Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Narkotyki nie będą sprzedawane między 20:00 a 7:00? Tak, w Holandii.

Narkotyki nie będą sprzedawane między 20:00 a 7:00? Tak, w Holandii.
Druga fala pandemii koronawirusa to oprócz tysięcy zakażeń, wzmożony ruch dezinformacyjny. Dzisiaj pisaliśmy jeszcze o manipulacjach dotyczących wypowiedzi premiera Morawieckiego, potem analizowaliśmy sesję Światowej Organizacji Zdrowia, a teraz przyszedł czas na strony gov.pl. Bardzo popularna w mediach społecznościowych jest grafika, która ma przedstawiać wycinek z obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Teza:
Alkohol ani narkotyki nie będą już sprzedawane ani dostarczane między 20:00 a 7:00 w Holandii
Poniżej kontrowersyjna grafika:
Narkotyki nie będą sprzedawane między 20:00 a 7:00
Źródło: Mat. Własne

Budzący najwięcej kontrowersji to oczywiście punkt:

Alkohol ani narkotyki nie będą już sprzedawane ani dostarczane między 20:00 a 7:00.

Zrzut ekranu jest tak zrobiony, że widoczne jest logo gov.pl, ale nie widać tytułu strony. Takie zestawienie bardzo jednoznacznie sugeruje, że lista obostrzeń może dotyczyć Polski. W rzeczywistości jednak zawarte tam punkty związane są z Królestwem Niderlandów. Link znajduje się tutaj. W tytule bardzo jasno jest zaznaczone, że zasady bezpieczeństwa dotyczą Królestwa Niderlandów, a nie naszego kraju.
Nowe zasady ochrony przed koronawirusem obowiązujące w Królestwie Niderlandów od 14 października, godz. 22:00
Narkotyki sprzedawane w Holandii
Źródło: https://www.gov.pl/web/holandia/nowe-zasady-ochrony-przed-koronawirusem-obowiazujace-w-krolestwie-niderlandow-od-14-pazdziernika-godz-2200-wrzesnia

Podsumowanie

Nie, w Polsce nie wprowadzono obostrzeń dotyczących alkoholu i narkotyków. Popularna w mediach społecznościowych grafika jest manipulacją. Nie jest na niej pokazany tytuł, więc można odnieść błędne wrażenie, że dotyczy Polski. W rzeczywistości przedstawione na niej obostrzenia dotyczą Królestwa Niderlandów (Holandii)

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl