Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Kobieta na filmie z Placu Trzech Krzyży to nie Magdalena Filiks

Kobieta na filmie z Placu Trzech Krzyży to nie Magdalena Filiks

24 marca Rafał Ziemkiewicz w Kanale Zero nazwał posłankę Magdalenę Filiks patusiarą, za co spotkała go krytyka ze strony opinii publicznej. Następnego dnia w obronie swojej wypowiedzi przywołał film ze Strajku Kobiet z 2020 roku, na którym widać kobietę krzyczącą wulgaryzmy. Zasugerował, że bohaterką nagrania jest posłanka Koalicji Obywatelskiej. W rzeczywistości Magdalena Filiks znajdowała się w tym czasie w innym mieście.

Teza:
Kobieta na filmie z Placu Trzech Krzyży to Magdalena Filiks
Ziemkiewicz o Magdalenie Filiks
Źródło: X/Rafał Ziemkiewicz

Dezinformacja na temat Magdaleny Filiks

Post ze Strajku Kobiet, który zacytował Rafał Ziemkiewicz, został umieszczony przez anonimowego internautę 17 maja 2023 roku. Autor konta @yurek55 mającego 170 obserwujących umieścił wideo z kobietą wykrzykującą wulgaryzmy i nadał mu następujący opis: „Inteligentna pani poseł PO Magdalena Filis”. Film ten wyświetlono prawie milion razy, z czego ponad połowa to zasługa tweeta Ziemkiewicza. Internauci przywołują również blog niepoprawni.pl, na którym anonimowy autor pisze, że kobietą krzyczącą wulgaryzmy na nagraniu jest Magdalena Filiks.

Autorem nagrania z kobietą błędnie przedstawianą jako posłanka Filiks jest Radosław Poszwiński, były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Prawa i Sprawiedliwości. W kadrze widać kobietę w żółtej kurtce trzymającą transparent.

 

Poszwiński - Strajk Kobiet
Źródło: X/Radosław Poszwiński

Na filmie wrzuconym minutę później widać tę samą kobietę w żółtej kurtce oraz samą bohaterkę opisywanego wideo. Poszwiński podaje lokalizację nagrania jako Plac Trzech Krzyży.

Poszwiński na Strajku Kobiet
Źródło: X/Radosław Poszwiński

Na innym nagraniu, wrzuconym 5 minut wcześniej, widać szerszy kadr ze sklepami, które mieszczą się przy Placu Trzech Krzyży. Wiemy zatem, że film pochodzi z protestu z 26 października 2020 roku w Warszawie.

Lokalizacja
Lokalizacja wydarzenia. Źródło: Google Maps,X/Poszwiński

Tymczasem posłanka Magdalena Filiks dokładnie tego samego dnia wrzuciła relację live na swoim koncie na Facebooku ze Strajku Kobiet zorganizowanego w jej rodzinnym mieście – Szczecinie. Protest miał miejsce przy Placu Szarych Szeregów. Na filmie widać pomnik marszałka Piłsudskiego, który znajduje się właśnie w tym miejscu.

Magdalena Filiks na Strajku Kobiet
Źródło: Facebook/Magdalena Filiks

Magdalena Filiks nie mogła być bohaterką wideo, które rozpowszechnia Rafał Ziemkiewicz, gdyż w tym samym czasie znajdowała się w innym mieście. Na zbliżeniu filmu, który udostępnia Rafał Zienkiewicz, widać ponadto, że kobieta posiada kolczyk w przegrodzie nosowej. Tymczasem posłanka Filiks nie nosi takowej biżuterii.

Strajk Kobiet Warszawa
Źródło: X/Radosław Poszwiński

Podsumowanie

Post Rafała Ziemkiewicza jest typowym przykładem riserczu ziemkiewiczowskiego, czyli publikowania niesprawdzonych informacji, które docelowo wprowadzają w błąd opinię publiczną. Posłanka Koalicji Obywatelskiej nie mogła być bohaterką rozpowszechnionego przez pisarza filmu, ponieważ w tym samym czasie była w innym miejscu. Dodatkowym szczegółem odróżniającym kobietę na warszawskim proteście od Magdaleny Filiks jest jej charakterystyczny piercing.

Źródła

Gazeta.pl: Ziemkiewicz w ogniu krytyki po tym, jak nazwał posłankę “patusiarą”. “Moralne zero” [KOMENTARZE]

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl