Tak, oświadczenia kandydatów do bierzmowania ws. Strajku Kobiet są prawdziwe

Tak, oświadczenia kandydatów do bierzmowania ws. Strajku Kobiet są prawdziwe

W poniedziałek internet obiegły doniesienia, że proboszcz z Ropicy Polskiej wymaga od osób przystępujących do bierzmowania podpisania oświadczeń, że nie wspierają Strajku Kobiet i zobowiązują się usunąć wszelkie popierające Strajk materiały ze swoich kont na Facebooku. Zgłaszaliście nam kilkukrotnie tę informację, zatem sprawdzamy.

Teza:
Proboszcz z Ropicy Polskiej zażądał od niektórych osób przystępujących do bierzmowania oświadczeń, iż te nie popierają Strajku Kobiet.
bierzmowanie oświadczenia
Źródło: Gorlice24

Informacja jest prawdziwa. Podał ją portal Gorlice24.pl.

Do kilku osób przystępujących do bierzmowania trafiły oświadczenia o takiej treści:

„Ja, niżej podpisany kandydat (kandydatka) do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. “strajku kobiet”: postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia.

Usunąłem (usunęłam) już ze swojego konta powyższe treści, bądź uczynię to w dniu…

Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego być dzielnym świadkiem i apostołem CHRYSTUSA, PANA MOJEGO.”

Dziś tj. 26.01.2021, informację potwierdziła na swojej stronie Kuria Diecezjalna w Rzeszowie, przekazując, że tego typu oświadczenia trafiły do trzech osób.

oświadczenie
Źródło: Kuria Diecezjalna w Rzeszowie

Podsumowanie

Oświadczenia, które wywołały tak wiele kontrowersji i sprowokowały bardzo gorącą dyskusję z pewnością są prawdziwe, co potwierdziła Kuria Diecezjalna w Rzeszowie.

Źródła:

Kuria Diecezjalna w Rzeszowie https://diecezja.rzeszow.pl/oswiadczenie-kurii-diecezjalnej-w-rzeszowie-ws-bierzmowania-w-ropicy-polskiej/

Gorlice24 https://gorlice24.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/652_gmina_gorlice/9163_ropica-polska-ksiadz-kaze-podpisywac-mlodziezy-szokujace-oswiadczenia.html

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl