Narkotyki nie będą sprzedawane między 20:00 a 7:00? Tak, w Holandii.

Narkotyki nie będą sprzedawane między 20:00 a 7:00? Tak, w Holandii. Narkotyki nie będą sprzedawane między 20:00 a 7:00? Tak, w Holandii.
  • Popularne w sieciach społecznościowych rozporządzenie dotyczące alkoholu i narkotyków jest wyrwane z kontekstu. W rzeczywistości dotyczy ono Królestwa Niderlandów (potocznie Holandii)
  • Wycinek tekstu w formie zrzutu ekranu jest prawdziwy, ale jest manipulacją, gdyż nie ujęto na nim tytułu, na którym wyraźnie widać, jakiego kraju dotyczy.
Druga fala pandemii koronawirusa to oprócz tysięcy zakażeń, wzmożony ruch dezinformacyjny. Dzisiaj pisaliśmy jeszcze o manipulacjach dotyczących wypowiedzi premiera Morawieckiego, potem analizowaliśmy sesję Światowej Organizacji Zdrowia, a teraz przyszedł czas na strony gov.pl
Bardzo popularna w mediach społecznościowych jest grafika, która ma przedstawiać wycinek z obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Narkotyki nie będą sprzedawane między 20:00 a 7:00
Źródło: Mat. Własne

Budzący najwięcej kontrowersji to oczywiście punkt:

Alkohol ani narkotyki nie będą już sprzedawane ani dostarczane między 20:00 a 7:00.

Zrzut ekranu jest tak zrobiony, że widoczne jest logo gov.pl, ale nie widać tytułu strony. Takie zestawienie bardzo jednoznacznie sugeruje, że lista obostrzeń może dotyczyć Polski. W rzeczywistości jednak zawarte tam punkty związane są z Królestwem Niderlandów. Link znajduje się tutaj. W tytule bardzo jasno jest zaznaczone, że zasady bezpieczeństwa dotyczą Królestwa Niderlandów, a nie naszego kraju.
Nowe zasady ochrony przed koronawirusem obowiązujące w Królestwie Niderlandów od 14 października, godz. 22:00
Narkotyki sprzedawane w Holandii
Źródło: https://www.gov.pl/web/holandia/nowe-zasady-ochrony-przed-koronawirusem-obowiazujace-w-krolestwie-niderlandow-od-14-pazdziernika-godz-2200-wrzesnia

Podsumowanie

Nie, w Polsce nie wprowadzono obostrzeń dotyczących alkoholu i narkotyków. Popularna w mediach społecznościowych grafika jest manipulacją. Nie jest na niej pokazany tytuł, więc można odnieść błędne wrażenie, że dotyczy Polski. W rzeczywistości przedstawione na niej obostrzenia dotyczą Królestwa Niderlandów (Holandii)

Karol Orzeł 188 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.