Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Bill Gates planował pandemię w 2018 roku w Hong Kongu? To żart.

Bill Gates planował pandemię w 2018 roku w Hong Kongu? To żart.

Ogromną popularność na grupach miłośników teorii spiskowych zdobył ostatnio materiał, który ma ujawniać od dawna planowany, globalny spisek Chin i Fundacji Billa i Melindy Gatesów, mający doprowadzić do pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Materiał udostępniano tysiące razy w polskim Internecie. Jest podpisywany bardzo sensacyjnie:

## NIESAMOWITE! ## Podsłuchana rozmowa na konferencji Billa G. ŚCIŚLE TAJNE NAGRANIE – oglądajcie zanim usunął!! – CZĘŚĆ 1

W rzeczywistości jest to celowy żart.

Teza:
Materiał ujawnia spisek Billa Gatesa, który zaplanował pandemię.

Sprawdzamy materiał

1. Materiał został pozyskany przez haktywistów grupy Anonymous. FAŁSZ

Anonimowi nie wspomnieli nigdy, by taki fakt miał miejsce. Ujęcia z początku wideo pochodzą z filmiku Anonymous sprzed czterech miesięcy, w którym grupa alarmowała, że wirus SARS-CoV-2 może być znacznie bardziej niebezpieczny niż twierdzą rządy i nawoływała do poważnego podejścia do pandemii. Wideo znajdziecie tutaj.

gates hong kong

 

2. Na filmie pokazano przeciek z posiedzenia Fundacji Billa i Melindy Gatesów. FAŁSZ

Materiał celowo zagłusza oryginalny dźwięk i ciężko dokładnie zrozumieć słowa osób biorących udział w konferencji, jednak znani nam obywatele Chin potwierdzili, że napisy i transkrypcja lektora są po prostu zmyślone i zupełnie nie odpowiadają wypowiedziom osób na filmie, który najprawdopodobniej pochodzi z Tajwanu z uwagi na dialekt osób w nim występujących.

Ponadto, w materiale pojawia się logo organizacji, w której odbywa się konferencja. Udało nam się odnaleźć źródło grafiki. Chodzi o Administrację Ochrony Środowiska (EPA) Tajwanu, odpowiedzialną za ochronę i zachowanie środowiska naturalnego. Jej działalność dotyczy również jakości powietrza, kontroli hałasu, monitorowania i kontroli środowiska, odpadów stałych, recyklingu, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. EPA nigdy nie miała nic wspólnego z badaniem szczepionek, wirusów czy Fundacją Gatesów. Stronę organizacji znajdziecie tutaj, a filmiki o działalności Agencji na jej oficjalnym kanale Youtube.

EDYCJA 08.07.2020:

Jak dowiedzieliśmy się u źródła, w rzeczywistości zarejestrowane spotkania dotyczyły projektów petrochemicznych z lat 2010-2011.

Na naszą prośbę EPA wystosowała oficjalne oświadczenie na ten temat:

Thank you for directing our attention to this matter.

The Ministry of Health and Welfare is Taiwan’s authority for public health, medical care, and social welfare, including COVID-19.

The Environmental Protection Administration (EPA) is the authority for environmental affairs. The footages in the video were likely taken from the EIA meeting convened by EPA sometime from 2010 to 2011, which discussed issues related to the Kuokuang petrochemical project. We have verified that the subtitles and dubbing in the video you provided do not reflect the real content of the video, nor are they facts. We believe this video has been maliciously edited and altered.

Tłumaczenie:

Dziękujemy za zwrócenie nam uwagi na tę sprawę.

Właściwym dla COVID-19 podmiotem jest Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, które jest tajwańskim organem ds. zdrowia publicznego, opieki medycznej i opieki społecznej, w tym COVID-19.

Administracja Ochrony Środowiska (EPA) jest organem odpowiedzialnym za sprawy ochrony środowiska. Materiał wideo najprawdopodobniej pochodzi ze spotkania EIA zwołanego przez EPA w latach 2010-2011, na którym omawiano kwestie związane z projektem petrochemicznym Kuokuang. Sprawdziliśmy, że napisy i dubbing w udostępnionym filmie nie odzwierciedlają rzeczywistej treści filmu, ani stanu faktycznego. Uważamy, że ten film z premedytacją i w złych zamiarach został specjalnie zmontowany i edytowany.

bill gates hong kong

 

Posiedzenie tej samej organizacji przedstawione jest pod koniec materiału jako wideo z Hong Kongu.

Materiał składa się ponadto z jeszcze jednej konferencji, mającej jakoby być tą samą, co widoczna w pierwszej połowie filmu. Byłoby to dość dziwne, z uwagi na fakt, iż filmy przedstawiają różne osoby i pomieszczenia, w pierwszej konferencji osoby na filmie używają języka mandaryńskiego (i/lub guyou, jego odmiany z Tajwanu), a w drugiej mówią… po japońsku, a prowadzący jest Japończykiem.

Autor materiału po prostu ściągnął z internetu przypadkowe filmy z różnych azjatyckich konferencji i podpisał je jako Chiny.

3. Agent Gatesów z Kazachstanu- Borys Sułtanow. FAŁSZ

Postać Borysa Sułtanowa nie istnieje, przedstawiona osoba to znany komik i aktor Sacha Baron Cohen, wcielający się w rolę Borata w jednym ze swoich filmów.

gates 2018 hong kong

Podsumowanie

Cóż, najprawdopodobniej ktoś postanowił zażartować z miłośników teorii spiskowych, autor materiału musiał kojarzyć postać Borata, która faktycznie pochodziła z Kazachstanu. Bardzo doceniamy kreatywność i poczucie humoru twórcy tego filmiku. Wideo, które zdobyło gigantyczną popularność w sieci, ujawniło, jak łatwo osoby tworzące tego typu treści są w stanie oszukać tysiące ludzi, mimo oczywistych z pozoru nieścisłości. Radzimy wszystkim dokładnie weryfikować to, czym chcemy się podzielić w sieci i duży sceptycyzm w kontaktach z teoriami spiskowymi.

Źródła

EPA: https://www.epa.gov.tw/Index

Anonymous: https://anewspost.com/anonymous-urges-world-leaders-to-tell-the-truth-about-coronavirus/

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_Protection_Administration oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Standardowy_j%C4%99zyk_mandary%C5%84ski

 

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl