Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy po Polsce jeździ biały bus i porywa dzieci?

Czy po Polsce jeździ biały bus i porywa dzieci?

Biały bus (często też w wiadomości podawany jest van) jeździ po Polsce i porywa dzieci. Ta sensacyjna informacja ponownie znalazła się w obiegu w ciągu ostatnich kilku dni. Portal publisher.pl tak przedstawia sytuację:

W ciągu zaledwie 24 godzin doszło do trzech prób porwania dziecka wprost z ulicy. Mężczyźni poruszający się białym busem atakują zarówno kilkuletnie jak i starsze dzieci. W związku z przerażającym incydentem policja wystosowała specjalne ostrzeżenie do szkół. Apeluje też do rodziców o wzmożoną ostrożność.

Wszystkie próby porwań dzieci miały miejsce we wtorek i środę. Pierwszym „celem” napastników w kominiarkach był pochodzący z Łodzi chłopiec w wieku ok. 10 lat. Według relacji świadków, biały bus jechał za dzieckiem wzdłuż ulicy. W pewnym momencie samochód zahamował, drzwi wozu się rozsunęły, a mężczyzna znajdujący się w środku nakazał chłopcu, by wsiadł z nim do środka. Na szczęście dziecko zareagowało błyskawicznie i uciekło w stronę domu, gdzie opowiedziało o zajściu rodzicom.

Podobne informacje były rozprzestrzeniane również w okolicach Rzeszowa:

biały bus porywa dzieci

Gazeta Warszawska, również wspominała o tajemniczych incydentach:

Smutna historia. W poniedziałek około godziny 14:00 w zalewie Soliński znaleziono ciało chłopca bez nerek. Policja jest na tropie grupy przestępczej z Bułgarii. O dalszych postępach w śledztwie będziemy informować Państwa na bieżąco

Postanowiliśmy sprawdzić, ile wspomniana wiadomość ma wspólnego z prawdą:

Najpierw proszę zaznajomić się z wpisem lubuskiej policji:

Jak pewnie zauważyliście, wspomniany fake news ma już ponad rok (!). Już ponad 12 miesięcy temu biały bus porywał dzieci w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego. Wtedy policja stanowczo zareagowała. Niestety ta wiadomość dalej żyje swoim życiem i ponownie zaczęła krążyć po facebooku.

Biały bus porywa dzieci – jak to się zaczęło ?

Na gwałtowne rozpowszechnianie tego fake newsa mógł mieć wpływ azjatycki film, gdzie takie incydenty się zdarzają:

oraz incydent na granicy polsko-niemieckiej, gdzie ojciec próbował uprowadzić swojego syna:

Dzięki czujności niemieckiej policji udaremniono porwanie dziecka. Ojciec próbował wywieźć z kraju poszukiwanego przez polskie władze dwuletniego syna. Maluchem zaopiekował się Jugendamt.Do incydentu doszło na lotnisku Berlin-Schönefeld. Podczas kontroli dokumentów 38-letniego Polaka oraz jego syna funkcjonariusze stwierdzili, że dwulatek jest poszukiwany polskim listem gończym

Oba wydarzenia nie mają jednak nic wspólnego z białym busem który porywa dzieci. Ten fake news jest nową wersją krążącej jeszcze w czasach PRL-u miejskiej legendy o czarnej wołdze.

Zdjęcie ilustracyjne: “Home hostage kidnapped and left hogtied” by safty_searcher is licensed under CC BY-ND 2.0

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl