Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Niemcom wolno, Polskę Bruksela chce karać? Nieprawda

Niemcom wolno, Polskę Bruksela chce karać? Nieprawda

Portal TVP.info i Wiadomości TVP zarzucają Unii Europejskiej nierówne traktowanie w związku z blokadą eksportu środków ochronnych i medycznych poza granice kraju. Zdaniem redaktorów TVP i gości, którzy zostali poproszeni o komentarz, Niemcy mogą swobodnie blokować eksport, a Polsce Komisja Europejska grozi karami. Oto wspomniane nagranie:

W 7 sekundzie materiału filmowego słyszymy:

Blokada jest w Polsce. Unijni urzędnicy chcą karać nasz kraj za to, że potrzebne do walki z koronawirusem środki ochronne i medyczne trafiają do polskich obywateli, a nie za granicę.

W 38 sekundzie:

Komisja Europejska grozi karami, ma pretensje, że polski rząd na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo swoich obywateli. Takiej reakcji nie było, kiedy eksport sprzętu medycznego zablokowali Niemcy.

Potem, Miłosz Manasterski, redaktor naczelny Telewizyjnej Agencji informacyjnej, w 50 sekundzie klipu tak komentuje sprawę:

W UE niestety ciągle jest tak, że silny może więcej, a najwięcej mogą Niemcy. Mogą blokować eksport, Polakom tego nie wolno.

Postanowiliśmy sprawdzić zarzuty redaktorów i komentatorów Telewizji Polskiej.

Naszym zdaniem jest to:

To nieprawda, że Niemcy mogą swobodnie blokować eksport środków ochronnych i medycznych poza granice kraju, a Polskę, Unia Europejska chce karać. Komisja Europejska stanowczo zareagowała w jednym i drugim przypadku. To właśnie po interwencji Unii Europejskiej, Niemcy zakaz eksportu zniosły. Zgodnie z ostatnim komunikatem PAP:Polska również znosi ograniczenia na eksport leków“.

Reakcja Komisji Europejskiej

KE stanowczo zareagowała na swoim Twitterze na materiał Telewizji Polskiej:

To ?????????, że “Niemcom wolno, Polskę Bruksela chciała karać”. #KomisjaEuropejska skutecznie interweniowała, kiedy Niemcy wstrzymały eksport masek medycznych, tak samo teraz skutecznie apelowała do Polski o korektę zakazów eksportu wewnątrz

Oto zrzut ekranu:

Niemcom wolno, Polskę Bruksela chciała karać
Źródło: https://twitter.com/EUinPL/status/1246185203304988674

Niemcom wolno? To nieprawda

Nieprawdą jest twierdzenie, że Niemcy są ulgowo traktowani jeśli chodzi o zakaz eksportu środków ochronnych. Prześledźmy jednak, jak wyglądała ta sprawa w Niemczech.

Agencja Reuters poinformowała 4 marca, 2020,  że rząd niemiecki wprowadził ograniczenia w eksporcie środków ochronnych:

Niemcy wprowadziły zakaz eksportu sprzętu medycznego, aby uniknąć niedoborów masek, rękawiczek i kombinezonów. Służby medyczne i rząd, walczą z czasem, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wysoce zaraźliwego koronawirusa.

4 marca, KE ogłasza wprowadzenie regulacji dotyczących wywozu środków medycznych poza Unię Europejską. Zostało to sprecyzowane w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2020/402. Dokument wprowadził szereg ograniczeń, które zapobiegają eksportowi medycznych środków ochronnych poza granicę Unii Europejskiej. 

14 marca, Niemcy pod presją KE, wprowadzają pierwsze zmiany w swoim dekrecie dotyczącym zakazu eksportu środków ochronnych. Ministerstwo Gospodarki informuje, że:

Celem rządu jest ochrona ludzi w Niemczech. Podobnie, podstawową zasadą rządu jest zapewnienie solidarności europejskiej w czasie kryzysu związanego z koronawirusem Oba cele zostaną osiągnięte za pomocą dostosowanego ogólnego dekretu.

19 marca, Ministerstwo Gospodarki informuje o zniesieniu zakazu eksportu wydanego na początku miesiąca:

Eksport sprzętu ochronnego do innych państw członkowskich UE nie wymaga już pozwolenia.

Jak podaje Agencja Reuters:

Ten ruch nastąpił po tym, jak Berlin zapowiedział w sobotę [14 marca], że w porozumieniu z Komisją Europejską,  zmienia dekret wydany na początku tego miesiąca, który wymaga od agencji rządowej zatwierdzenia eksportu sprzętu ochronnego.

Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, na swoim koncie na Twitterze, ogłasza, że po “intensywnych dyskusjach”, Niemcy i Francja:

zezwoliły na eksport wyposażenia ochronnego. Będę nadal śledził uważnie dostawy do Włoch. Żaden kraj Unii Europejskiej nie jest w stanie wygrać tej bitwy samodzielnie.

Breton - Niemcy i Francja zakaz eksportu zniesiony
Źródło: https://twitter.com/ThierryBreton/status/1239159582821408770

Jak widać na powyższych przykładach, Unia Europejska bardzo szybko i stanowczo, a co najważniejsze skutecznie, zareagowała na zakaz eksportu sprzętu medycznego wprowadzony przez rząd niemiecki.

Co z Polską?

5 marca, Maciej Miłkowski, Wiceminister Zdrowia ds. leków opublikował nową listę antywywozową. Zakazem eksportu zostały objęte między innymi leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwwirusowe, a także maseczki i termometry. Pełen wykaz jest dostępny w obwieszczeniu. Od tego czasu, Komisja Europejska zaczęła prowadzić starania, aby podobnie jak w przypadku Niemiec, zakaz eksportu wyrobów medycznych został w Polsce zniesiony.

O pierwszym sukcesie tych negocjacji poinformowało Polską Agencję Prasową 3 kwietnia, 2020, polskie źródło dyplomatyczne:

“Notyfikujemy w Komisji Europejskiej zdjęcie ograniczeń na eksport leków z Polski. Przedstawiciele polskiej dyplomacji w tej chwili rozmawiają o tym z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem i jego gabinetem”

Podsumowanie

Niemcy nie są w żaden sposób faworyzowani jeśli chodzi o sprawę blokady eksportu medycznych środków ochronnych. Komisja Europejska zarówno w przypadku Niemiec, jak i Polski, podjęła podobne działania mające na celu zniesienie blokady eksportu tych środków, niezbędnych w walce z koronawirusem. Działania te okazały się skuteczne.

Źródła:

Maciej Miłkowski, Wiceminister Zdrowia ds. leków: https://twitter.com/Milkowski_M/status/1235634872472842241
PAP: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C619201%2Czrodlo-pap-polska-znosi-ograniczenia-na-eksport-lekow.html
Dziennik Urzędowy Ministerstwa Zdrowia: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2020/16/journal/5967
Thierry Breton, unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego: https://twitter.com/ThierryBreton/status/1239159582821408770?s=20
Reuters: https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-germany-exports/germany-lifts-export-ban-on-medical-equipment-over-coronavirus-idUSKBN2162SH
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=CELEX:32020R0402&from=PL#d1e150-1-1

Zdjęcie ilustracyjne:  Photo by Kate Trifo on Unsplash

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl