Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy premier Morawiecki powiedział “kto umrze, to umrze i trudno”? Wyjaśniamy.

Czy premier Morawiecki powiedział “kto umrze, to umrze i trudno”? Wyjaśniamy.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, 15 października ogłosili na wspólnej konferencji prasowej nowe obostrzenia w żółtych i czerwonych strefach. Ma to związek z rekordowymi bilansami nowych zakażeń koronawirusem. Jak w przypadku tego typu wystąpień często bywa, dochodzi do manipulacji wyjętymi z kontekstu fragmentami. Tak również było tym razem. Po sieciach społecznościowych krąży nagranie, gdzie rzekomo Mateusz Morawiecki miał kontrowersyjnie skomentować ciężką sytuację w kraju.

Teza:
Premier Morawiecki powiedział “kto umrze, to umrze i trudno” w odniesieniu do ciężkiej sytuacji w kraju związanej z COVID-19
Nasza ocena:

Cała wypowiedź wyrwana z kontekstu na filmie poniżej:

Natomiast pełny fragment brzmi tak:

Transkrypcja:

Są w naszym społeczeństwie osoby, które uważają, że jakiekolwiek ograniczenia są niepotrzebne, powinniśmy przejść przez tą pandemię nie wdrażając takich ograniczeń. Kto umrze to umrze i trudno. Są takie osoby które tak uważają. I są osoby które uważają, że już dzisiaj powinien nastąpić ponowny, całkowity lockdown gospodarki. Taki lockdown, który groziłby fundamentom gospodarki polski, fundamentom państwa polskiego. My proponujemy drogę środka.

W kompletnej wypowiedzi premier opisuje grupę osób, która uważa, że najlepszym sposobem na uodpornienie populacji na działanie koronawirusa jest brak jakichkolwiek ograniczeń. Opisuje pewne zjawisko, a nie w sposób lekceważący odnosi się do sytuacji w kraju.

Podsumowanie

Wypowiedź premiera Mateusza Morawiecki z konferencji, która odbyła się 15 października, została wyjęta z kontekstu. W pełnym nagraniu możemy poznać prawdziwy kontekst wypowiedzi. Premier opisuje w nim podejście określonej grupy osób do kwestii koronawirusa, a nie lekceważąco odnosi się do sytuacji w kraju.

Źródła

Zapis transmisji z konferencji: https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/638541646832313/

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl