Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Inauguracja Joe Bidena bez Dudy, Orbana i Putina?

Inauguracja Joe Bidena bez Dudy, Orbana i Putina?

Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych dobiegła końca prawna batalia Donalda Trumpa, mająca podważyć wynik wyborów prezydenckich, Joe Biden szykuje się do swojej inauguracji, która ma odbyć się 20 stycznia na stopniach waszyngtońskiego Kapitolu. Polskie media społecznościowe obiegła sensacyjna wiadomość, jakoby wypłynęły informacje, iż jedynie trzech przywódców nie otrzymało zaproszeń na to wydarzenie.

Teza:
Duda, Orban oraz Putin jako jedyni nie zostali zaproszeni na inaugurację Joe Bidena.

Fałszywą informację rozpowszechnił portal Crowdmedia.pl. Artykuł został już usunięty. Została poruszona również przez Super Express w rozmowie z Leszkiem Millerem.

W rzeczywistości brak takich zaproszeń na zaprzysiężenie prezydenta USA nie jest niczym niezwykłym. Stany Zjednoczone nigdy nie praktykowały zapraszania przywódców państw na takie wydarzenia. Duda, Putin oraz Orban nie są wyjątkami, do Waszyngtonu nie zaproszono żadnego zagranicznego prezydenta. W inauguracji biorą udział jedynie przedstawiciele misji dyplomatycznych.

Sytuację skomentował na Twitterze ambasador Jan Wojciech Piekarski:

W tej sprawie z Ambasadą USA skontaktował się portal Konkret24:

„Zapytaliśmy Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie o to, czy przywódcy obcych państw zostali zaproszeni na uroczystości inauguracyjne prezydentury Joe Bidena. “Normalnie nie zapraszamy liderów innych państw na inaugurację. Powodem są wielkie tłumy, co utrudnia zapewnienie bezpieczeństwa” – odpowiedział wydział prasowy ambasady. Wyjaśnił, że jest za wcześnie, by teraz już wiedzieć, kto zostanie zaproszony na inaugurację – ale ze względu na pandemię gości ma być mniej.”

Podsumowanie

Ta fałszywa wiadomość powstała w wyniku niezrozumienia zwyczajów, obowiązujących podczas prezydenckich inauguracji w USA, lub miała na celu ośmieszenie przeciwników politycznych. Nie udało nam się określić, kto udostępnił ją jako pierwszy.

Źródła

USA.gov: https://www.usa.gov/inauguration

HiP: https://historyinpieces.com/research/presidential-inauguration-dates

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/tak-duda-putin-i-orban-nie-dostali-zaproszen-na-zaprzysiezenie-joe-bidena-ale-nie-tylko-oni,1041008.html

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl