Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Cynk pomaga w walce z koronawirusem? James Robb i jego list

Cynk pomaga w walce z koronawirusem? James Robb i jego list

Cynk pomaga w walce z koronawirusem? Prof. James Robb, amerykański wirusolog, napisał list do swoich znajomych i rodziny, w którym doradza jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Oprócz dbania o higienę, ograniczania uścisków dłoni i innych porad, jest jeden bardzo zaskakujący punkt:

Zróbcie zapas tabletek do ssania z cynkiem. Udowodniono, że takie tabletki mogą zahamować namnażanie się koronawirusa (i większości innych wirusów) w gardle i nosogardzieli. Zażywajcie je zgodnie z zaleceniami z ulotki kilka razy dziennie, gdy tylko zaczniecie mieć jakiekolwiek objawy przypominające przeziębienie. Najlepiej przyjmować je na leżąco, tak, by tabletka mogła się rozpuścić na tylnej ścianie gardła

Trzeba przyznać, że w czasach szalejącej epidemii związanej z koronawirusem, tego typu porady z ust cenionego amerykańskiego wirusologa mogą wywołać nie lada zamieszanie. Oto pozostała treść listu (wersja angielska):

Cynk James Robb
Źródło: Mat. Własne
Cynk James Robb
Źródło: Mat. Własne

W związku z dużą popularnością korespondencji, postanowiliśmy sprawdzić jak to jest z tym cynkiem. Informacja o cudownych właściwościach tabletek cynkowych w walce z zabójczym wirusem jest naszym zdaniem:

Nasza ocena:

Redakcja serwisu Snopes, skontaktowała się z profesorem Jamesem Robbem bezpośrednio i zapytała go najpierw czy napisał ten list. Odpowiedź była twierdząca:

(..)Za pośrednictwem poczty e-mail powiedział nam, że rzeczywiście to on napisał list ale był on przeznaczony tylko dla rodziny i bliskich przyjaciół (..).

Mamy więc potwierdzenie, że list jest autentyczny.

Co z tym cynkiem?

Prof. James Robb ustosunkował się również do zamieszania, jakie wywołała jego opinia na temat skuteczności cynku w walce z koronawirusem:

Z doświadczenia wiem, że cynk spowalnia proces replikacji wielu wirusów, w tym koronawirusów. Założyłem, że z wirusem wywołującym COVID-19 może być podobnie. Nie mogę jednak podeprzeć tego żadnymi badaniami – przyznał wirusolog. Podkreślał, że tabletek z cynkiem w żadnym wypadku nie można traktować jako środka gwarantującego ochronę przed koronawirusem.

Reasumując. W liście do znajomych i rodziny, profesor sugerował, że cynk może pomóc w zwalczaniu koronawirusa. W oficjalnym komunikacie był już dużo bardziej ostrożny.

O to, czy cynk może pomóc w walce z koronawirusem, redakcja TokFM zapytała doktora Pawła Grzesiowskiego, eksperta w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

To hucpa. Nie ma racjonalnego, medycznego uzasadnienia, żeby przyjmować cynk w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na koronawirusa. Były prowadzone jakieś badania na temat wpływu cynku na infekcje, ale nie były one randomizowane, nie były potwierdzane z udziałem placebo

Podsumowanie

Wypowiedź prof. Jamesa Robba po ujawnieniu jego listu i opinia doktora Pawła Grzesiowskiego jasno dają do zrozumienia, że informacja o cudownych właściwościach cynku jest mocno przedwczesna. Być może z czasem pojawi się więcej badań, ale na tę chwilę zalecamy daleko idący sceptycyzm.

Źródła

Snopes, TokFM

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by Halacious on Unsplash

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl