Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Islandia: religie bronią masowej zagłady?

Islandia: religie bronią masowej zagłady?

Islandia przyjęła deklarację: wszystkie religie są bronią masowej zagłady. Taka informacja pojawiła się na blogu “treborok” i kilku facebookowych stronach. Treść wiadomości to:

Reykjavik, Islandia – Islandzki parlament przegłosował klasyfikując wszystkie religie jako broni masowej zagłady. Islam, chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm i buddyzm są teraz w tej samej kategorii co broń jądrowa, gaz musztardowy i chemiczne środki bojowe.

(pisownia oryginalna)

Za rzekomą deklaracją stoi, zdaniem wspomnianych wyżej portali, Andrew Canard, który miał stwierdzić:

„Broń masowej zagłady jest z definicji bronią zdolną do spowodowania śmierci i zniszczenia na tak wielką skalę, że sama jej obecność w rękach wrogiej władzy może być uznana za poważne zagrożenie. Patrząc na krucjaty, wojny dżihadystyczne lub na to, jak ewangelicka oligarchia w Ameryce niszczą planetę, można zrozumieć, że wiara na masową skalę jest destrukcyjna.”

„Niedawno przyjęliśmy podobny środek w odniesieniu do chrześcijaństwa” – powiedział. „W parlamencie uważaliśmy za konieczne aby ludzie wiedzieli, że cała religia jest zaburzeniem psychicznym, i do tego niebezpiecznym”.

Sprawdziliśmy autentyczność tej wiadomości. Nasz werdykt to:

Źródła fake newsa

Za źródło rozpowszechniania tego fake newsa można uznać dwa portale. Pierwszy to portal kramola.info a drugi to wspomniany już w tym artykule “treborok“.
treborok” to nic innego jak tłumaczone za pomocą Google Translate artykuły z rosyjskich stron o wątpliwej reputacji. Większość treści na stronie zawiera karygodne błędy ortograficzne i stylistyczne lub jest na w pół nie przetłumaczona. Treści tam prezentowane powinny być czytane z dużą ostrożnością.

Skąd wziął się Andrew Canard?

Pozostaje zastanowić się, skąd wziął się inicjator fałszywej ustawy, a co za tym idzie gdzie narodził się fake news. Trop wiedzie do satryczynego bloga Laughing is Disbelief. Autor bloga, Andrew Hall w artykule z dnia 4 marca 2019 roku opisuje przyjęcie przez parlament Islandii wniosku. Wniosek dotyczy zaklasyfikowania wszystkich religii jako przykładów broni masowego rażenia. Artykuł jest jednak w 100% fikcyjny, opatrzony min. tagiem “SATIRE”.
Sam Andrew Canard nie istnieje. Jest kreatywnym wymysłem autora bloga, który bohaterów swoich tekstów często określa słowem “canard”.

Religie bronią masowej zagłady ? Źródła i weryfikacja wskazuje jednoznacznie, że jest to fake news.

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by Jonatan Pie on Unsplash

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl