Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy laboratorium w Wuhan należy do Glaxo?

Czy laboratorium w Wuhan należy do Glaxo?

Od początku listopada w polskim Internecie krąży bardzo popularny łańcuszek rzekomo ujawniający powiązania laboratorium w Wuhan z postacią Billa Gatesa. Łańcuszek przywędrował do nas zza oceanu i został przetłumaczony najprawdopodobniej z języka angielskiego.

Chińskie laboratorium w Wuhan należy właściwie do Glaxo, które przypadkowo należy do Pfizera
Źródło: https://www.facebook.com/grazyna.kubacka.75/posts/3689038241174808
Teza:
Chińskie laboratorium w Wuhan należy właściwie do Glaxo, które przypadkowo należy do Pfizera (producenta szczepionki RNA na COVID) , który zarządza finansami Black Rock, które przypadkowo zarządza finansami Open Foundation Society (Soros), które przypadkowo jest zainteresowane francuskim AXA, który przypadkiem jest chińskim warsztatem z niemieckim firmą Winterthur, został przypadkowo kupiony przez sojusz Niemiec i przypadkowo jako wielki akcjonariusz ma Avantgarde, który jest akcjonariuszem Black Rock, który kontroluje banki centralne i zarządza 1/3 światowego kapitału inwestycyjnego, który przypadkowo jest wielkim akcjonariuszem Microsoft (Teams-zdalne nauczanie i Apple) którego właścicielem jest Gates, który przypadkowo jest akcjonariuszem Pfizer i obecnie pierwszym sponsorem WHO. Jeśli to nie jest wystarczająco jasne, dlaczego pojawił się nietoperz i wirus zmutował i cała planeta została zarażona…

Tekst przetłumaczono na kilka języków, między innymi na hiszpański, a do nas najprawdopodobniej przywędrował bezpośrednio z USA. Polskie tłumaczenie, prawdopodobnie bazujące na jednym z translatorów w kilku miejscach jest dość niejasne.

Z uwagi na fakt, iż przedmiotowa teoria jest skomplikowana, oznaczyliśmy powiązania kolorami. Fałsz czerwonym, a fragmenty niezrozumiałe zaznaczyliśmy na żółto. Zagranicznych wersji tekstu jest kilka, lecz w polskiej nie znalazły się żadne prawdziwe informacje.

„Chińskie laboratorium w Wuhan należy właściwie do Glaxo, które przypadkowo należy do Pfizera (producenta szczepionki RNA na COVID) , który zarządza finansami Black Rock, które przypadkowo zarządza finansami Open Foundation Society (Soros), które przypadkowo jest zainteresowane francuskim AXA, który przypadkiem jest chińskim warsztatem z niemieckim firmą Winterthur, został przypadkowo kupiony przez sojusz Niemiec i przypadkowo jako wielki akcjonariusz ma Avantgarde, który jest akcjonariuszem Black Rock, który kontroluje banki centralne i zarządza 1/3 światowego kapitału inwestycyjnego, który przypadkowo jest wielkim akcjonariuszem Microsoft (Teams-zdalne nauczanie i Apple) którego właścicielem jest Gates, który przypadkowo jest akcjonariuszem Pfizer i obecnie pierwszym sponsorem WHO. Jeśli to nie jest wystarczająco jasne, dlaczego pojawił się nietoperz i wirus zmutował i cała planeta została zarażona…”

Laboratorium w Wuhan a Glaxo

Laboratorium w Wuhan nie należy do GlaxoSmithKline, lecz jest placówką państwową, działającą jako Instytut Wirusologii w Wuhan, podlegając pod Chińską Akademię Nauk. Laboratorium należy tylko i wyłącznie do Chińskiej Republiki Ludowej.

Łańcuch powiązań zostaje ucięty już na samym początku, co czyni konkluzję teorii fałszywą. Nie istnieją żadne powiązania własnościowe laboratorium w Wuhan z Billem Gatesem. Dalsze fragmenty są zmyślone, nieaktualne, lub wyolbrzymione. Jeśli chcecie prześledzić dokładniej dalsze fałszywe połączenia, szczegółowo i krok po kroku wyjaśnili je już portal Demagog oraz Konkret24.

Podsumowanie

Ten fałszywy łańcuszek ma na celu wywołanie wrażenia, że pandemia SARS-CoV-2 została zaplanowana i obarczenie za to odpowiedzialnością Billa Gatesa. Mimo, iż teoria nie ma żadnego pokrycia w faktach, a zweryfikować można ją w ciągu kilku minut, zdobyła rzeszę gorliwych zwolenników.

Źródła

Nature: https://www.nature.com/articles/d41586-019-01922-z

WIV: http://english.whiov.cas.cn/About_Us2016/Brief_Introduction2016/

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/laboratorium-w-wuhanie-george-soros-i-bill-gates-uwaga-na-internetowy-lancuszek,1040706.html

Demagog: https://demagog.org.pl/fake_news/nie-chinskie-laboratorium-w-wuhan-nie-nalezy-do-glaxo-i-pfizera/

Zdjęcie ilustracyjne: “Glaxo Smith Kline Building at Brentford” by Maxwell Hamilton is licensed under CC BY 2.0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl