Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, feministki nie chcą zmiany słowa „historia” na „herstoria”

Nie, feministki nie chcą zmiany słowa „historia” na „herstoria”

Po ogłoszeniu przez Olgę Tokarczuk, Wikimedia Polska i Ambasadę Szwecji konkursu pt. „Pisarki, poetki, artystki – noblistki!”, wielu komentatorów w mediach społecznościowych zwróciło uwagę na użyte w tekście na łamach Gazety Wyborczej i przez Fundację Olgi Tokarczuk słowo „herstoria”. Twittera i Facebooka natychmiast obiegły doniesienia jakoby feministki planowały forsować to pojęcie zamiast tradycyjnej „historii”.

Teza:
W Internecie pojawiają się apele o zmianę określenia “historia” na “herstoria”.

W internecie pojawiają się nieironiczne apele o zmianę określenia “historia” na “herstoria”. HIS oznacza bowiem po…

Opublikowany przez Dariusz Szczotkowski Wtorek, 15 grudnia 2020

W rzeczywistości nikt nie apelował o zastąpienie słowa „historia” pojęciem „herstorii”. Nie wynika to z żadnej z wypowiedzi, na które powoływały się osoby rozpowszechniające tę fałszywą informację. Nieporozumienie wynikło najprawdopodobniej z niezrozumienia terminu przywołanego przez Fundację Olgi Tokarczuk i niewystarczającego rozpoznania tematu przez komentujących.

Pojęcie „herstorii” funkcjonuje po prostu jako ujęcie historii z perspektywy kobiecej. Nie jest zresztą terminem nowym, pojawiło się w ruchach feministycznych już w latach 70. „Herstoria” ma opowiadać o kobietach, których rola w historii, zdaniem części osób, nie została wystarczająco, lub w ogóle poruszona.

Jest to gra słów, w języku angielskim przedrostek „his” („jego”) w słowie „history” został przewrotnie zmieniony na „her” („jej”). W oryginale „herstory” oznacza dosłownie „jej historię”, lub „jej opowieść”.

Oczywiście powszechnie wiadomym jest, iż proweniencja słowa „historia” jest zupełnie inna, lecz podmiana „his” na „her” stanowi po prostu kreatywny sposób zdefiniowania pewnego pojęcia za pomocą ciekawego neologizmu.

Pojęcie „herstorii” można porównać do założeń np. historii wojskowej, jako dziedziny nauk historycznych, skupiającej się na pewnym aspekcie historii. „Herstoria” ma opowiadać o losach kobiet na przestrzeni dziejów, podkreślać ich rolę i dostarczać nowej perspektywy historycznej. Nie ma na celu negowania pojęcia historii per se, nie dotarliśmy do żadnych wypowiedzi, które by to sugerowały.

Podsumowanie

Ta fałszywa informacja wynikła wyłącznie z niezrozumienia pewnego terminu i emocjonalnego przyjęcia przez komentujących pewnych założeń na temat pobudek ideologicznych oponentów. Sprawy można było uniknąć poświęcając nieco czasu, by sprawdzić nieznane pojęcie w jednym z wielu internetowych źródeł, do czego niezmiennie zachęcamy.

Źródła

Archiwum Historii Kobiet: http://www.herstorie.pl/

Pisarki: https://pisarki.fandom.com/wiki/Herstoria

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Herstory

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl