Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

“Nawet za Hitlera aborcja była legalna” – To zdjęcie ze Strajku Kobiet to fotomontaż

“Nawet za Hitlera aborcja była legalna” – To zdjęcie ze Strajku Kobiet to fotomontaż

Wczoraj na facebookowym profilu Straży Narodowej pojawiło się zdjęcie z protestu Strajku Kobiet, przedstawiające jedną z demonstrantek, trzymającą karton z napisem „Nawet za Hitlera aborcja była legalna”. Zdjęcie opatrzono opisem autorstwa Damiana Daszkowskiego (lidera klubu Konfederacji we Wrocławiu), który zaczynał się od słów „Osobiście uważałem, że już bardziej lewica mnie nie zaskoczy – nic bardziej mylnego…”. Zdjęcie wypłynęło w kilku miejscach na portalach społecznościowych, w serwisie Wykop.pl i Demotywatory.pl. Po zgłoszeniach od czytelników sprawdziliśmy, czy fotografia jest fotomontażem.

Osobiście uważałem, że już bardziej lewica mnie nie zaskoczy – nic bardziej mylnego…

Jakiś czas temu pisałem (dla…

Opublikowany przez Straż Narodowa Czwartek, 31 grudnia 2020

 

Teza:
Hasło „Nawet za Hitlera aborcja była legalna” pojawiło się na jednym z kartonów podczas Strajku Kobiet.

Okazało się, iż zdjęcie to fotomontaż. W rzeczywistości na kartonie znajdował się napis: “Ja wiem że jest 2020, ale to już przesada”. Naszą uwagę zwróciły elementy, które zostały skopiowane w programie graficznym, litery i błyskawice są identyczne, co nie byłoby możliwe, gdyby napis wykonano odręcznie.

Dzięki odwróconemu wyszukiwaniu obrazem szybko dotarliśmy do oryginalnego zdjęcia, które pochodzi z jednego z protestów w Toruniu. Autorem fotografii jest Maciej Wasilewski, kilkukrotnie użyła jej w swoich artykułach Gazeta.pl.

aborcja / Strajk Kobiet / Nawet za hitlera aborcja była legalna
Autor oryginału: Maciej Wasilewski

Podsumowanie

Wykorzystywanie fotomontażu do atakowania przeciwników politycznych jest częstą praktyką w internetowych wojnach informacyjnych, tego typu treści są również nagminnie udostępniane w wyniku pomyłki, gdy udostępniający nie zweryfikuje pochodzenia i prawdziwości materiału. Niezmiennie zachęcamy do samodzielnego weryfikowania treści, w przypadku zdjęć jest to szczególnie łatwe dzięki prostemu wyszukiwaniu obrazem.

Źródła

Gazeta Wyborcza: https://torun.wyborcza.pl/torun/7,48723,26469264,strajk-kobiet-w-toruniu-najbardziej-interesujace-banery-z.html

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl