Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ukraińscy kibice nie zostali aresztowani w Katarze za szerzenie nazistowskich symboli

Ukraińscy kibice nie zostali aresztowani w Katarze za szerzenie nazistowskich symboli

20 listopada rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. Mundial to najbardziej medialna impreza sportowa na świecie. Z tej popularności korzysta również rosyjska propaganda. W sieci coraz większą popularność zdobywa film inscenizowany na materiał arabskiej telewizji Al Jazeera, w którym pojawia się informacja, że ukraińscy kibice zostali aresztowani za salutowanie w miejscu publicznym oraz za domalowanie “wąsów Hitlera” maskotce mistrzów – La’eeb. W artykule wyjaśniamy, kto jest autorem fałszywego materiału.

CanadianKitty1 o ukraińcach w Dosze
Źródło: Twitter/@CanadianKitty1
Teza:
W Katarze aresztowano ukraińskich kibiców za propagowanie nazistowskich symboli

Ukraińscy kibice w Katarze – Dementi Al Jazeera

Fałszywy materiał wideo bardzo szybko zdobywa popularność. Na koncie AlertaNews24 film ten wyświetlono prawie 100 tys. razy. Pojawił się także w języku francuskim, niderlandzkim czy polskim. Trafił też na YouTube oraz prorosyjskie kanały na Telegramie – Strażnicy Wolności czy Olej w głowie.

Na stronie Al Jazeera nie ma takiego materiału. Poprosiliśmy redakcję arabskiej telewizji o potwierdzenie, że nie są jego autorem. Otrzymaliśmy oficjalne dementi, że nie tylko wideo jest fałszywe, ale też Al Jazeera nie ma z nim nic wspólnego.

Dementi Al Jazeera
Źródło: Odpowiedź Al Jazeera

Tłumaczenie

Dziękujemy za skontaktowanie się z nami. Jak zdajesz sobie sprawę, wideo, o którym mowa, jest całkowicie fałszywe i Al Jazeera nigdy nie opublikowała tego ani żadnego innego materiału z nim związanego.

Mam nadzieję, że to wyjaśnia sprawę.

Rosyjska dezinformacja

Wszystko wskazuje na to, że autorem zmontowanego filmu jest rosyjski propagandzista i prezenter kanału Rossija 1 Władimir Sołowiew. Najstarszy, pochodzący z 22 listopada post z fałszywym materiałem znajduje się na kanale jego programu “Sołowiew na żywo”. 7 minut później wiadomość podał dalej jego prowadzący z poniższym komentarzem:

Sołowiew o Ukraińcach w Dosze / Ukraińscy Kibice Aresztowani w Ukrainie
Źródło: Telegram/Sołowiew

Tłumaczenie

Pijani ukraińscy kibice narysowali wąsy Hitlera i napisali “Sieg Heil” na symbolu katarskiego mundialu – Laibie.

Policja nie doceniła ich pracy i zatrzymała ich (jak śmieli!). Nie wiadomo jeszcze, jak zostanie potraktowane to przestępstwo.

Pewnie puszczą to w niepamięć – tak chłopaki pili, żartowali, co tam, no i oczywiście na Ukrainie nie ma nazizmu (ale to nie jest pewne).

W ten sposób trafił do mediów rosyjskich, a następne na prorosyjskie konta w mediach społecznościowych na całym świecie.

O sprawie pisał również portal Serbia Posts English.

Podsumowanie

Wiadomość o aresztowaniu ukraińskich kibiców za rzekome nazistowskie wybryki okazała się rosyjską propagandą. Materiał wideo został zmontowany, co zostało potwierdzone przez dementi telewizji Al Jazeera.

Źródła

Serbia Posts English: https://serbia.postsen.com/sports/83453/NO-THE-UKRAINIANS-DID-NOT-ARRIVE-AT-THE-WORLD-CUP-AND-WERE-NOT-ARRESTED-The-scandal-that-brought-Russia-to-its-feet.html

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl