Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to nie jest prawdziwy wpis Strajku Kobiet o Tusku

Nie, to nie jest prawdziwy wpis Strajku Kobiet o Tusku

W związku ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny, w całej Polsce miały miejsce marsze poparcia pod hasłem “Ani jednej więcej”, zorganizowane m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet.
W marszu uczestniczyli również politycy opozycji. Prawdopodobnie to ich zapowiadany udział w wydarzeniu był przyczyną fałszywego wpisu umieszczonego na portalach społecznościowych.

Teza:
Tweet Strajku Kobiet o Donaldzie Tusku (“Czy ktoś mógłby od nas powiedzieć panu Tuskowi, żeby wypierdalał? Bo my robimy rewolucję i nie mamy czasu zajmować się każdym politycznym palantem chętnym do przewiezienia się na nas.”) jest prawdziwy.

Jedną z pierwszych osób publikujących nieprawdziwy tweet był Krzysztof Sobolewski pełniący funkcję sekretarza generalnego PiS. Jego wpis polubiło kilkaset użytkowników i zyskał ponad 100 podań dalej. Ten sam fałszywy wpis umieścił poseł PiS Dominik Tarczyński. Swój tweet jednak skasował po paru godzinach.

Wpis Krzysztofa Sobolewskiego
Źródło: Twitter/Sobolewski

Wpis Krzysztofa Sobolewskiego znalazł się na stronie PiS Podkarpacie, nieoficjalnym profilu prowadzony przez sympatyków Prawa i Sprawiedliwości.

PiS Podkarpacie tweet o Donaldzie Tusku
Źródło: Twitter/PiS Podkarpacie

Nieprawdziwy wpis umieściła również Kaja Godek, działaczka komitetu “Stop Aborcji” i fundacji “Pro-Prawo do Życia”.

Kaja Godek i fałszywy wpis
Źródło: Facebook/Godek

Fałszywy tekst został przerobiony z oryginału umieszczonego rzeczywiście na profilu Strajku Kobiet 29 października 2020 roku. Było to w trakcie głośnych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zlikwidował jedną z przesłanek aborcyjnych dotyczących wad patoembrionalnych. Tweet ten dotyczył jednak Szymona Hołowni.

Strajk Kobiet - oryginał
Źródło: Twitter/StrajkKobiet

Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet, usunęła wpis i przeprosiła za niego Szymona Hołownię tego samego dnia.

Marta Lempart - przeprosiny
Źródło: Twitter/MartaLempart

Przeróbka oryginalnego wpisu umieszczona na profilach polityków PiS oraz sympatyków tej partii, oprócz jednakowej treści, zawiera również tę samą godzinę co oryginalny tweet, czyli 0:28. Potwierdzenie, że to fałszywy tweet otrzymaliśmy również od Natalii Pancewicz, koordynatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Podsumowanie

Przerabianie oryginalnych tweetów to bardzo popularna metoda rozsiewania fałszywych informacji używana przez internetowych trolli. Niestety zyskują na wiarygodności, gdy są rozpowszechniane przez polityków, dlatego powinniśmy wymagać od nich więcej odpowiedzialności i rzetelności w udostępnianych informacjach na ich kontach społecznościowych.

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl