kluczowe badanie, które miało udowadniać rzekomą skuteczność substancji zostało wycofane ze względu na podejrzenie plagiatu i oszustwa.

Robert Malone

Jednym z głównych gości był Robert Malone. Znany jest jako jeden z twórców technologii mRNA. Nad tym zagadnieniem pracował na przełomie lat 80. i 90., opracowując metodę zamykania mRNA w otoczce lipidowej. Był to jeden z kluczowych fundamentów przyczyniających się do powstania nowoczesnych szczepionek. Jednak gdy nadeszła pandemia ogłosił się jedynym twórcą technologii mRNA i rozpoczął szerzenie dezinformacji dotyczącej szczepień, szczególnie tych opracowanych przez koncerny Pfizer i Moderna. Jego twierdzenia były wielokrotnie obalane, na przykład przez redakcje serwisów: Reuters, PolitiFact czy Konkret24. Nie jest również prawdą, że Robert Malone samodzielnie opracował technologię mRNA. Na jej sukces złożyła się praca wielu wybitnych specjalistów.

Andrea Stramezzi

Andrea Stramezzi to włoski lekarz, który znany jest z promowania domowych terapii na COVID-19. Namawia on pacjentów do używania iwermektyny oraz hydroksychlorochiny do leczenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zasłynął we Włoszech sytuacją, w której bez żadnej konsultacji z pacjentem, przepisał mu całą listę leków. Przez jednego z włoskich dziennikarzy został również oskarżony o podszywanie się pod pacjenta.

Pierre Kory

Jedną z osób, które najgłośniej popierają wykorzystanie iwermektyny w leczeniu COVID-19 jest Pierre Kory. Należy do założycieli organizacji  Front Line COVID-19 Critical Care Alliance. Jego twierdzenia na temat skuteczności iwermektyny w zatrzymywaniu transmisji wirusa zostały obalone, podobnie jak twierdzenia o “cudownym leku” na COVID-19.

Peter McCullough

Na konferencji również nie zabrakło prominentnych antyszczepionkowców. Przykładem może być Peter McCullough, który jest amerykańskim kardiologiem znanym z szerzenia niepotwierdzonych teorii związanych z SARS-CoV-2. Twierdził między innymi, że szczepionki tak naprawdę przyczyniają się do powstawania nowych wariantów wirusa i nie należy ich stosować. Tezy te pozostają w sprzeczności z aktualną wiedzą naukową.

Ruch Hipokratesa

W konferencji brali udział również członkowie Ruchu Hipokratesa. Organizacja ta zrzesza osoby popierające różnego rodzaju alternatywne terapie na COVID-19. Jednym z założycieli jest Mauro Rango, który podczas pobytu na Mauritiusie opracował “koktajl leczniczy” na koronawirusa. Kraj ten miał rzekomo być wolny od pandemii ze względu na zastosowanie iwermektyny oraz hydroksychlorochiny. Problem w tym, że Mauro Rango nie jest lekarzem, o czym sam z resztą mówił. W związku z tym trudno ufać jego ekspertyzie, a na potwierdzenie głoszonych przez niego tez próżno szukać wiarygodnych dowodów.

Polski akcent

Wśród prelegentów pojawił się również Włodzimierz Bodnar, którego przemówienie dostępne jest tutaj. Bodnar prezentował przede wszystkim swoje rzekome sukcesy w leczeniu pacjentów amantadyną. O braku dowodów na skuteczność tego leku w leczeniu COVID-19 pisaliśmy już w listopadzie 2020 roku. Mimo, że badania nad amantadyną rozpoczęto w kwietniu 2021 roku, do dzisiaj nie opublikowano żadnych przekonujących danych, poza informacją, że u kilkudziesięciu pacjentów nie wywołała ona skutków ubocznych. Jak wykazało śledztwo TokFM Włodzimierz Bodnar w rzeczywistości leczył znacznie mniejszą ilość osób zakażonych na COVID-19, niż sam twierdzi. Siedemnastu pacjentów leczonych przez niego zmarło. Jak wyliczyła redakcja TokFM, Włodzimierz Bodnar dzięki masowemu przepisywaniu amantadyny swoim pacjentom mógł zarobić od pół do nawet miliona złotych w ciągu kilku miesięcy. Jak wspominaliśmy w naszym artykule o amantadynie (tutaj), stosowanie jej w leczeniu COVID-19 poza aktualnie prowadzonymi badaniami, nosi wszelkie znamiona terapii eksperymentalnej. W tym przypadku jest prowadzona wbrew obowiązującym przepisom i nie jest objęta ubezpieczeniem.

Podsumowanie

Wbrew narracji prowadzonej w mediach społecznościowych, Włodzimierz Bodnar nie został zaproszony przez włoski Senat do udziału w konferencji. W rzeczywistości wydarzenie jest prywatną inicjatywą dwójki senatorów, od której odcięła się ich własna partia, podobnie jak wielu innych polityków. Włoskie media bardzo krytycznie odnosiły się do całej sprawy. Osoby biorące udział w konferencji posiadają w środowisku naukowym bardzo wątpliwą reputację, a ich twierdzenia były wielokrotnie obalane. W związku z tym trudno całe wydarzenie traktować jako wiarygodną i spełniającą naukowe standardy konferencję specjalistów.

Źródła

Open.online: https://www.open.online/2021/08/29/covid-19-andrea-stramezzi-terapie-domiciliari/ oraz https://www.open.online/2021/09/14/covid-19-convegno-cure-domiciliari-matteo-salvini/

La Reppublica: https://www.repubblica.it/politica/2021/09/14/news/covid_convegno_senato_cure_alternative-317761671/

Quotidiano Sanita: http://www.quotidianosanita.it/regioni-e-asl/articolo.php?articolo_id=98216

Nature: https://www.nature.com/articles/d41586-021-02483-w

The Atlantic: https://www.theatlantic.com/science/archive/2021/08/robert-malone-vaccine-inventor-vaccine-skeptic/619734/

Facta: https://facta.news/notizia-falsa/2021/08/09/le-affermazioni-di-peter-mccullough-sui-vaccini-le-varianti-e-limmunita-da-covid-19-sono-scientificamente-false/ oraz https://facta.news/storie/2020/05/08/le-esagerazioni-del-messaggio-dalle-mauritius-sulla-sperimentazione-col-plasma-per-i-malati-covid/

Corriere Della Sera: https://www.corriere.it/cronache/21_settembre_17/ippocrate-org-false-cure-covid-630940b8-172c-11ec-8284-145049fd3f8d.shtml

Medonet: https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/leczenie-koronawirusa,amantadyna-na-covid-19–badania-w-toku–co-juz-wiadomo-,artykul,45566103.html#amantadyna-jako-lek-na-covid-19-badania-trwaja

TokFM: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,171710,27026992,doktor-bodnar-od-amantadyny-odslaniamy-kulisy-cudownej-terapii.html

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl