Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zakaz sprzedaży alkoholu po 19? To fake news.

Oliver Frsh

Drastyczny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 zmusił rząd do wdrażania nowych obostrzeń, co wywołało szereg spekulacji i plotek. Jednym z często pojawiających się tematów miał być rzekomy zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 19.

Teza:
Rząd wprowadzi zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 19

Media powoływały się na „nieoficjalne informacje”, w niektórych wersjach zakaz miał obejmować wszystkie sklepy, a czasem tylko sklepy monopolowe i stacje benzynowe. Sprawę komentowali nawet Janusz Palikot oraz Andrzej Szumowski, prezes stowarzyszenia Polska Wódka.

 

po 19 zakaz

Tę fałszywą informację zdementował na antenie Radia Zet minister Łukasz Schreiber, powołując się również na ministra zdrowia.

„Od 19:00 nie będzie można kupić alkoholu? Fake news. To jest jakiś pomysł zupełnie mi nieznany. Nawet pytałem ministra zdrowia czy to się w ogóle gdzieś pojawiało. Też był tym zaskoczony.”

Podsumowanie

Plotki są naturalną konsekwencją panującego obecnie chaosu informacyjnego. Przed udostępnieniem wiadomości znajomym polecamy upewnić się, że ta znajduje potwierdzenie w jakichkolwiek oficjalnych przekazach.

Źródła

Radio Zet: https://wiadomosci.radiozet.pl/Gosc-Radia-ZET/Lukasz-Schreiber-o-szpitalach-polowych-Taka-opcja-jest-brana-pod-uwage.-Czesc-uczniow-w-domach-Rozmawiamy-o-tym

 

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl