Islandia: religie bronią masowej zagłady?

Islandia: religie bronią masowej zagłady?

Islandia przyjęła deklarację: wszystkie religie są bronią masowej zagłady. Taka informacja pojawiła się na blogu “treborok” i kilku facebookowych stronach. Treść wiadomości to:

Reykjavik, Islandia – Islandzki parlament przegłosował klasyfikując wszystkie religie jako broni masowej zagłady. Islam, chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm i buddyzm są teraz w tej samej kategorii co broń jądrowa, gaz musztardowy i chemiczne środki bojowe.

(pisownia oryginalna)

Za rzekomą deklaracją stoi, zdaniem wspomnianych wyżej portali, Andrew Canard, który miał stwierdzić:

„Broń masowej zagłady jest z definicji bronią zdolną do spowodowania śmierci i zniszczenia na tak wielką skalę, że sama jej obecność w rękach wrogiej władzy może być uznana za poważne zagrożenie. Patrząc na krucjaty, wojny dżihadystyczne lub na to, jak ewangelicka oligarchia w Ameryce niszczą planetę, można zrozumieć, że wiara na masową skalę jest destrukcyjna.”

„Niedawno przyjęliśmy podobny środek w odniesieniu do chrześcijaństwa” – powiedział. „W parlamencie uważaliśmy za konieczne aby ludzie wiedzieli, że cała religia jest zaburzeniem psychicznym, i do tego niebezpiecznym”.

Sprawdziliśmy autentyczność tej wiadomości. Nasz werdykt to:

Źródła fake newsa

Za źródło rozpowszechniania tego fake newsa można uznać dwa portale. Pierwszy to portal kramola.info a drugi to wspomniany już w tym artykule “treborok“.
treborok” to nic innego jak tłumaczone za pomocą Google Translate artykuły z rosyjskich stron o wątpliwej reputacji. Większość treści na stronie zawiera karygodne błędy ortograficzne i stylistyczne lub jest na w pół nie przetłumaczona. Treści tam prezentowane powinny być czytane z dużą ostrożnością.

Skąd wziął się Andrew Canard?

Pozostaje zastanowić się, skąd wziął się inicjator fałszywej ustawy, a co za tym idzie gdzie narodził się fake news. Trop wiedzie do satryczynego bloga Laughing is Disbelief. Autor bloga, Andrew Hall w artykule z dnia 4 marca 2019 roku opisuje przyjęcie przez parlament Islandii wniosku. Wniosek dotyczy zaklasyfikowania wszystkich religii jako przykładów broni masowego rażenia. Artykuł jest jednak w 100% fikcyjny, opatrzony min. tagiem “SATIRE”.
Sam Andrew Canard nie istnieje. Jest kreatywnym wymysłem autora bloga, który bohaterów swoich tekstów często określa słowem “canard”.

Religie bronią masowej zagłady ? Źródła i weryfikacja wskazuje jednoznacznie, że jest to fake news.

Zdjęcie ilustracyjne: Photo by Jonatan Pie on Unsplash

Komentarze

The founder, creator of fakenews.pl and funder of the Foundation "We Counteract Disinformation". Professionally, he deals with Internet security and programming. Privately, he is a social activist, passionate of the Internet. A long-time volunteer of the Foundation "Dom w Łodzi", volunteer of the year 2015 of the Lodz Voivodeship. One of the winners of the "Kolory Wolontariatu" contest in 2015. Email: kontakt(at)fakenews.pl