Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Szwajcaria nie wstrzymała wdrażania 5G

Nie, Szwajcaria nie wstrzymała wdrażania 5G

“Szwajcaria zatrzymuje 5G!”. Film o takim krzykliwym tytule zaczął w ostatnich dniach ponownie krążyć po internecie.  Ponownie, bo film został wrzucony do sieci 13 lutego 2020. Według udostępniających go w sieciach społecznościowych osób ma potwierdzać, że Szwajcaria wstrzymała budowę masztów i rozwój sieci 5G. Miało to być związane z wątpliwościami dotyczącymi wpływu tej technologii na zdrowie. Oto wspomniany film:

Na 30-minutowym materiale wideo, widzimy Mateusza Jarosiewicza, członka listy społecznej “1Polska”, który opowiada o rzekomym wstrzymaniu wdrażania sieci 5G w Szwajcarii. W opisie na YouTube czytamy:

Sensacja. Szwajcarska agencja ochrony środowiska, Bafu powstrzymała instalacje 5G. Istnieje obawa, że promieniowanie masztów może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi.

Agencja odpowiada za zapewnienie lokalnym władzom kryteriów bezpieczeństwa, na podstawie których można oceniać emisje promieniowania przez operatorów telekomunikacyjnych.

„Bafu dokładnie przeanalizuje narażenie za pomocą anten adaptacyjnych [5G], jeśli to możliwe w rzeczywistych warunkach operacyjnych. Ta praca zajmie trochę czasu” – oświadczyła agencja.

https://www.channelnewsasia.com/news/world/thousands-of-swiss-protest-5g-wireless-over-health-fears-11931370
https://www.ft.com/content/848c5b44-4d7a-11ea-95a0-43d18ec715f5
https://www.bafu.admin.ch/bafu/en/home/topics/electrosmog.html

Sprawdziliśmy rewelacje Mateusza Jarosiewicza. Naszym zdaniem informacja ta jest:

Nasza ocena:

Szwajcaria nie wstrzymała wdrażania 5G. Zamieszanie wynikło ze złego zrozumienia zaleceń BAFU (Szwajcarskiej Agencji Ochrony Środowiska) przez Financial Times. Potem wszystkie media powieliły tę informację. BAFU nie sugeruje wstrzymania wdrażania 5G. Zgłasza pewne wątpliwości, ale do momentu stworzenia ogólnokrajowych kryteriów bezpieczeństwa zaleca kontynuowanie rozbudowy infrastruktury sieci.

Prawdą natomiast jest, że niektóre szwajcarskie kantony odroczyły wdrożenie 5G. Według BAFU (Szwajcarskiej Agencji Ochrony Środowiska) w Szwajcarii nie wpływa to jednak na ogólny rozwój sieci w całym kraju.

Polski rząd kontaktuje się ze Szwajcarią

Jak czytamy na stronach gov.pl, informacja o wstrzymaniu wdrożenia sieci 5G jest fałszywa i wynikała z niezrozumienia tematu przez Financial Times. Wyjaśnieniem sprawy zajęła się polska wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Serwis WhatNext.pl publikuje jej komentarz:

Po artykule w FT skontaktowaliśmy się bezpośrednio z rządem Szwajcarii, by wyjaśnić sprawę. Dostaliśmy oficjalne potwierdzenie, że Szwajcaria nie wprowadza żadnego „zakazu 5G”.
Budowa sieci to skomplikowane zagadnienie i dziennikarzom umknęło, że list stanowisko Federalnego Departamentu Środowiska (FOEN [angielskie tłumaczenie skrótu BAFU]) to zalecenia, dotyczące podejścia do kwestii mierzenia natężenia pola, chodzi w szczególności o lit. c) Empfehlung an die Kantone. To nie jest decyzja administracyjna o wstrzymaniu budowy sieci.
Ta sytuacja pokazuje jak ostrożnie i precyzyjnie, bez nastawienia na szybką sensację i klikalność, należy relacjonować wszelkie wydarzenia związane z budową sieci piątej generacji.

Oświadczenie BAFU (Szwajcarskiej Agencji Ochrony Środowiska) w Szwajcarii

Jako potwierdzenie tych słów, można przytoczyć oświadczenie BAFU, opublikowane na łamach Mobile World Live:

List Federalnego Departamentu Ochrony Środowiska (FOEN [tł. BAFU]) do kantonów nie zawiera żadnych zaleceń, aby zaprzestać wydawania zezwoleń na stacje bazowe 5G. Określa raczej, w jaki sposób kantony mają postępować z zezwoleniami na 5G i antenami adaptacyjnymi, do momentu udostępnienia przez FOEN [tł. BAFU] wytycznych w egzekwowaniu przepisów dotyczących tych anten.

Zalecenia i dokument, o którym mowa to Informacje o antenach adaptacyjnych i 5G”, punkt 1c. BAFU zaleca traktowanie anten adaptacyjnych 5G jak starsze konwencjonalne anteny. Oczywiście do momentu wydania nowych kryteriów bezpieczeństwa. Nie ma tam słowa o wstrzymaniu wdrożenia 5G. Oto oryginalny fragment:

dokument Bafu 5G
Źródło: https://www.bafu.admin.ch/dam/bafu/de/dokumente/elektrosmog/fachinfo-daten/informationen_adaptive_antennen_5g.pdf.download.pdf/Informationen_zu_adaptiven_Antennen_und_5G_2020_d.pdf

W wolnym tłumaczeniu:

Do czasu opublikowania nowych kryteriów na wdrożenie anten adaptacyjnych BAFU zaleca, aby kantony nadal traktowały anteny adaptacyjne w taki sam sposób, jak anteny konwencjonalne

Szwajcaria i 5G

Szwajcaria to jeden z niewielu krajów, gdzie rozwój 5G nastąpił bardzo dynamicznie i w bardzo krótkim czasie. Operatorzy telekomunikacyjni w Szwajcarii byli jednymi z pierwszych w Europie, którzy zaczęli wdrażać infrastrukturę tego typu. W czerwcu 2019, w Szwajcarii było tylko 280 masztów 5G. W styczniu 2020 liczba ta wzrosła do 2,200. Skalę inwestycji można sobie wyobrazić, otwierając interaktywną mapę masztów 5G w tym kraju. W ten sposób można porównać przyrost liczby anten w na przestrzeni miesięcy. Poniżej zrzut ekranu:

Szwajcaria 5G
Źródło: https://rtsssr.maps.arcgis.com/apps/StorytellingSwipe/index.html?appid=ae173923bba84ce88ec3a27efff066b4&embed

Podsumowanie

Reasumując. Nie było żadnych decyzji na szczeblu rządowym, aby wstrzymać wdrożenie sieci 5G w Szwajcarii. List Szwajcarskiej Agencji Ochrony Środowiska, został źle zrozumiany przez media. Prawdą natomiast jest, że niektóre szwajcarskie kantony odroczyły wdrożenie 5G.

Weryfikacji tego tematu dokonał również serwis sprawdzający fakty: Demagog.

Źródła

Mobile World Live: https://www.mobileworldlive.com/featured-content/top-three/switzerland-denies-halting-5g-rollouts/
Demagog: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/nie-szwajcaria-nie-wstrzymala-wdrazania-technologii-5g/
WhatNext: https://whatnext.pl/szwajcaria-nie-wstrzymala-budowy-5g-wanda-buk/
Gov.pl: https://www.gov.pl/web/5g/przeczytaj-szwajcaria-nie-wstrzymala-budowy-sieci-5g-mamy-wyjasnienie-sytuacji
FinancialTimes: https://www.ft.com/content/848c5b44-4d7a-11ea-95a0-43d18ec715f5

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by Jakub Pabis on Unsplash

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl