Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, dwuletnie dziecko nie zmarło po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19

Nie, dwuletnie dziecko nie zmarło po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19

Od połowy kwietnia w mediach pojawia się informacja o śmierci dwuletniej dziewczynki z Virginii. Rzekomo, dziecko zmarło po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 kilkanaście dni wcześniej.

Teza:
Dwuletnie dziecko ze Stanu Virginia w USA zmarło po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19.

Informacja ta powielana jest między innymi przez portal internetowy Odkrywamy Zakryte.

Nagłówek artykułu/ odkrywamyzakryte.pl

Publikacje podające tę wiadomość opierają się na wpisie w systemie VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System), służącym do monitorowania niepożądanych działań szczepionek w Stanach Zjednoczonych.

dziecko zmarło po podaniu mu szczepionki
Źródło: Archiwum

Wpisu tego nie da się już obecnie znaleźć w bazie. Według informacji przekazanej przez rzecznik CDC (Centers for Disease Control and Prevention), organizacji zarządzającej VAERS, został on całkowicie zmyślony i w konsekwencji usunięty. Znamienną cechą tego systemu, wpływającą na jego wiarygodność, jest fakt, iż opiera się on zarówno na informacjach podawanych przez personel medyczny, jak i prywatne osoby.

Podawanie w systemie VAERS nieprawdziwych informacji jest w Stanach Zjednoczonych przestępstwem. Pomimo tego, zdarzają się przypadki nadużyć otwartości tego systemu.

W pojawiających się w mediach publikacjach na ten temat, widzimy też brak spójności co do producenta szczepionki, która miała zostać podana dziecku. Podczas gdy zdjęcia wpisu w systemie VAERS czy też artykuł Odkrywamy Zakryte mówią o szczepionce firmy Pfizer, pewne wpisy w mediach społecznościowych mówią o szczepionce Moderny:

Wpis w VAERS

Wpis na facebook'u wymieniający Modernę jako producenta szczepionki

Dodatkowo, w lutym (kiedy to dziewczynka miała zostać zaszczepiona, według wpisu w VAERS) żaden z koncernów produkujących szczepionkę nie prowadził jeszcze badań nad jej wpływem na osoby poniżej 12 roku życia. Zarówno Pfizer jak i Moderna rozpoczęły działania w tym kierunku dopiero w marcu. Nie ma zatem powodu, dla którego dwuletnie dziecko miałoby otrzymać dawkę szczepionki wtedy, kiedy jest to podawane w powielanej informacji.

Podsumowanie

Sytuacja w której dwuletnie dziecko zostałoby zaszczepione już w lutym 2021 roku jest wysoce nieprawdopodobna, jako że wówczas szczepienia nie były jeszcze w żadnym wypadku przeprowadzane na osobach w tak młodym wieku. System VAERS nie zawiera już wspisu o śmierci dwulatki w wyniku szczepienia, ponieważ został on uznany za całkowicie fałszywy.

Źródła:

VAERS: https://vaers.hhs.gov/about.html

Pfizer: https://www.pfizer.com/science/coronavirus/vaccine/additional-population-studies

Moderna: https://investors.modernatx.com/news-releases/news-release-details/moderna-announces-first-participants-dosed-phase-23-study-0

USA Today: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2021/05/09/fact-check-no-evidence-2-year-old-died-covid-vaccine/4971367001/

Vice: https://www.vice.com/en/article/qjpmp7/anti-vaxxers-misuse-federal-data-to-falsely-claim-covid-vaccines-are-dangerous

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/two-year-old-virginia-die-vaccine/

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.