Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

PAP: Jest porozumienie ws. zawieszenia patentów na szczepionki. To nieprawda

PAP: Jest porozumienie ws. zawieszenia patentów na szczepionki. To nieprawda

8 maja w sieci pojawiła się informacja o rzekomym przyjęciu przez europejskich przywódców porozumienia w sprawie zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

Teza:
Podczas szczytu UE w Porto wypracowano porozumienie w sprawie zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

Fałszywą informację opublikowała Polska Agencja Prasowa. Kopiując jej doniesienia, kolejne portale takie jak Wirtualna Polska, Polsat News, Gazeta Prawna czy Bankier.pl, rozpowszechniły nieprawdziwą wiadomość.

porozumienie szczepionki
Źródło: Google News

Jak twierdzi PAP:

„Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił w sobotę w Porto, że uczestnikom nieformalnego szczytu UE w tym mieście udało się wypracować porozumienie w sprawie zawieszenia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19.”

W rzeczywistości Charles Michel powiedział coś zupełnie innego:

„The European Union is sceptical about the usefulness of waiving patent rights to COVID-19 vaccines as a way to fight the pandemic, but is ready to discuss a concrete proposal.”

Tłumaczenie:

„Unia Europejska jest sceptyczna co do użyteczności zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 w walce z pandemią, ale jest otwarta na dyskusję, jeżeli na stole pojawi się konkretna propozycja.”

Z wypowiedzi przewodniczącego Rady Europejskiej wynika jasno, iż UE jest otwarta na ewentualną dyskusję, lecz jedynie wtedy, gdy zostanie jej przedstawiona konkretna propozycja. Michel w żaden sposób nie potwierdził, by wypracowano jakiekolwiek porozumienie.

Depesza PAP błędnie przekazuje również stanowisko UE w sprawie tego rozwiązania:

„W rozmowie z dziennikarzami przed budynkiem Kryształowego Pałacu Michel przyznał, że choć państwa członkowskie UE opowiadają się za poszanowaniem własności intelektualnej, to popierają też to, aby w krótkim czasie usprawnić przez zawieszenie patentów na szczepionki przeciwko Covid-19 wytwarzanie tych preparatów na całym świecie.”

Ta informacja jest całkowicie nieprawdziwa i wynika najprawdopodobniej z błędnego tłumaczenia. Charles Michel powiedział:

„On intellectual property – we don’t think that in the short term that it is a magic bullet, but we are ready to engage on this topic as soon as a concrete proposal would be put on the table”

Tłumaczenie:

“W sprawie własności intelektualnej – nie uważamy, żeby na krótką metę to była recepta na wszystko, ale jesteśmy gotowi zaangażować się w tej sprawie, gdy tylko pojawią się konkretne propozycje.”

PAP pomylił wypowiedź Michel’a w sprawie patentów ze stanowiskiem UE w sprawie popierania jak najszybszego globalnego eksportu szczepionek. W tym momencie Unia Europejska przyjęła bardzo zachowawczą postawę w kwestii znoszenia patentów, jednak wskazała na konieczność usprawnienia eksportu szczepionek poza Wspólnotę, jako najlepszego w jej opinii sposobu na przyspieszenie ich globalnej dystrybucji.

Szczególnie przeciwni zniesieniu patentów są prezydent Francji i kanclerz Niemiec. Za tym rozwiązaniem optował prezydent USA Joe Biden, lecz jak stwierdził Emmanuel Macron, „Najpierw Anglo-Saksoni muszą znieść zakaz eksportu szczepionek”.

Podsumowanie

Polska Agencja Prasowa przekazała całkowicie błędną interpretację słów przewodniczącego Rady Europejskiej. W tej chwili UE jest sceptyczna w kwestii znoszenia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 i proponuje inne rozwiązanie, lecz jest ewentualnie skłonna rozmawiać o tej sprawie. W żadnym wypadku takiego stanowiska nie można zinterpretować jako „przyjęcia porozumienia w sprawie zniesienia patentów”.

Źródła

Politico https://www.politico.eu/article/eu-pushes-back-on-biden-plan-to-waive-patents-as-contest-escalates-in-global-vaccine-diplomacy/

Reuters https://www.reuters.com/article/uk-eu-summit-vaccine-waiver-idUKKBN2CP07Q

France24 https://www.france24.com/en/live-news/20210508-eu-invites-concrete-us-plan-on-lifting-vaccine-patents

Zdjęcie ilustracyjne: “Worn out European Union blue flag” by Horia Varlan is licensed under CC BY 2.0

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl